Yatırım

Otomatik Portföy Yöneticileri Robo Danışmanlar ve Robonfonlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni nesil yatırımcılar sayesinde robo danışmanlar ve onlar tarafından yönetilen robofon gibi ürünler gün geçtikçe daha popüler bir hale geliyor. Çünkü robo danışmanlar yatırımcıların daha az çaba ile yatırım yapmalarını kolaylaştırabiliyor.

Robo danışmanlar, robofonlar gibi daha düşük maliyetli çeşitli yatırım ürünleri sunmanın yanı sıra, yatırımcıların portföylerini kişisel ve finansal hedeflerine göre de otomatik olarak özelleştirebiliyor. Elbette bunlar da yatırımcılar için birçok avantajı beraberinde getirebiliyor.

Peki, robo danışmanlar nasıl çalışıyor ve yatırımcılara ne tür avantajlar sağlıyor? Bu makalede, robo danışmanlar ve bu otopilot danışmanlar tarafından yönetilen robofon ürünlerinden bahsedeceğiz.

Robofon Nedir?

Robofon, robo danışmanlar tarafından yatırımcıların risk profilleri tespit edilerek önerilen yatırım fonlarıdır. Robo danışmanlar, robofonları önerirken yatırımcıların risk profillerini tespit etmek için bir dizi soru sorarlar. Yatırımcıların yanıtladıkları bu sorulara göre risk profilleri tespit edilir ve böylece onlar için en uygun yatırım fonları önerilir.

Söz gelimi, bir yatırımcı yapacağı yatırımda ne kadar risk alabileceğini, finansal durumunu ve getiri hedeflerini robo danışmanlara iletir. Robo danışmanlar da bu doğrultuda onlar için en doğru yatırım fonu veya fonlarını tavsiye etmiş olurlar. Böylece yatırımcıların beklentilerine en uygun fonlara kolayca yatırım yapma kararı alabilmeleri mümkün olur.

Robo Danışman Nedir?

Robo danışmanlar, çoğu zaman herhangi bir insani müdahale gereksinimi olmadan yatırım tavsiyeleri vermek için çeşitli algoritmalar kullanan dijital yatırım yönetimi hizmetleridir.

Robo danışmanlar, matematiksel algoritmaları kullanarak yatırımcıların risk iştahlarına göre onlara en iyi varlıkları önermeye çalışırlar. Bu varlıkları da mümkün olan en iyi şekilde yönetme faaliyetlerinde bulunurlar.

Robo Danışmanlar Yatırımcıların Risk Profillerini Nasıl Belirler?

Yatırım tavsiyesi ve yatırımları yönetme faaliyetleri sağlayan robo danışmanlar, bütün bunları yatırımcıların risk iştahları, finansal durumları ve hedefledikleri yatırım getirileri hakkında bilgi topladıkları çevrimiçi anketler aracılığı ile gerçekleştirirler.

Örneğin, robo danışmanlardan destek alarak bir robofona yatırım yapmak isteyen bir yatırımcının bir dizi soruyu yanıtlaması gerekir. Yatırımcı bu soruları çevrimiçi ortamda yanıtlar.

Sorular yatırımcıya risk iştahı, finansal durumu ve hedeflediği yatırım getirisi çerçevesinde yöneltilir. Yanıtlanan bu sorulara göre yatırımcının risk profili belirlenmiş olur.

Robo danışmanlar yatırımcıları “Temkinli”, “Dengeli” ve “Atak” olmak üzere üç risk profili altında konumlandırırlar. Bu şekilde yatırımcıları risk profillerine göre ayırır ve en uygun yatırım tavsiyeleri sunmaya çalışırlar.

Temkinli

Temkinli risk profiline sahip olan yatırımcılar, daha düşük getiriler elde edecek olsalar bile güvenli ve risksiz yatırım araçlarını tercih etme eğiliminde olurlar. Robofon danışmanları bu risk profiline sahip bir yatırımcılar için büyük oranda özel sektör borçlanma araçları, ters repo ve kamu borçlanma araçları varlıklarına sahip robofon önerisinde bulunurlar.

Dengeli

Dengeli risk profiline sahip yatırımcılar, nispeten riskli ve güvenli yatırımlar tercih ederler. Robofon danışmanları dengeli risk profiline sahip yatırımcılara ters repo, özel sektör borçlanma araçları ve türev araç varlıklarının yer aldığı bir robofon tavsiye edebilirler.

Atak

Atak risk profiline sahip yatırımcılar, risk alabilirler ve genellikle yüksek getiri sağlayan daha riskli yatırımları tercih ederler. Robofon danışmanları, atak risk profiline sahip yatırımcılar için daha yüksek oranda ters repo, fon ve türev araç varlık dağılımına sahip robofon önerileri sunacaklardır.

Robo Danışmanların Avantajları Nelerdir?

Robo danışmanlar yatırımcılar için çok çeşitli avantajlar sağlarlar. Yatırımcının risk profilini tespit edip en uygun varlıkları önerme, daha düşük maliyetle yatırım sağlama ve kolay kullanım gibi hususları bu avantajlara örnek olarak gösterebiliriz.

Uygun Öneriler

Robo danışmanlar, yatırımcılara bir dizi soru yönelterek risk alma kapasitelerini, hedefledikleri getirileri ve finansal durumlarını kısa bir anket ile anlamaya çalışırlar. Böylece yatırımcının profilini öğrenerek algoritmalar ile mümkün olabilecek en doğru yatırım önerilerini vermeye odaklanırlar.

Düşük Maliyet

Robo danışmanlar, geleneksel finansal danışmanlara kıyasla çok daha düşük maliyetlerle yatırım yönetimi hizmetleri sunarlar. Robo danışmanlar tarafından sunulan hizmetler için gereken ücretler, finansal danışmanlar tarafından talep edilen ücretlerden genellikle çok daha düşüktür.

Kolay Kullanım

Robo danışmanlar, yatırımcıların web siteleri veya akıllı telefonları üzerinden kullanabilecekleri uygulamalar aracılığıyla birçok farklı varlık sınıfına kolayca yatırım yapmalarına izin verirler. Robo danışmanlara erişmek kolaydır. Mesela bu erişim robo danışmanlık hizmeti sunan bir bankanın internet şubesi veya mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilir.

Robo Danışmanların Dezavantajları Nelerdir?

Robo danışmanlar her ne kadar avantajlar sağlıyor olsalar da bazı dezavantajlar da sağlarlar. Yatırım kararlarında daha az kontrole sahip olmayı ve yatırım önerilerindeki sınırları bu dezavantajlara örnek olarak gösterebiliriz.

Ancak elbette, bu dezavantajların, henüz yatırım dünyasına yeni adım atan ve nereden başlaması gerektiğini bilmeyen yatırımcılar için bir avantaja dönüşebileceğini de belirtmemiz gerekir. Öyle ki robo danışmanlar tamamen yatırımcıların risk, getiri beklentisi ve finansal durumuna göre öneriler sunarlar. Bu da yolun başındaki yatırımcılar için hiç kuşkusuz önemli bir avantaj sağlar.

Robo Danışmanlar Güvenilir midir?

Robo danışmanlar güvenilirdir ve riskli değildir. Çünkü bir robo danışman tarafından yönetilen portföyün riski tamamen yatırımcının kararları ile şekillenmektedir. Robo danışmanlar, yatırımcıların risk profillerine uygun şekilde varlık tahsisi yapmakta veya yatırım önerilerinde bulunmaktadırlar.

Biraz daha detay verecek olursak, daha fazla getiri için daha yüksek riskler almak isteyen bir yatırımcı, riskli bir profil seçebilir. Böylece robo danışman o yatırımcı için, daha fazla hisse senedi ve daha az devlet tahvili önerisinde bulunabilir.

Öte yandan risk iştahı yüksek olmayan bir yatırımcı, daha düşük dalgalanmalarla düşük ancak güvenli getiri sunan bir portföy tercih edebilir. Bu durumda robo danışmandan daha düşük riske sahip yatırım tavsiyeleri alabilir ve portföyünün bu şekilde yönetilmesini sağlayabilir.

Söz gelimi, robo danışmanlar, her bir yatırımcının risk iştahını, yatırımcı tercihlerine göre belirler ve özelleştirilmiş tavsiyeler sunarlar. Yani kafalarına göre hareket etmeyip tamamen yatırımcıyı tanıma ve beklentilerini anlamaya çalıştıklarından mümkün olabilecek en verimli tavsiyeleri sunmaya çalışırlar. Bu bağlamda robo danışmanların güvenilir olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu