Yatırım

Tasarruf Yapanlar için Yatırım Önerileri

Bu yazımda yatırım araçlarından hangisine nasıl yatırım yapılması gerektiğine yönelik tespitlerim yer alacak.

İlk olarak şunu hatırlatmakta fayda var. Yatırım yapacağınız miktarı kaybederseniz de üzülmeyeceğinizden emin olun. Warren Buffett’ın da dediği gibi elinizdeki paradan artan miktarla değil, kenara ayırdığınız paradan geriye kalan miktarla geçinmeye çalışarak tasarruf yapmalısınız.

İlk olarak yapmanız gereken hususlardan biri, kısa bir süre de olsa piyasa takibinde bulunmaktır. Yatırım yapmaya karar verdiğiniz yatırım aracı her ne ise geçmişteki ve şu anki mevcut konumu değerlendirilerek bir karar verme sürecine gidilebilir. Yok, ben böyle şeylerden anlamam diyorsanız eğer, risk algınıza göre çeşitli yatırım teklifleriyle karşılaşabilirsiniz.

Ben tasarruf yaptım ve yatırım yapmak istiyorum diyorsanız eğer ilk olarak finans alanında uzmanlaşmamış kitle, döviz ve altına yatırım yapmanızı tavsiye eder. Bu yatırım araçları kişiye kazandırır mı? Evet, kazandırır ancak uzun vadede. Zira bugünün dolar kuru ve faiz oranları arasında formülleriyle bir hesaplama yapıldığında yıl sonunda doların 3.05 TL civarında seyredeceğini söyleyebiliriz. Ancak 1 yıllığına yatırım yapmış bir kişinin yıl sonunda bu dolar kurundan elde edeceği kazanç kişiyi mutlu eder mi orası meçhul. Yani anlayacağınız döviz uzun vadeli yatırım aracı haline dönüştürüldüğünde kişiyi mutlu edecek bir getiri sağlar. Kaybetme riskini de unutmamak gerekir.

Özellikle dolara yatırım yapıp yapmama konusunda endişeli yatırımcılar için küçük bir not da eklemek isterim ki, doların bu denli yükselişinin altında FED’in doların değerini euro’ya yaklaştırma çabası var. Bu yüzden euro /dolar paritesi yatırımcılar için ziyadesiyle önem arz etmekte. Bu da yatırım yapacakların aklının bir köşesinde mutlaka bulunmalı.

Bir diğer yatırım aracı ise hisse senetleri. Bir şirket kurulurken o şirketin batacağı hesaba katılmaz ve hisse senetlerinin vadesi sonsuz olarak kabul edilir ki bunlara bir de büyüme oranı eklenir ve yatırımcıya oldukça karlı görünür. Lakin finanstaki net bir kuraldır bu ve akıldan çıkarılmamalıdır.“YATIRIMIN GETİRİSİ NE KADAR YÜKSEKSE RİSK DE O KADAR YÜKSEKTİR.” Bu konuda seçim sizin.

Bir diğer yatırım aracı ise devlet tahvilleri. Bunlar Amerikan finans sisteminde risk-free olarak nitelendirilir. Yani risksiz yatırım aracı. Genellikle 1 yıllığına alınır ve getirileri oldukça düşüktür. Ancak ortaya koyduğunuz parayı asla kaybetmezsiniz. En kötü ihtimaliyle örnek verecek olursam 100 TL yatırdıysanız 100 TL’yi vadesi gelince geri alırsınız, ki böyle bir durumda da ülkenin çok büyük bir dar boğaza düşmesi gerekir.

Kısaca özetleyecek olursam, uzun vadeli yatırım düşünüyorsanız adi hisse senetlerini (common stock) ya da döviz ve altını, yok ben kısa sürede risk almadan yatırım yapmak istiyorum diyorsanız devlet tahvilleri sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.

Nergiz Şar

Nergiz, eski bir Konupara yazarı. Yazmaya devam ettiği süre boyunca uzman olduğu ve ilgili duyduğu işletme, eğitim, girişimcilik ve yatırım konularında yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir