Yatırım

Tecrübesiz Yatırımcıların Yaptıkları 10 Hata

Yatırım yoluyla paranızın sizin için çalışması fikri çekicidir. Fakat tecrübesiz bir yatırımcı iseniz düşmemeniz gereken yanlışlar ve başlangıçta dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

Yanlış hareketler para kazanmanızı engelleyebileceği gibi para kaybetmenize de neden olabilir.

Kaçınmanız gereken 10 hatalı harekete buradan göz atın.

1. Yatırım yapmayı spekülasyon veya kumarla karıştırmayın.

Kumar

Anlık heyecanlarla revaçta olan hisselere, yatırım fonlarına ve diğer yatırım araçlarına yönelmek yatırım yapmak değildir. Çünkü yatırım yapmak kendinizi rahatsız hissetmenize neden olmayan kararlar almak ve bunların arkasında durabilmeyi ve bir süre beklemeyi gerektirmektedir.

2. Yapacağınız yatırım hakkında araştırma yapmamak…

Araştırma

Araştırma yapmak yatırım yapacağınız ürün ve araç hakkında bilgi edinmenizi sağlar. Mesela bir hisse senedine yatırım yapacaksanız, şirketi ve iş planlarını iyice araştırmalı ve şirketin geleceği hakkında fikir sahibi olmaya çalışmanız önem arz etmektedir.

3. Aklınızda bir hedef olmadan yatırım yapmayın.

Liste

Mesela, eğer ev almak için para biriktirmek ve birikimlerinizden gelir elde etmek istiyorsanız bu orta vadeli bir plandır. Eğer küçük çocuğunuzun üniversite eğitimini finanse etmek için yatırım yapıyorsanız bu uzun vadeli bir yatırım olacaktır. Yatırımlarınızı bu hedef zamanlara uygun olan araçlarla yapmalısınız.

4. Öngördüğünüz gelirin, beraberinde risk getirdiğini de aklınızda bulundurun.

Para Euro

Eğer bir yatırım çok çekici kazançlar sunmakta ise risk profilini de mutlaka inceleyin ve işler istediğiniz gibi gitmezse ne kadar kaybedebileceğinizi görerek, kaybınızı da göz önünde bulundurun. Kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazlasını yatırmayın. Bu noktada ideal olan paranızın yüzde 70’ini anapara korumalı yatırım araçlarında değerlendirirken, geriye kalan yüzde 30’u potansiyel geliri daha yüksek ve riskli araçlarda kullanmanızdır.

5. Risk toleransınızı yani risk kaldırabilme kapasitenizi gözden kaçırmayın.

Risk

Eğer volatilite, dalgalanmalar, yükseliş ve düşüşleri kaldıramayacak bir yatırımcı iseniz büyük ve oturmuş firmaların birinci sınıf hisse senetlerini almanız, start-upların istikrarsız ve riskli hisselerine göre daha iyi bir tercih olabilecektir.

6. Tüm yumurtaları tek bir sepete koymayın.

Yatırım yaparken yumurtaları tek bir sepete koymayın

Çeşitlilik, bir yatırıma aşırı maruz kalmaktan kaçınmanın yollarından biridir. Çeşitli yatırımlardan oluşan bir portföy, yatırımlarınızdan birinin para kaybetmesi durumunda sizi korur. Ayrıca volatilite, aşırı fiyatlanma hareketleri gibi durumlara karşı da daha güvende olmanızı sağlar.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için “Portföy çeşitlendirmesi nasıl yapılır” yazısına bakabilirsiniz.

7. Bir şeyi düşük fiyattan alma fırsatına sahip olmuş olmanız bunu iyi bir yatırım yapmaz.

Para dolar

Yatırım değer bulmakla ilgilidir. Yüksek fiyatlı bir hisse de gelecekte daha fazla değer sunabilir. Düşük fiyatlı bir hisseye fiyatı temel alınarak yatırım yapılmamalıdır. Bunun yerine yatırımda değer aranmalıdır.

8. Yatırım yapmadan önce vergiyle ilgili doğacak sonuçları göz önünde bulundurun.

Türk lirası

Borsa, BİST’te işlem gören şirketlerin hisselerinden oluşan yatırım fonları gibi bazı yatırımlarda vergi muafiyeti söz konusudur. Bu avantajdan yararlanmayı düşünebilirsiniz. Fakat bazı yatırımlar için gelir vergisi ödenmesi gerekir. Bu sebeple yatırım yapmadan önce vergi kesintileri sonrası olası kazancınızın ne oranda olacağını da mutlaka hesaplayın.

9. İşlem ve komisyon ücretlerine gereğinden fazla ödeme yapmadığınızdan emin olun.

Komisyon

Yatırımınıza bağlı kalmak ve sıklıkla alım satım yapmamak bu ücretlerden tasarruf etmenize katkıda bulunur. Sıklıkla alım satım yapmak yerine hedeflediğiniz toplu bir miktarla alım satım yapmanız mantıklı olabilir. Net kârınızı görmek için tıpkı vergilerde olduğu gibi ödemeniz gereken komisyon oranlarını da hesaba katın.

10. Yatırımlarınızın kâr getirmesini beklerken sabırsız olmayın.

Zaman

Sabırsızlık her işte olduğu gibi yatırım işinde de çoğu zaman problem olabiliyor. Yatırımlarınızın kâr getirmesini beklerken sabırlı olmayı öğrenmeniz gerekir. Kısa süreli fiyat dalgalanmaları sizi endişelendiriyorsa başlangıçta uzun vadeli yatırım planları yapmak bu konuda size yardımcı olabilir.

Eğer yatırım yapmak isteyen tecrübesiz biriyseniz, bu tecrübesiz yatırımcı hatalarından kaçınmalı ve elbette her zaman öğrenmeye devam etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu