Yatırım

Son 10 Yıllık Altın Fiyatları Grafiği

Altın yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, bu değerli metalin fiyat geçmişine bakmanız iyi bir fikir olabilir. Çünkü tarihsel süreçte altın fiyatını incelemek, potansiyel olarak alım ve satımda yardımcı olabilecek bilgiler sağlayabilir.

Uzun vadede altına yatırım yapmak istiyorsanız, özellikle son 5 yılın altın fiyatları grafiği ya da son 10 yılın altın fiyatları grafiği gibi daha uzun zaman dilimlerini incelemeniz mantıklı olacaktır.

Son 10 Yılın Altın Ons Fiyatı

Bu grafik, 10 yıl öncesine ait geçmiş altın ons fiyatlarını görmenizi sağlıyor. Ayrıca, bu grafikte oldukça uzun bir zaman dilimini incelemenin yanı sıra son 5 yılın altın ons fiyatını da görebilirsiniz.

Altın ONS (USD) – Son 10 Yılın Altın Ons Fiyatları Grafiği.

Altının ons başına birim değeri ABD doları cinsinden olduğundan, dolar daha zayıfsa; Türk lirası, Japon yeni veya euro para birimi cinslerinden altın satın alanlar altını göreceli olarak daha düşük fiyatlı bulabilir. Ancak unutmamak gerekir ki, daha güçlü bir dolar, döviz kurları nedeniyle diğer para birimlerinde altını nispeten daha pahalı hale getirebilir.

Son 10 Yıllık Gram Altın Fiyatı

Eğer sadece gram altın almak ve satmak istiyorsanız, son 10 yıllık gram altın fiyatları grafiğine odaklanabilirsiniz. Özellikle yatırımlık altın için gram türünü tercih ederek getirileri arttırabilirsiniz.

Altın (TL/GR) – Son 10 Yılın Gram Altın Fiyatları Grafiği.

Belirli nedenlerden dolayı altın fiyatları kimi zaman düşüyor kimi zaman da yükseliyor. Küresel krizler, merkez bankası kararları ve enflasyon gibi hususlar fiyat dalgalanmalarında etkili olabiliyor.

Son Yıllarda Altın Fiyatları Ne Oldu?

Uzun yıllar boyunca, altın fiyatları pek çok farklı faktörden etkilendi. Küresel krizler, jeopolitik sorunlar ve enflasyon gibi altın fiyatlarını etkileyen faktörler, altının fiyatında bazı önemli yükseliş ve düşüşler görmemizi sağladı.

Altın ONS (USD) – 1973 – 2020 Yılları Arası Altın Fiyatları.

Dünya genelinde yaşanan siyasi kargaşalar, politik kırılmalar, jeopolitik sorunlar ve özellikle de belirli ülkelerdeki iç çalkantılar devam ederse, yatırımcılar “güvenli liman” olarak ifade edilen altına daha fazla yönelebilirler. Zira altın çok uzun zamandır güvenilir bir değer saklama aracı olarak kabul edildi ve altının bu güçlü itibarının yakın zamanda değişmesi beklenmiyor.

Geçmiş performans mutlaka ki gelecekteki performansın bir göstergesi değildir ancak, altının fiyat geçmişi, gelecekte nereye gidebileceğine dair oldukça sağlam tüyolar verebilir. Mesela son 10 yılın altın fiyatları grafiği, altındaki yükseliş ya da düşüş eğilimlerini görmenize yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Uzun vadede dolara yatırım yapmış olanınız ve bu yatırımın getirisini altınla kıyaslamış olan ve bu gibi hesaplamaları akılcı, ve sağlıklı yaptığına inanmış bir akil arkadaşımız varsa, bizi buradan aydınlatabilir mi?

  2. Arkadaşlar önemli olan elindeki parayı zamana karşı değer kaybettirmeden tutabilmek. Tarihsel olarak bakılınca uzun vadede altın her zaman kazandırır. Zaman zaman yerel bazda tlye karşı bile kısa vadede değeri düşebilir. Fakat 1970ler ve daha da öncesinden gelen altın/dolar dengesine bakılınca aslında en iyi yatırım aracının altın olduğunu rahatlıkla izleyebilirsiniz.

  3. Ben 10 yıldır altın alıyorum kazandım çok kazandım 1 milyon liram var ama kendime ev aldım o parayla. Bir de Burak Işık kardeşime selamlar. Antepli hemşehrilerime de selam olsun.

  4. Koronavirüs aşışı bir bulunsun grafik eksi yönde gider. Şimdilik nakitte kalmak en iyisi arkadaşlar bekleyin.

  5. Gram altın 10 yıllık grafik genel olarak yükseliş gösteriyor. Anladığım ve araştırdığım kadarıyla dolar kurunun yükselişi gram altını da etkiliyor. Diğer yatırım türlerini pek bilmiyorum. Önüme 5 yıllık hedef koydum. Yatırımımı bu yönde yapacağım. Umarım uzun vadede kazançlı çıkarız.

  6. Her ay düzenli olarak gram altın alıyorum. Uzun vadede başarısız olmam umarım. Son 10 yılın altın fiyatları grafiği bunu gösteriyor.

    1. Sabit tutarsan çok karda etmezsin uzun vadede. Bu şekilde olağan dışı bir olay olmalı ki çok kar edebilesin. Durağanda geçebilir 2011 den 2016 yılına kadar durağan geçmiş en tepeyi 2011 de bir kriz 2018 de bir kriz 2020 de bir kriz den dolayı bu kadar yükselmiştir. Yastık altı yapıyorsan at unut yapacaksın 5/10 yılda 2 ye katlar kar elde etmek için ay içinde al satcılık yapman lazım o da ayrı bir risk görüşüne ters değilse en garanti yatırım tl’dir, mevduat yani. Paran değerini korur kaybettirmez.

    2. Dostum ben de senin gibi düzenli alıyorum, her zaman hafif düşüş oluyor yine alıyorum, yükseliyor yine alıyorum. Altın sabit kaldığı zamanlarda da döviz artıyor. Otomatikman altın fiyatını etkiliyor yine artıyor (en kötü enflasyondan etkilenmiyorum). Altın en güvenli limandır saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu