Yatırım

Marihuana Hisselerine Yatırım Yapılmalı Mı?

Şu sıralar uluslararası piyasalarda marihuana (esrar) üreticisi şirketlerin hisse senetleri en popüler yatırımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu şirketlerin hisseleri uzun uzadıya uç yatırım muhabbetlerine konu olduğu gibi manşetlerden de düşmüyor.

Marihuananın sağlık amaçlı kullanımı birçok ülkede yasal. Bununla birlikte bazı ülkelerde eğlence amaçlı kullanımı da yasallaştı. Eğlence amaçlı marihuana kullanımını yasal hale getiren ilk ülke Uruguay oldu. Ardından ABD’nin bazı eyaletlerinde yasallaşma gerçekleşti. Son olarak da Kanada parlamentosu, marihuananın ülke genelinde eğlence amaçlı kullanımını yasal hale getirdi.

ABD ve Kanada’nın bu adımları marihuana üreticisi şirket hisselerini adeta uçurdu. Yasal marihuana pazarı patlarken, üretici şirketlerin piyasa değerlemeleri tamamen kontrolden çıktı.

Dünyanın en büyük tıbbi marihuana şirketi olan Canopy Growth Corporation’ın (NYSE: CGC) hisseleri 12 ayda ortalama yüzde 400’ün üzerinde yükseliş kaydetti.

Canopy yaklaşık 15 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Elbette, bu iyi bilinen bir şirket için inanılması güç derecede yüksek bir piyasa değeri değil. Lakin burada dikkat edilmesi gereken şey şu: tahminler küresel tıbbi marihuana sektörünün bugün yaklaşık 10 milyar dolar değerinde olduğuna işaret ediyor!

Bu, Canopy’nin piyasa değerinin tıbbi marihuana sektörünün toplam değerinden yüzde 50 fazla olduğu anlamına geliyor ki, sadece tek bir şirketten bahsediyoruz. Şu anda yüzlercesi var…

Tabii ki, tıbbi marihuana sektörünün 2025 yılına kadar 150 milyar dolar değere ulaşacağını tahmin eden bazı öngörüler de var.

Kuzey Amerika Marijuana Endeksi, bize marihuana piyasa değerlemesinin daha geniş bir resmini gösteriyor. Geride bıraktığımız yıldan bu yana iki kattan fazla:

Şu ana dek sadece tıbbi amaçlı yasal kullanımdan bahsettik. Elbette daha fazla insan, tıbbi nedenlerden ötürü değil, eğlence amaçlı olarak da marihuana kullanacaktır. Zaten piyasanın bu denli kabarmasının esas nedeni hiç kuşkusuz bu yöndeki beklentiler.

Ancak kabul etmek gerekir ki eğlence amaçlı daha fazla yasallaşacağından kesinlikle emin olamayacağımız bir pazar hakkında konuşuyoruz. Diğer yandan yasallaşma süreçleri oldukça uzun sürüyor ve bu büyük bir problem.

Bununla beraber, hiç kimsenin, eğlence amaçlı marihuana kullanımı için arz-talep yönünün ne olacağı hakkında net bir fikri yok. Yasal olması durumunda daha fazla insan bunu kullanacak mı? Muhtemelen. Hatta ilk başta talebin güçlü olacağından emin olabiliriz. Ama herkesin bir gecede önemli bir tüketici olacağını düşünmek pek rasyonel değil.

Günümüzün teknolojileri sayesinde, nerede olursak olalım dünyanın hemen her yerinde isteğimiz hemen her şeye yatırım yapabiliyoruz, buna marihuana üreticisi şirketlerin hisseleri de dâhil.

Peki, bu piyasada bir alıcı olmalı mısınız?

Kesinlikle hayır!

Piyasa değerlemeleri kontrolden çıkmışken, yasallaşma ve talep gibi önemli bir takım belirsizlikler sürerken şimdilik uzak durmak mantıklı gözüküyor.

Buradaki olay biraz da kripto para piyasasının son yıllarda yaşattıklarını anımsatıyor. Geçen sene kripto para satma yılıydı. Bu yıl da marihuana hisselerini satmak için iyi bir yılmış gibi geliyor. Ne de olsa piyasadan çıkıldığında her zaman yeniden girmek mümkün. Ama sat yapılmadığı takdirde para kazanmak pek mümkün değil. Fırsatları vaktinde değerlendirmek önemli.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir