Yatırım

SPK Yatırım Hesabı Uygunluk Testi Nedir? Soru ve Cevapları

SPK uygunluk testi olarak da bilinen yatırım hesabı uygunluk testi Türkiye’de yerleşik olan her yatırımcı tarafından doldurulması gereken bir test olarak karşımıza gelmektedir.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından doldurulması zorunlu tutulan uygunluk testi, ülkemizdeki yatırımcıların aracı kurumlar ya da bankalar üzerinden hangi yatırım işlemlerini yapmaya elverişli olduklarını ortaya çıkarmaktır.

Yatırımcıların, örneğin Akbank, İş Bankası, Ziraat Bankası iştirakleri arasında yer alan yatırım şirketlerinde hesap açabilmeleri ve yatırım işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için uygunluk testi sorularına cevap vermeleri gerekmektedir.

Özetlemek gerekirse, yatırım hesabı uygunluk testi SPK tarafından hazırlanmakta ve yatırım hesabı açma işlemi gerçekleştirmek isteyen herkes için doldurulması gereken bir test bütünüdür. Yatırımcılar bu testi cevaplayarak yatırım hesabı açabilmektedir. İşte uygunluk testi, soru ve cevapları hakkında bilmeniz gerekenler.

SPK Yatırım Hesabı Uygunluk Testi Nedir?

SPK yatırım hesabı uygunluk testi, bir yatırımcı olarak yatırım hesabı açma işlemini tamamlamak için doldurmanız gereken zorunlu bir testtir. Bu test, SPK tarafından hazırlanmaktadır.

Uygunluk testi, size yöneltilen sorulara verdiğiniz cevaplara göre yatırım hesabınız ile hangi yatırım araçlarına erişip işlem yapabileceğinizi belirlemektedir. Bu bağlamda sorulara vereceğiniz cevaplar oldukça önemlidir.

SPK tarafından hazırlanan yatırım hesabı uygunluk testi, temel olarak yatırım enstrümanlarına yönelik bilginizi ölçmeyi, risk profilinizi belirlemeyi ve risk alabilme ölçütünüzü ortaya koymayı amaçlamaktadır.

SPK Yatırım Hesabı Uygunluk Testi Soru ve Cevapları Nelerdir?

Uygun testi soruları geniş kapsamda sorulmaktadır. Bu çerçevede test hangi yatırım araçlarına yönelik ne düzeyde bilgiye sahip olduğunuzu ortaya çıkarmaktır. Böylece de hangi yatırım araçları üzerinde işlemler yapabileceğinizi belirlemektedir.

Uygunluk testi, yaş, eğitim durumu, meslek, yatırım vadesi seçimi, risk ve getiri tercihi bölümlerinden oluşmaktadır. Burada en önemli bölüm risk ve getiri tercihidir. Zira buradaki sorulara vereceğiniz cevaplar yatırımcı profilinizi ortaya çıkararak yatırım hesabınız üzerinden hangi yatırım araçlarını kullanarak işlem yapabileceğinizi belirlemektedir.

SPK yatırım hesabı uygunluk testi soruları bağlamında, potansiyel olarak yatırımcılar tarafından verilebilecek cevaplara ve bu cevaplar kapsamında, hangi yatırım araçlarını kullanabileceğinizi anlamak için alt başlıkları incelemeniz yeterli olacaktır.

1. Anaparanız Aynen Korunsun mu?

Sorularda bu seçeneğe cevap vermeniz halinde bu, mümkün olduğu kadar yatırımlarda riskten kaçınmayı ve güvenli yatırım araçlarını tercih ettiğiniz anlamına gelecektir. Yatırımcı profiliniz ise çok düşük riskli olarak kabul edilecektir.

Uygunluk testinde bu seçeneği seçmeniz halinde repo-ters repo ve risk değeri 1 olan yatırım fonları üzerinde işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Böylece daha düşük ancak düzenli bir getiri elde etmeyi tercih etmiş olursunuz.

2. Enflasyonun Üzerinde Getiri Beklentisiyle, Yatırımlarda Düşük Riskli Ürünlere Yatırım Yapabilir misiniz?

Bu seçeneği cevaplamanız halinde anaparanızdan oldukça küçük bir düzeyde kazanç kaybını göze alabileceğiniz anlamı çıkacaktır. Bu da enflasyonun üzerinde bir getiri beklentisi ile düşük riskli ürünleri kullanabilmenizi sağlayacaktır. Yatırımcı profiliniz düşük riskli olarak kabul edilecektir.

Uygunluk testinde bu soruyu olumlu cevaplamanız halinde hazine bonosu, devlet tahvili, hazine kira sertifikaları ve yatırımcı bilgi formunda belirtilen risk değeri hem 2 hem de 3 olan yatırım fonlarında işlem gerçekleştirebilirsiniz.

3. Orta Riskli Ürünleri Tercih Edebilir, Uzun Vadede Toplam Getirinizi Yükseltmek için Riskli Yatırımları Tercih Eder misiniz?

Bu soru uygunluk testinde yer alan ve anaparanızdan bir miktar kaybetmeyi göze alabileceğiniz bir seçenektir. Bu soruyu olumlu yanıtlamanız halinde orta riskli ürünlere yatırım yapabileceğiniz algılanacaktır. Yatırımcı profiliniz de orta riskli olarak kabul edilmiş olacaktır.

Bu yatırımcı profili ile borsada hisse senedi almak başta olmak üzere, eurobond, dövizli tahviller, özel sektör borçlanma araçları, kira sertifikaları ve yatırımcı bilgi formunda risk değeri 4 olan yatırım fonlarında işlemler yapabilirsiniz.

4. Yüksek Getiri Beklentisiyle, Yüksek Riskli Ürünlere Yatırım Yapabilir misiniz?

Yatırım hesabı uygunluk testinde bu soruya olumlu cevap vermeniz durumunda bu, yüksek getiri beklentisi ile yüksek riskli yatırım enstrümanlarına yatırım yapabilmenizin önünü açmış olacaktır. Yatırımcı profiliniz ise yüksek riskli olarak belirlenecektir. Ayrıca bu seçenek anaparanızdan kaybetmeyi göze alabildiğiniz anlamına da gelecektir.

Testte bu cevabı işaretlemeniz durumunda yatırımcı profiliniz yüksek riskli olarak belirlendiğinden yüksek riskli yatırım araçlarına ulaşmanız mümkün olur. Bu yatırım araçları arasında türev işlemler, VİOP, varant, yatırım kuruluşu sertifikası, yatırımcı bilgi formunda risk değeri 5 ve 6 olan yatırım fonları sıralanabilir.

5. Gelişmiş Yatırım Ürünlerinin Riskleri Konusunda Bilgili misiniz ve Bu ürünlere Yatırım Yapabilir misiniz?

Yatırım testinde bu soruya olumlu yanıt vermeniz halinde gelişmiş birçok yatırım enstrümanına yönelik riskler hususunda bilgili olduğunuzu ve bu ürünlere yatırım yapabileceğinizi kabul etmiş olacaksınız. Ayrıca bu, anaparanızın tamamını kaybetmeyi göze aldığınız anlamına da gelecektir. Yatırımcı profiliniz ise çok yüksek riskli olarak belirlenmiş olacaktır.

Çok yüksek riskli bu profil ile tezgahüstü türev işlemler, yapılandırılmış borçlanma araçları, forex kaldıraç işlemleri ve yatırımcı bilgi formunda risk değeri 7 olan yatırım fonlarına yatırım yapabilirsiniz. Öte yandan bu profilde anaparanızın tamamını kaybetmeyi göze aldığınızın bilincinde olmanız oldukça önemlidir.

Yatırım hesabınızda hangi enstrümanları kullanabileceğinizi öğrenmeniz açısından bahsettiğimiz bu bölümdeki sorular önem teşkil etmektedir. Eğer uygunluk testinin tamamını görmek istiyorsanız, SPK tarafından PDF formatında yayınlanan ilgili dosyayı buradan inceleyebilirsiniz.

SPK Uygunluk Testi Neden Önemlidir?

SPK uygunluk testinin amacı, yatırımcıların en uygun yatırıma karar vermesine ve seçmesine yardımcı olmaktır. Bu bilgiler daha sonra her türlü finansal araca yatırım yapmak amacıyla bir aracı kurum nezdinde açılan tüm hesaplarla ilgili olarak kullanılmaktadır.

Test sorularını doğru, dürüst ve bilinçli bir şekilde cevaplamanız oldukça önem arz etmektedir. Çünkü kişisel bir yatırım stratejisine karar vermeden önce, paranızla ne kadar ve ne düzeyde risk almaya hazır olduğunuzu görebilmeniz gerekmektedir.

2 Yorum

  1. Uygunluk testi cevapları yatırımcı bilgisine göre değişiyor. Yine de az önce yatırım hesabı açarken fark ettim mesela borsadan bir haberseniz bile anlıyorum, biliyorum dediğinizde size erişim veriyorlar. Yani borsadan anlamasanız bile denemek istiyorsanız cevapları ona göre verin.

  2. Yatırım şirketlerinden hesap açınca bu SPK uygunluk testi bir kere dolduruluyor anladığım kadarıyla yatırımcılar için faydalı olduğunu düşünüyorum. Kim neye yatırım yaptığını bilmiyorsa hiç o işlere girmemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu