Yatırım

Peter Lynch Kitapları: Her Satırında Borsa Yatırımı Bilgilerinizi Derinleştirecek 3 Muazzam Kitap

Peter Lynch kitapları, borsada yatırım yapma konusunda yeni bakış açıları kazanmanıza yardımcı olabileceği gibi hisse senedi yatırımı hakkındaki bilgilerinizi daha fazla derinleştirmenize olanak sağlayabilir. Böylece borsada yatırım yapmaya başlamadan önce performansınızı ilerletecek farklı bakış açıları kazanabilirsiniz.

Dünyanın en iyi yatırımcılarından biri olarak kabul edilen Peter Lynch, ilk kez 1977 yılında, Magellan Fonu yöneticisi oldu. Sonraki 13 yıl içinde, yönettiği bu fonun değerini 20 milyon dolar seviyesinden yaklaşık olarak 14 milyar dolar seviyelerine kadar çıkardı. Haliyle de pek çok yatırımcı, Lynch’in bu efsanevi başarısına odaklandı.

Lynch her ne kadar bir süre sonra emekliye ayrılmayı tercih etmiş olsa da yatırımlarında elde ettiği bilgi ve tecrübelerini kitaplarından aktarmayı sürdürdü. Bu başarılı yatırımcının kitapları dünya çapında milyonlarca okuyucuya ulaştı ve kaleme aldığı bazı kitaplar da birer klasik haline geldi.

Peter Lynch kitapları, borsa yatırımcıları için çeşitli bilgiler ve hemen herkesin görüp uygulayabileceği sağlam bir bakış açısı sunuyor. Bu yayında, mutlaka okumanız gerektiğini düşündüğümüz en iyi Peter Lynch kitaplarını sizlerle paylaşıyoruz.

1. Borsayı Yenmek

John Rothchild ile ortaklaşa yazdığı Borsayı Yenmek adlı kitabında Peter Lynch, bir başka başarılı borsa yatırımcısı olan Warren Buffett gibi, her zaman bildiğiniz şeylere yatırım yapmanız gerektiğini savunuyor. Esasen, bir şirkete sadece neden yatırım yaptığınızı anlayabildiğiniz ölçüde yatırım yapmanız gerektiğini ifade ediyor.

Lynch, yatırım yapmak üzere bir şirketi anladığınız ve iş modeli hakkında sağlam bir fikre sahip olduğunuz takdirde borsada daha iyi performanslar elde edebileceğinize inanıyor. Öte yandan, borsadaki yüksek oynaklık dönemlerinde sakin kalmanın gerektiğini belirten yazar, borsa gibi uzun vadeli yatırım araçları söz konusu olduğunda sebat edebilmenin önemi üzerinde duruyor.

Bu kitapta Peter Lynch, okuyucular için kendi yatırım stratejisine dair detaylı bir bakış sunuyor. Hiçbir zaman popüler olan şirketlerin peşinden koşmadığı, bunun aksine, küçümsenen ve büyüme potansiyeli olan şirketleri bulana dek piyasaları araştırdığını belirtiyor.

Borsayı Yenmek adlı kitabında Lynch, ürün ve hizmetlerini gerçekten sevdiğiniz şirketleri araştırmanızı tavsiye ediyor. Bireysel bir yatırımcı olarak bir avantaja sahip olduğunuzu, çünkü borsaların trendleri yakalama konusunda sizden çok daha yavaş olduğunu söylüyor. Örneğin, belirli bir market zinciri bölgenizde iyi durumda görünüyor mu? O halde gözünüzü o şirketten ayırmamanız gerekiyor. Çünkü Lynch, o şirketin borsada büyük olasılıkla iyi sonuç vereceğini düşündüğünü okuyucularına iletiyor.

Son olarak, Lynch yatırımcılara daima portföylerini her zaman kontrol etmeleri gerektiğini tavsiye ediyor. Çünkü o, bir yatırımın hala portföyünde yer alıp almaması gerektiğini hak edip etmediğini değerlendirmek için bunu sürekli ve sıklıkla yaptığını belirtiyor.

2. Kazanmayı Öğren

Peter Lynch, Kazanmayı Öğren isimli kitabında kapitalizm tarihine uzunca bir sayfa ayırıyor ve anlatılara bu çerçevede başlıyor. İlk etapta bu gereksiz görünmesine rağmen, esasen her borsa yatırımcısı için kayda değer bir amaca hizmet ediyor. Geçmiş performanslar her ne kadar gelecek performansları etkilemeyecek olsa dahi tarih, yatırımcıların onlardan önce yaptıkları hataları her daim anlamalarını kolaylaştırıyor.

Hataları anlamanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Örneğin, sürü zihniyetine kapılmak, iş modelini anlamadığınız şirketlere yatırım yapmak veya çok ağır bir borca girmek belirli zamanlarda her yatırımcının yaptığı hatalardan olabiliyor. Bu nedenle de başarılı bir yatırımcı olmak istiyorsanız, bu hataların farkında olmanız ve birtakım temel kişisel finans becerilerini anlamanız kesinlikle önem arz ediyor.

Kazanmayı Öğren’de Lynch, sizi nakit paranın nereye gittiğine odaklamaya zorluyor. Eğer para doğru yerlere gitmiyorsa, harcamaları kontrol altına almanız (nakit akışı) ve bu sermayeyi yatırım portföyünüze yönlendirmeniz gerektiğini belirtiyor. Sonuç olarak, kazandığınızdan daha az harcarsanız kalan tutarı hisse senetlerine yatırarak paranızı büyütebileceğinizden bahsediyor.

Lynch, bu parayı tahsis etme açısından, diğer kitaplarında olduğu gibi, yine bildiğiniz şeylere yatırım yapmanın en doğru yol olduğunu söylüyor ve bunu yüksek bir tondan tavsiye ediyor. Ardından okuyuculara bir şirketi araştırırken nelere dikkat etmeleri gerektiği hususunda önerilerde bulunuyor.

Lynch, yatırımcıların bir şirketin yönetimine özellikle önem vermesi gerektiğini de ifade ediyor. Çünkü başarılı bir şirket liderinin sahip olduğu yetkinliğin hisse senedi fiyatına da yansıyacağına inanıyor. Son olarak Lynch, kitabında tartışılan noktaların kısa bir özetini de sunarak anlatılarını sonlandırıyor.

3. Borsa’da Tek Başına

Birçok kez yeniden düzenlenen ve bir klasik haline gelen Borsa’da Tek Başına, yeni yatırımcılar için bir yerlerden başlamak, hisse senedi toplamayı ve hissedar olmanın gerçekte ne anlama geldiğini öğrenmek için eşsiz bir kaynak olarak göze çarpıyor.

Borsa’da Tek Başına kitabı, okuyucularına yatırım yapmanın kendileri için doğru olup olmadığını sorgulamalarına imkan veriyor. Örneğin, başlamak için sermayeniz yoksa yatırıma başlayamazsınız. Yazara göre, yatırım yapmak istiyorsanız, sadece bunu yapacak imkanınız varsa paranızı yatırmaya başlamalısınız.

Bir yatırımcı olarak kendinizi her durumda hazır hissediyorsanız, Lynch sizlere bazı sağlam yatırım tavsiyeleri sunuyor. Lynch, önceki kitaplarında olduğu gibi, yatırımcıların bildiklerine sadık kalmaları ve “sıcak” sektörlere yatırım yapmaktan kaçınmaları gerektiğini yeniden tekrarlıyor. Çünkü bunun tüm paranızı kaybetmenin kolay bir yolu olduğunu ifade ediyor.

Bunun aksine Lynch, yatırımcıları hisse senetlerine şirketin küçük bir parçası gibi bakmaya davet ediyor. Şirket nereye gidiyor? Kazanç beklentileri neler? Bunlar, Lynch’in bizzat kendisinin bir şirketi analiz ederken sorduğu soruları oluşturuyor. Tüm bu araştırmayı tamamladıktan sonra, neden bir şirkete yatırım yapmak istediğinizi iki dakika içinde açıklayamıyorsanız, Lynch’e göre o şirkete hiç yatırım yapmamanız gerekiyor.

Son olarak, Peter Lynch, Borsa’da Tek Başına’da, bir yatırımcının portföyünü oluşturmaya çalışırken karşı karşıya kalması muhtemel dikkat dağıtıcı unsurları da tartışıp gözler önüne seriyor. Bu unsurlara istinaden tecrübelerini aktaran ünlü yatırımcı kaçınılması gereken benzer durumlara ilişkin çözüm önerilerini de paylaşmaktan geri durmuyor.

Peter Lynch kitapları yatırım yolculuğunuza başlamanız için size ilham verecektir, en azından sizler için bunu umuyoruz. Ek olarak, daha fazla ilham almanız ve en iyi diğer klasikleri keşfetmeniz için mutlaka borsa kitapları listemize de bir göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir