Yatırım

Hisseleri Bir Günde Yüzde 25 Değer Kazandı… Overstock’ta Neler Oluyor?

Dünyanın ilk online perakendecilerinden biri olan ve 1990’ların büyük internet dalgasından bu yana faaliyet gösteren Overstock (NASDAQ: OSTK), blockchain ve kripto alanına yönelme kararı aldı.

Şirketin CEO’su Patrick Byrne, Overstock’un tüm e-ticaret bölümünü satmayı ve daha çok blockchain ve kripto girişimlerine odaklanmayı planladıklarını açıkladı.

Bugün, Byrne’un dünyanın ilk online perakendecilerinden biri olan Overstock için neyi planladığını ve bu planların sektör için ne anlama gelebileceğine bir bakalım.

Overstock’ta neler oluyor?

Overstock 2014 yılında Bitcoin ödemesi kabul eden ilk perakendecilerden biri olmuştu. Yani şirketin CEO’su Patrick Byrne, yıllardan beri blockchain ve kriptoyu destekliyor. Bu amaçla Overstock’un e-ticaret bölümünü satıyor ve şirketi sadece blockchain ve kripto çalışmalarına yönlendirmek istiyor.

Esasen, 2014 yılından bu yana şirket yeni hedefleri doğrultusunda büyük hamleler yapmayı sürdürüyor.

Overstock’un, kendisini “blockchain teknolojisini geliştirerek dünyayı değiştirmeye” adamış Medici Ventures isimli bir yan kuruluşu var. 2014 yılında faaliyetlerine başlayan Medici, blockchain ve kripto girişimlerine yatırım yapıyor. Overstock, şimdiye dek Medici’ye 170 milyon dolara yakın harcama yaptı.

Maalesef, Medici birçok önemli proje ve girişime rağmen henüz Overstock’un beklentilerini karşılayamadı. Ayrıca Medici Ventures henüz para kazanmıyor.

tZero, Medici Ventures çatısı altında yürütülen önemli projelerden biri. Proje sermaye piyasaları için geliştirilen bir ticaret sistemi, ancak henüz kullanıma açılmadı. Başka bir deyişe, tZero diğer Medici projeleri gibi şu anda sadece para yakıyor, kazanç sağlamıyor.

Ancak bu durum, Patrick Byrne’un pek de umurunda değil.

“tZero’nun ayda 2 milyon dolar kaybetmesi umurumda değil” diyen Byrne, bu projenin blockchain ve sermaye piyasaları için büyük bir etki yaratacağını söylüyor.

Byrne ve Overstock, blockchain’in gelecekteki büyük potansiyeli için heyecanlanırken, kripto para birimlerinden çok fazla bir şey beklemiyorlar. Bu beklenti, şirketin fazla Bitcoin tutmaması gerçeğiyle de örtüşüyor.

Lakin Overstock’un kripto para birimleri konusundaki tavrı her ne olursa olsun, şirketin hisse fiyatının Bitcoin’in piyasa performansı ile ilişkili olduğu gözüküyor.

Byrne, şirketin e-ticaret bölümü satışının Şubat 2019’da tamamlanacağını söylüyor. Potansiyel alıcıların kim olduğu konusunda herhangi bir açıklama yapılmadığını da ekleyelim.

Blockchain Dönüşümünün Overstock’a ve Sektöre Etkileri

İş modelini değiştiren, örneğin Overstock gibi e-ticaret bölümünü tamamen satma kararı alan şirketlerin hisseleri çeşitli etkilere açık olur. Nitekim Overstock’un hisseleri de böylesine bir değişimden etkilendi.

23 Kasım Cuma günü, blockchain’e yönelik dönüşüm açıklandığında, Overstock’un hisse fiyatı yüzde 25 değer kazandı. Şirket hisseleri 16,98 dolardan 21,66 dolara fırladı. Ancak pazartesi öğleden sonra, şirket hisseleri düşüşe geçti.

Açıkçası, şirket pek de iyi bir yıl geçirmedi. Sene başından bu yana hisse fiyatı ortalama yüzde 60’a yakın düşüş kaydetti.

Hisseler dışındaki bir diğer önemli etkiye bakalım. Zira Overstock artık e-ticaret segmentini işletmek ve blockchain’e yatırım yapmak arasında bölünmeyeceği için, dikkat çekecek ve bu da kesinlikle artan fonlamalar ile sonuçlanacaktır. Haliyle de Medici projelerinin daha fazla yatırım desteği almaya başlaması mümkün olacaktır.

Blockchain ve kripto sektörünün önemli taşlarından olan kripto para birimlerine çok sert eleştirilerde bulunan Bill Gates gibi iş dünyasının önde gelen birçok ismi, mevzubahis blockchain olduğunda, kalkanlarını indiriyor ve bu teknolojinin potansiyeline işaret ediyor.

Böylesine büyük bir potansiyel göz önüne alındığında, Overstock’un attığı bu adım hem şirketin kendisi hem de blokchain ve kripto sektörü için iyi bir şekilde sonuçlanabilir.

Overstock.com, dünyanın ilk online perakendecilerinden biri ve onlarca yıldır faaliyet gösteren bu şirket, tüm çabasını blockchain ve kripto sektörüne yönlendirmek istiyor. Bu karar, büyük işletmelerin blockchain’in faydalarına ve gelecekteki potansiyeline dikkat ettiklerini ve bir sonraki en büyük şeyde yer almak istediklerini gösteriyor.

Bu, Overstock için önemli bir kazanım olabilir. Öyle ki, Overstock, 1990’ların internet dalgasını canlandıran şirketlerden biriydi. Medici’nin projeleri blokchain teknolojisini geliştirmeye ve toplumun bu teknolojiyi özümsemesine yardımcı olurken başarılı olabilir.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir