Yatırım

Yatırımcılar İçin Sosyal Medya Platformu: StockTwits

Sosyal medya platformu Twitter’da basit bir uygulama olarak başlayan StockTwits, bugün iki milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı ve aylık milyonlarca ziyaretçisi ile dünyanın en büyük finansal sosyal ağı konumunda bulunuyor.

StockTwits, şu anda piyasada olan bitenleri ve hisse senetlerine ait gelişmeleri öğrenmenin belki de en iyi alternatif yollarından birini oluşturuyor. İşte bir yatırımcı olarak StockTwits hakkında bilmeniz gerekenler.

StockTwits Nedir?

StockTwits, yatırımcılar için bir sosyal medya platformudur. Finans uzmanlarının ve amatör yatırımcıların piyasa koşullarına göre ne yaptığını gerçek zamanlı olarak takip etmek için bu platforma ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Platformda arkadaşlarınızı, görüşlerini beğendiğiniz kişileri ya da doğrudan firmaları veya özellikle yurt dışı piyasalara yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, ilgilendiğiniz hisse senetlerini takip edebilir ve bunlara ait son güncellemeleri görebilirsiniz.

StockTwits’te Hashtag Yerine Cashtag Var

Twitter’ı daha önce duymamış olmazsınız, en azından bir yatırımcı olarak. İşte StockTwits tıpkı Twitter’a benziyor. En önemli farklardan ilki, StockTwits’te çoğu zaman piyasaların konuşuluyor olmasıdır. Bir diğeri de hashtag yerine cashtag kullanılıyor olmasıdır.

Örneğin, NASDAQ’da işlem gören Apple ya da NYSE’de işlem gören Turkcell hakkındaki gelişme ve yorumlar, $AAPL ve $TKC olarak etiketleniyor. Böylece çok sayıda uzman, yatırımcı ya da firmadan anlık bilgi ve fikir paylaşımlarına ulaşmak mümkün olabiliyor.

StockTwits’te Yapabilecekleriniz

Twitter’da olduğu gibi StockTwits’te, temel yatırım ipuçlarından belirli şirketlere ait raporlara ve analizlere kadar her paylaşımda belirli bir karakter sınırı bulunuyor. Siz de bu karakter sınırına kadar paylaşımlarınızı yapabilir ya da paylaşımlara yorumlar gönderebilirsiniz.

Öte yandan görüşlerine değer verdiğiniz kişileri veya ilgili olduğunuz şirketleri takip edebilir, izleme listeleri oluşturabilir ve takip ettiğiniz firmalar hakkında uyarılar alabilirsiniz. Ayrıca, StockTwits hesabınızı Twitter, Facebook ve LinkedIn profillerine de bağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu