Yatırım

Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?

Altına yatırım yapmak ve birikimlerini altın alarak değerlendirmek isteyen birçok yatırımcı, altın türleri arasındaki farkları merak ediyor. En çok da tam altın ile cumhuriyet altını ve ata altın ile cumhuriyet altını arasındaki fark araştırılıyor.

Uzun veya orta vadelerde altın yatırımı yapmak istiyorsanız, altınlar arasındaki farkı bilmeniz iyi olur. Çünkü altınların türü ve işçilik gibi noktalar bir altın yatırımının karlılığını önemli ölçüde etkileyebiliyor.

Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?

Tam altın, 22 ayar 7,00 gramdan oluşan ve içerisinde 6,42 gram has altın bulunduran bir altın türüdür. Cumhuriyet altını, 22 ayar 7,20 gramdan oluşan ve içerisinde 6,60 gram has altın bulunduran bir başka altın türüdür.

Tam altın ile Cumhuriyet altını arasındaki fark, altınların gramlarındadır. Tam altın 22 ayar 7,00 gramdan oluşup 6,42 gram has altın bulundururken, Cumhuriyet altını 22 ayar 7,20 gramdan oluşup 6,60 gram has altına sahiptir. Tam altına kıyasla Cumhuriyet altını daha değerli, pahalı ve bariz olarak daha ağırdır.

Ata Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?

Cumhuriyet altını, farklı boyut ve ağırlıklara sahip 22 ayar altın paralardır. Cumhuriyet altını; Cumhuriyet ziynet altınları ve Cumhuriyet altın sikkeleri olmak üzere iki farklı türe sahiptir. Cumhuriyet altın sikkeleri halk arasında Ata Altın olarak bilinmektedir. Hem Cumhuriyet altın sikkelerinin (Ata Altın) hem de Cumhuriyet ziynet altınlarının ağırlıklarına göre beş farklı türü bulunmaktadır.

Cumhuriyet altın sikkeleri (Ata Altın) ağırlıklarına göre şu şekilde gruplandırılır:

Cumhuriyet Ziynet Altın Gram
Çeyreklik 1,804
Yarımlık 3,608
Birlik 7,216
İkibuçukluk 18,040
Beşlik 36,08

Cumhuriyet ziynet altınları ise ağırlıklarına göre şu şekilde gruplandırılır:

Cumhuriyet Ziynet Altın Gram
Çeyreklik 1,754
Yarımlık 3,508
Birlik 7,016
İkibuçukluk 17,54
Beşlik 35,08

Reşat Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?

Reşat altın, Osmanlı İmparatorluğu’nun 35. padişahı ve 114. İslam halifesi Sultan Beşinci Mehmed Reşad adına basılmış olan bir Osmanlı altınıdır. Reşat altın 22 ayar ve 7,20 gramdan oluşmaktadır. Piyasada nadir bulunabilir olmasından dolayı Cumhuriyet altınına kıyasla daha pahalıdır.

Cumhuriyet altının üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün bir kabartması yer alırken, Reşat altının üzerinde Osmanlı Tuğrası’nın bir kabartması yer alır. Bu iki kabartma altınları birbirinden kolayca ayırt etmeyi mümkün hale getirir.

Altın yatırımına gram türünden devam etmek istiyorsanız, altın hesabı için hangi banka avantajlı başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu