Portföy Nedir?

21.01.2022

Portföy, aynı kişi veya kuruluş tarafından sahip olunan menkul kıymetler toplamı anlamına gelir. Kişiler ya da kuruluşlar farklı menkul kıymetler ve çeşitli türlerde yatırım araçlarını kullanarak portföy oluştururlar. Portföy, varlıkların tek veya azami olarak en az iki kıymete yatırılmasıyla oluşur. Portföy oluşturmadaki en temel amaç, yatırımcıların risk toleranslarını belirleyerek finansal kazançlarını garanti altına alma istekleridir.

Her yatırımcının risk toleransı farklıdır. Bu nedenle yatırımcılar alabilecekleri risklere göre portföylerini oluştururlar. Kimi yatırımcılar risk almayı sever ve yatırımlarını tek bir kıymete yönelik yaparlar. Fakat bazı yatırımcılar ise riskten kaçınarak varlıklarını iki veya daha fazla kıymete yönlendirirler, bu durumda portföy oluşur.

Portföy, yatırımcıların varlıklarını ister aynı, isterse de farklı özelliklere sahip kıymetlere yatırmasıyla oluşturulabilir. Örneğin, bir borsa yatırımcısı portföyünü oluştururken farklı sektördeki şirketlerin hisse senetlerini satın  alabileceği gibi aynı sektörde bulunan farklı şirketlerin hisse senetlerini de satın alabilir. Örneği biraz daha genişletecek olursak, varlığının bir kısmını belirli sektörlere ait şirketlerden hisselerine ayıran bir yatırımcı aynı zamanda varlığının belirli bir kısmını tahvil, bono ya da çeşitli fonlarda değerlendirebilir. İşte bu durumda yatırımcı kendi portföyünü ortaya çıkarır ve yönetir.

Portföy sayesinde kişi veya kuruluşlar yatırımlarını çeşitlendirerek, riskleri dağıtmaya çalışırlar. Şöyle düşünebilirsiniz; elinizdeki tek su testisi kırılırsa o anda içine su koyabileceğiniz bir başka testi olmaz fakat iki su testisiyle su doldurmaya giderseniz, biri kırılsa dahi diğerine su koyabilirsiniz. Yani söz gelimi, yatırım portföyünüzü geniş tutmanız olası riskleri azaltır.

Portföy çeşitlendirme risklerin dağıtılması gibi avantajlar sağlar. Fakat çeşitlendirme sonrasında daha fazla yatırım aracının yönetilmesi zorunluluğu, daha fazla analiz yapma gerekliliği gibi bazı dezavantajları da beraberinde getirir.

Burada asıl bilinmesi gereken, her yatırımcının bir portföye sahip olduğudur. Her yatırımcı kendi portföyünü oluşturup, yönetebileceği gibi aynı şekilde portföy oluşturan ve yöneten şirketler aracılığıyla da yatırımlarının yönetilebilmesini sağlayabilmektedir.

YORUMLAR

 1. Erman dedi ki:

  Aynı yatırım aracı içinde alımlar yatırım aracı içi portföy olarakda belirtiliyor. Mynet finans’tan porföyünüzü oluşturup takip edebilirsiniz ben seviyorum hizmetlerini tavsiye ederim. Bilmeyenlere anlatayım herkesin mynet i vardır yoksa üyelik oluşturun sonra finansa girip portföy bağlantısına gidin orada hisse senedi, tahvil, altın döviz portföyünüzde ne varsa ekleyin takip edebilirsiniz böylelikle kullanışlıdır.

 2. TOLGA dedi ki:

  Risk ne kadar yüksek olursa getiride o kadar yüksek olur mantığıyla hareket edilmemeli diye düşünüyorum. Ben yeni başladım borsa konusunda kendimi eğitmeye çalışıyorum. Portföy oluştururken ne önerirsiniz, sizce ne yapmalıyım nereden başlasam daha doğru olur?

  1. Berk Bolat dedi ki:

   Selamlar Tolga, borsaya ilgin varsa sadece borsa üzerinde portföy oluşturabilirsin. Mesela, endekslerle ilgileniyorsan bunları çeşitlendirebilirsin veya aynı sektörde bulunan farklı şirketleri de portföyüne ekleyebilirsin. Borsa dışında ilginin olduğu döviz, altın ya da benzerlerini de deneyebilirsin. Yazıda da söylediğim gibi aslında bu tercihleri alabileceğin riskler ve getiri beklentileriyle yapman doğru olacaktır.

  2. TOLGA dedi ki:

   Cevap için teşekkürler. Risk düşüncem belli benim. İlk yorumda söylediğim gibi yüksek risk – yüksek kazanç mantığı bana saçma geliyor. Kumardan farksız oluyor. Bir sorum daha olacak diyelim ki risk ve getiri kararımı verdim. Sonraki adımda ne önerirsin? Sadece borsa için sormuyorum portföye farklı enstrümanlarda eklediğim varsayımı üzerine soruyorum. Yanlış anlama sadece öğrenmek istiyorum. Yatırımlarımda tek başımayım. Tek hareket edeceğim her zamanda kendim yönetmek istiyorum. Cevabınızı bekliyorum iyi akşamlar.

  3. Berk Bolat dedi ki:

   Rica ederim, kişisel görüşlerim dahilinde yardımcı olmak isterim. Risk ve getiri ölçütünde karar kıldıktan sonra genel olarak, kullanacağın yatırım araçlarında yüzdesel karar vermen gerekir. Yani sermayenin ne kadarlık kısmını hangi enstürümanda ne kadar kullanacağın gibi. Bunun ardından gerekli analizleri yapmalısın. Yapacağın analizler kararın sağlaması olacaktır. Bu adımlardan sonra zaten portföy oluşturmuş oluyorsun. Sormak istediğin farklı sorular olursa tekrar yazabilirsin. Hem bu konuda da bir yazı hazırlamaya başlıyorum. Soruların güzel fikirler verdi…

  4. TOLGA dedi ki:

   Teşekkür ederim.