Yatırım

Katlanabilir Telefon Teknolojisi Yatırımcıları Heyecanlandırmalı mı?

Yıllar boyunca süren spekülasyondan sonra, Güney Koreli teknoloji devi Samsung nihayet dünyanın ilk tüketiciye hazır katlanabilir telefonunu tanıttı.

Galaxy Fold olarak adlandırılan akıllı mobil cihaz, yaklaşık iki ay sonra 1.980 dolarlık fiyat etiketiyle piyasaya sürülecek. Ayrıca bu cihaz 4G LTE ve 5G versiyonlarını içeren çoklu modellerde de tüketiciye sunulacak.

Ürün henüz resmi olarak incelenmemiş olmasına rağmen, şimdiye kadar hem medya hem de piyasa tarafından iyi karşılandı.

Goldman Sachs Fold’u “Apple için potansiyel bir sorun” olarak nitelendirdi. Esnek panel teknolojisi üreticilerinden BOE Technology Group ve Tianma Microelectronics şirketlerinin hisseleri de yükseldi. Çinli iki şirketin hissesi fiyatları sırasıyla, ayın başından bu yana yüzde 45,6 ve yüzde 87,0 artış kaydetti.

Şimdi odaklanılması gereken esas nokta, Samsung Galaxy Fold’un tüketiciler tarafından tercih edilip edilmeyeceğidir. Bugün, cihaza kabaca bir göz atacağız ve önümüzdeki aylarda ve yıllarda bu teknolojinin yatırımcılar için ne anlama geldiği konusundaki görüşlerimizi paylaşacağız.

Katlanabilir Telefon Teknolojisinin Mevcut Durumu

Hatırlatmak gerekirse bir zamanlar Samsung’un kapaklı (flip) telefonları bir hayli popülerdi. Apple’ın iPhone’ları bu durumu değiştirdi. Katlanabilir akıllı telefonlarıyla Samsung, Apple’ın iPhone’larla ikonik hale getirdiği geleneksel şekli yeniden ele geçirmeyi ve katlanabilir telefonları tamamen yepyeni bir tüketici cihazı haline getirmeyi amaçlıyor.

Katlanabilir akıllı telefonlar bir akıllı telefon ve tablet karışımı olarak kavramsallaştırılıyor. Açıldığında, cihaz küçük bir tablet gibi görünüyor ve çalışıyor. Bununla birlikte geleneksel bir akıllı telefondan çok daha fazla ekran alanı sunuyor. Katlandığında, cihaz ön tarafta daha küçük bir ekrana sahip oluyor.

Uygulamada, teknik zorluklar katlanabilir akıllı telefonların ticari çekiciliğini sınırlandırdı. İnce ve esnek ekranlar yıllar önce ortaya çıksa da, işleme ve güç gereksinimlerine göre (piller ve devre kartları bükülmez) tasarımlar sorun olmaya devam etti. Samsung Galaxy Fold da bu durumun istisnası değil.

Galaxy Fold’un katlanmış hali minimum 13,8 mm, açılışmış hali 6.9 mm kalınlığa sahip. Cihazın açılmış halinin standart bir akıllı telefonun kalınlığına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Daha basit bir perspektif için, bu cihazın katlanmış hali 11.6 mm ile gelen ilk nesil iPhone’dan 2 mm daha kalın. Yani cihazın katlanmış hali ciddi anlamda büyük bir sorun.

Farklı bir deyişle, Samsung’un hedef pazarının çoğunluğunun, Galaxy Fold’u günlük kullanım için fazla kaba, hantal ve tuhaf bulması muhtemel. Bir el çantası için uygun olsa da, cihazı ceplerde taşımak zor olacak gibi gözüküyor.

Katlanabilir Telefon Teknolojisinin Geleceği

Samsung’un Galaxy Fold’u kitleler için henüz kullanıma hazır olmasa da, bu ürünün kitleleri peşinden sürükleyebileceğine inanmak son derece güç.

Ama tabii önceki geleneksel akıllı telefonlar gibi katlanabilir telefonlar, tüketiciler için daha uygun hale gelinceye kadar boyutlarını küçültmeye devam edecektir.

Samsung haricinde Apple ve Huawei de katlanabilir cihazlar üzerinde çalışmalar yürütüyor. Hatta Huawei, Fold’dan hallice katlanılabilir telefonu Mate X’i tanıttı. Mate X Fold’a kıyasla daha ince olsa da, yine bir kalınlık sorunu söz konusu.

Gelecek katlanılabilir cihazlarda olacak gibi gözüküyor. Ama Galaxy Fold ya da Mate X bu yolun çok başında olduğumuzu gösteriyor. Şimdilik katlanabilir cihaz teknolojisi ilk aşamasında, bu teknolojiden kâr etmek için herhangi bir ciddi yatırım düşünceniz varsa, uzun bir süre daha bu düşünceleri rafa kaldırmanız en makul hareket olabilir.

Daha Yakınlardaki Bir Yatırım Fırsatı

Galaxy Fold’a ek olarak, şirket yeni Galaxy S10 telefonunun dört modelini de piyasaya sürüyor.

Bu dört model arasında, en heyecan verici olanı, 2019’un ikinci çeyreğinde piyasaya sürülecek olan Samsung’un 5G özellikli S10’u oldu. Telefon, pazardaki ilk amiral gemisi 5G özellikli telefonu işaret ediyor. Bu telefon 5G teknolojisi için önemli bir dönüm noktası olabilir.

Katlanabilir teknolojiye kıyasla, bir yatırımcı olarak 5G’nin faydalarının gerçekleşmesi için çok uzun süre beklemeniz gerekmiyor. Hatta şu an içeri girmek için önemli bir fırsat olabilir. Hangi hisseleri alabileceğiniz ve nerelere bakabileceğinize dair en iyi tavsiyeler, buradaki yayınımızda mevcut.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir