Kripto ParaYatırım

Litecoin Bitcoin’den Daha İyi Bir Yatırım Olabilir mi?

Kripto para birimlerinin kısa geçmişi boyunca, Bitcoin en baskın oyunculardan biri oldu. Bu yılın başlangıcından itibaren Bitcoin hala piyasa değeri en büyük kripto para birimi olmayı sürdürüyor. Yine de Litecoin, Ripple ve Ethereum dâhil olmak üzere diğer dijital para birimleri de Bitcoin’e kıyasla büyümeye devam ediyor.

Kripto para birimleri arasında öne çıkan Litcoin’in gelecekte Bitcoin’e yatırım yapmaktan daha akıllıca olabileceğinden bahsediliyor. Tabii Bitcoin’e kıyasla Litcoin’e yatırımın daha mantıklı olabileceği tezi, gelecekte Litcoin’i desteklemeye devam edeceği düşünülen daha avantajlı birkaç temel neden üzerinde konumlanıyor.

Bu temel nedenlere ve bunların Bitcoin ve Litecoin için ne anlama geldiğine bakalım.

Litecoin de Bitcoin gibi, ama daha geliştirilmiş

Litecoin, haklı olarak çoğu zaman Bitcoin ile karşılaştırılır, zira iki dijital para birimi, Litecoin’in 2011’de geliştirildiğinde Bitcoin’den etkilenmiş olması hasebiyle yakından ilişkilidir. Her ikisi de deflasyonist, en azından önümüzdeki birkaç yıl süresince.

Bununla birlikte, benzerliklerden ziyade ikisini birbirinden ayıran önemli farklar da mevcut. Birincisi, Litecoin toplam 84 milyon arzlık bir kapasiteye sahip. Yani tüm üretim gerçekleştiğinde sirkülasyona 84 milyon Litecoin girecek. Bu rakam Bitcoin’de 21 milyon. Söz gelimi, dolaşıma girecek Litecoin, Bitcoin sayısının yaklaşık dört katı. Bu, talep arttıkça Litecoin’lerin daha büyük bir kaynağı olacağı anlamına geliyor.

Şu an Bitcoin arzı yaklaşık 16,4 milyon iken, Litecoin’in 51,85 milyon adedi dolaşımda bulunuyor.

Litecoin’de işlem doğrulama süresi daha hızlı

Litcoin’in Bitcoin’e kıyasla avantajlı olabileceği bir diğer durum da, blok doğrulanma süresi. Litecoin, Bitcoin’e kıyasla 10 dakika yerine 2.5 dakika da doğrulanıyor. Bu, Seeking Alpha’dan Melwin Phillip’e göre, Litecoin’i içeren işlemlerin Bitcoin’e nazaran dört kat daha hızlı teyit edilerek gerçekleştiği anlamına geliyor.

Phillip, Litecoin’in özellikle küçük işletmeler için daha yararlı bir alternatif olacağına inanıyor. İşlemlerin hızı sayesinde gelecekte daha fazla işletme Litecoin’i tercih edebilir.

İşlemlerin hızlı doğrulanması alıcı ve satıcılardan ziyade yatırımcılar için de önemli bir durum, zira yayımlanan son raporlarda, yapılan işlemlerin yavaşlığından ötürü ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i tercih eden işletmelerin sayısında düşüş yaşanmıştı. Haliyle bu durum şu an için Bitcoin’in yükselişini tehdit eden problemlerden biri olmaya devam ediyor.

Litecoin’de madencilik daha kolay

Litecoin ve Bitcoin’de madencilik faaliyetleri söz konusu olduğunda, iki sistemin kullandığı algoritmalar birbirinden oldukça farklı. Örneğin Litecoin’in araştırma algoritmaları Bitcoin’den daha basit, yani daha az güçlü ve daha az enerji harcayabilen bilgisayarlar aracılığıyla Litecoin madenciliği yapılabiliyor.

Dünyanın dört bir yanındaki madencilik faaliyetlerinin büyük miktarda elektrik tüketimi gerektirdiğini ve madencilik için şu anda yeteri kadar güçlü ekran kartlarının bulunmadığı göz önüne alındığında, Litecoin madencilerin ilerlemesine önemli bir avantaj sağlayamaya devam edebilir.

Bitcoin ve Litecoin arasındaki bu önemli farkların tamamı, iş yatırıma geldiğinde bazı avantajları sayesinde kuşkusuz ki Litecoin’i daha fazla öne çıkarıyor. En azından şu an için rahatlıkla bunu söylemek mümkün.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir