Yatırım

Kumbara Yaklaşımı: Az Parayla Yatırıma Başlangıç

Birçok kimse yatırıma başlamak için yeterli parası olmadığını düşünür. Oysa yatırımın tek ve en önemli parçası başlamaktır. Cebinizden yatırım için ne kadar ayıracağınızın başlangıç için hiçbir önemi yoktur. Şimdi başlamazsanız muhtemelen yeterli paranızın olmadığı düşüncesiyle hayatınız boyunca kendinizi engelleyecek ve belki de hiç yatırım yapamayacaksınız.

Yatırım yapmaya başlamanız için on binlerce ya da milyonlarca lira paraya ihtiyacınız yoktur. Birkaç yüz lira gibi küçük paralarla da yatırıma başlayabilirsiniz. Çünkü yatırıma ayırdığınız tutar bir süre sonra size zahmetsizce ve zamanla kazandırmaya başlar. Zaten yatırım yapmanızdaki amaç da bu değil mi? Başlangıç için rakamların büyüklüğünü unutun. Devamının gelmesi için sadece başlayın.

Nakit akışınızı ve borçlarınızı gözden geçirin

İlk olarak nakit akışınızı; gelir – giderlerinizi ve borçlarınızı gözden geçirmekle işe koyulun. Mantıklı olan borçların mevcut olduğu bir bütçede yatırıma başlamadan önce borçların ödenmesidir. Borçlar ödendiğinde faizlerden kurtulmuş olacağınızdan bu ilk etapta yapacağınız en iyi yatırım olacaktır. Borçlarınız varsa önceliği borçlarınızı kapatmaktan yana kullanın. Borçlarınız yoksa gelir ve giderlerinizi gözden geçirin.

Giderlerinizi azaltacak, gelirlerinizden daha fazla elde para tutmanızı sağlayabileceğiniz yolları düşünmeye çalışın. Giderleriniz ne kadar azalırsa, arta kalan miktarla o kadar fazla yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Giderleri azaltarak gelirlerden daha fazla verimlilik alabilmek için en etkili yol tasarruf yapmaktır. Hemen her giderinizden tasarruf yapabileceğiniz yollar da vardır. Çeşitli tasarruf yolları için bu sayfadan fikir alabilirsiniz.

Kumbara yaklaşımını deneyin

Önce birikim, sonra yatırım anlayışından ziyade önce yatırım, yatırım için birikim anlayışını benimseyin.

Normalde kumbara para biriktirmek için kullanılır. Ele ne kadar para geçerse, ne kadar fazla tasarruf yapılırsa arta kalan para kumbaraya atılır ve kumbara dolana kadar birikim yapmaya devam edilir. Sonrasında da biriken para doğrudan mevduat hesabına gönderilir.

Bunu yapmak yerine doğrudan bir birikim hesabı açarak birikimlerinizi hesabınıza yatırın ve aynı gece getiri elde etmeye başlayın. Birikimlerinizin %70’ini birikim hesabınızda tutabileceğiniz gibi risksiz fon alımları da yapmayı düşünebilirsiniz. Birikimlerinizin %30’unu daha fazla risk alarak hisse senedi ya da hisse senedi yoğun fonlarda değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

Her hafta ya da her ay yatırımlarınız için mesela, 100 lira ayırın. 100 lira doğrudan birikim hesabınızda çalışıp size getiri sağlarken her ay yatırım tercihlerinize göre portföyünüzü yeniden dengeleyin. Yatırımlar konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz fakat başlangıçta kabul görmüş %70 – %30 kuralına itaat etmeye çalışın. Tekrarlayacak olursam paranızın %70’ini risksiz fonlarda ya da birikim hesabınızda tutarken geriye kalan %30’unu getiri potansiyeli daha yüksek ama riskli olabilecek tercihlerle değerlendirmeye çalışın.

Söz gelimi, yatırıma doğrudan başlayın; paranızı, önce yatırım, yatırım için birikim yaklaşımını deneyerek kullanın.

Sağlam bir birikim hesabı edinin

Kumbara yaklaşımını denemek için sağlam bir birikim hesabı edinin. Yüksek faiz alabileceğiniz ve size masraf oluşturmayacak bankalardan açacağınız birikim hesabı işinizi görecektir.

Yüksek faiz ve masrafsız ürünler yeni nesil dijital şubesiz bankalar tarafından sağlanıyor. Kendinize uygun olanını bulmanız çok da zor olmayacaktır. Üstelik bu ürünleri kullandığınızda hesabınızda 100 lira da olsa 10 bin lira da olsa aynı getiri oranından yararlanabiliyorsunuz.

Birikim hesabınızın yanı sıra paranızı diğer yatırım araçlarında değerlendirebilmek için bir yatırım hesabı da edinin.

Paranızın %70’ini birikim hesabınızda risksiz getiriyle çalıştırırken, geri kalan %30’unu risk toleransı uygunluğunuza göre daha fazla getiri sağlayabilecek yatırım ürünleriyle değerlendirebilirsiniz. Paranızın büyük bir kısmını yüksek risk seviyesi olan hisse senedi yoğun fonlar gibi tercihlerle değerlendirmediğiniz sürece kötü sonuçlarla da karşılaşmamış olursunuz.

Kumbara yaklaşımı sayesinde daha az parayla hemen yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Yatırım yapmaya başladığınız andan itibaren paranız sizin için derhal çalışmaya başlayacak. Her ay birikimleriniz doğrudan yatırımlarınıza kayacağı için kısa sürede yatırım varlıklarınızı artırmanız da mümkün olacak. Yetersiz para düşüncesinin sizi engellemesine izin vermeyin, sadece başlayın.

Yatırımlar konusunda daha fazla fikir almak için buradaki kategori sayfasına göz atabilirsiniz.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir