Yatırım

Netflix gibi hayat değiştirecek türden bir yatırım getirisi için hafife almamanız gereken benzersiz alanlar

Netflix (NASDAQ: NFLX) dünyadaki tüm insanların günlük olarak medya tüketim alışkanlıklarını önemli ölçüde değiştirdi.

Netflix gelmeden önce, evimizin konforunda bir film izlemek istersek, sadece DVD/CD marketlerine gitmemiz gerekirdi. Geriye dönüp baktığımızda, kendi televizyonlarımızda bir film izlemek için sarf ettiğimiz para ve zaman çılgınca geliyor.

O günlerin sonsuza kadar süreceğini hissettiren bir şeyler olsa da, Netflix’in şu anda internet ortamından izleme imkânı sağlayan abonelik hizmetini sunmaya başlaması ilk kez 2007 yılında gerçekleşti. O zaman beri, şirket hızla dünyadaki en güçlü medya şirketleri arasında konumlandı ve teknoloji dünyasında mutlak bir dev olarak kendine yer edindi.

Netflix, inanılmaz bir başarıya imza atarak sadece medya tüketiminde tamamen devrim yaratmakla kalmadı aynı zamanda sadık yatırımcılarını borsa tarihinin en iyi getirileri ile ödüllendirdi. 2007 yılında abonelik modelini başlattıktan sonra şirketin piyasa değeri 1,5 milyar dolardan 126 milyar dolara fırladı.

On yıldan biraz uzun bir süre için 80x’lık bir kazanç.

Bu kazancın, herhangi bir yatırımcının hayatını değiştirecek türden bir yatırım getirisi olduğunu söylemeye gerek bile yok. Bir an için, Netflix’in bugün geldiği noktayı 10 yıl önce tahmin ettiğinizi hayal etmeye çalışın. Yatırım yapmak için 10.000 dolarınız olsaydı, bu para bugün 800.000 dolar seviyesinde olacaktı.

Tabii ki, bu, neyin olabileceğine dair boş vakitlerde yapılacak bir beyin egzersizi, ancak Netflix’in hikâyesi, basit bir bakış açısıyla gözden geçirilmemeli. Zira yıkıcı yenilikler ve dijital bozulma gücü konusunda yatırımcılar için çok önemli bir ders niteliği taşıyor.

Tüketiciler için de Netflix’in şu anki abonelik modelinin faydaları yeteri kadar açıktır. Çünkü Netflix’le film ve dizileri izlemek satın alma ve kiralama seçeneklerinden çok daha uygun değil, aynı zamanda yeterince tüketildiğinde son derece ucuzdur.

Bununla birlikte, tüketiciler için olduğu kadar yatırımcılar için fayda daha anlamlıdır. Netflix, CD veya DVD gibi fiziksel medyaya duyulan gereksinimi ortadan kaldırarak, işletme giderlerini önemli ölçüde azalttı. İşini internetten yaptığı için daha az gayrimenkul, nakliye ve çalışan sayısı yüksek kâr ve daha yüksek hisse senedi getirilerine dönüştü.

Fiziksel bir iş yapıldığında yeni mağazalar açmak ve yeni çalışanlar almak gibi süreçler operasyonları global ölçekte genişletmek için zaman alır. Ancak Netflix gibi ürünleriniz dijital olduğu sürece bu son derece kolaydır.

Dijital bozulmanın tek örneği Netflix değil elbette.

Örneğin, Apple’ın (NASDAQ: AAPL) 2001’de müzik piyasasına ne yaptığını hatırlayın. Sony Discman gibi kaba bir cihazı en son ne zaman gördünüz? Arabanızda müzik dinlemek için en son ne zaman CD’ler arasında seçim yaptınız? Evet, o günler geride kaldı.

Netflix’in dönemin devlerinden Blockbuster ve diğer fiziksel satıcı/kiralayıcıları mezara gömdüğü gibi Apple’ın iPod’unu piyasa sürülmesi ile Tower Records da perakende müzik endüstrisinin geri kalanına aynı şeyi yaptı. Günümüzde müzik akışı milyarlarca dolarlık bir pazar ve hızla büyümeye devam ediyor. 2017’de Spotify ve Apple Music gibi hizmetlerden sağlanan gelirler yüzde 48 oranında arttı.

Elbette, Apple’ın başarası sadece dijital müzikte değil. iPod yalnızca fiziksel bir ürünün dijital bir biçime nasıl dönüştürüldüğünü ve bunun gücünü gösteriyor. (Tabii iPod’un bu başarısı olmadan, Apple’ın bugünleri bile görüp görmeyeceği meçhul olacaktı. Sonuçta, iPhone gerçekten sadece modern bir iPod ardılı.)

Basitçe söylemek gerekirse, büyük fırsatları kollayan her yatırımcının, dijital fırsatın ters yüzü olan dijital bozulmalar ve yıkıcı yenilikler konularını hafife almaması gerekiyor. Şu anda kabullenmemiz ve belki de inanmamız güç olsa bile, 10 yıl veya biraz daha uzun bir vadede benzer kazançlar sağlayabilecek yüksek getirili başka hisse senedi imkânları da var.

Mesela yapay zekâ, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik ya da nesnelerin interneti gibi alanlar hiç kuşkusuz gelecek on yılda büyük kazançların ortaya çıkacağı adresler olacaktır. Bu nedenle, başta bu alanlar olmak üzere Netflix’in filmlere yaptığı veya Apple’ın müziğe yaptığı gibi bir pazarı kontrol altına alması muhtemel bir şirket görüldüğünde, not almak kesinlikle akıllıca olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu