Yatırım

Teknoloji Hisselerine Yatırım İçin En İyi İki Yatırım Fonu

Teknolojinin ABD başta olmak üzere dünya ekonomilerinin arkasındaki en büyük itici güç olduğunu söylesek yanılıyor olmayız. Sürekli olarak gelişerek yeni ürün ve hizmetler ortaya çıkaran bu sektörün dev şirketleri de yatırımcıların gözdesi.

Teknoloji şirketlerinin hisse senetlerine bireysel olarak yatırım yapmak hem masraflı hem zahmetli hem de riskli bir iş. Zira böylesine bir yatırım yoğun araştırma, analiz ve takip gerektiriyor. Buna karşın teknoloji yatırım fonları, kendi bankanızdan TEFAS aracılığıyla yapacağınız tek bir işlemle teknoloji devlerine aynı anda yatırım yapma kolaylığı sunuyor.

2019’da büyük teknoloji trendlerine oynamak isteyen ancak tek bir şirkete bağlı olmak istemeyen bir yatırımcı olarak, en iyi teknoloji yatırım fonlarına göz atın.

Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFT)

  • İhraççı: Ak Portföy
  • Fon Toplam Değeri: 226.645.448,75 TL
  • Yıllık Fon Yönetim Ücreti: %2,9
  • Sene Başından Bu Yana Getirisi: %38.39

Ak Portföy’ün Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu, yurt dışı borsalarda işlem gören teknoloji sektörünün önde gelen şirketlerine yatırım yapma imkânı sunuyor. İleri teknolojiye dayalı ürün ve hizmetlerin geliştiricisi konumunda bulunan 20 şirketin hisse senetlerine eşit ağırlıkla yatırım yapmak fonun amacını oluşturuyor.

Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu’nun yatırım yaptığı şirketler Alibaba, Tencent, Tesla, Apple, Google, Facebook, Netflix, IBM, Cisco, Amazon, Microsoft, Baidu, Intel, Samsung, Nvidia, Oracle, Qualcomm, Taiwan Semiconductors, SAP ve Adobe’den oluşuyor. Bloomberg’e göre bu şirketler geçtiğimiz yıl yatırımcılarına Türk lirası bazında %155 kazandırdı.

Yapı Kredi Portföy Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu (YAY)

  • İhraççı: Yapı Kredi Portföy
  • Fon Toplam Değeri: 427.638.248,76 TL
  • Yıllık Fon Yönetim Ücreti: %3,25
  • Sene Başından Bu Yana Getirisi: %35.32

Yapı Kredi Portföy’ün Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu, yurt dışı borsalarda işlem gören teknoloji sektörü şirketlerine yatırım yapan en eski fonlarından biri. Fonun amacı genel olarak teknoloji alanındaki global fırsatlara odaklanmak. Bu çerçevede fon toplam değerinin en az %80’ini sürekli olarak yurt dışı borsalarda işlem gören teknoloji sektörü şirketlerine ayırıyor.

Fon yeni teknolojiler geliştirip teknolojik ilerleme kaydeden ürün veyahut hizmetler sunan e-ticaret, bilişim teknolojileri, elektronik, çevirimiçi iletişim, telekomünikasyon, yenilenebilir enerji teknolojileri, elektronik ödeme, biyoteknoloji ve medikal teknoloji sistemleri gibi benzer teknoloji sektörlerinde faaliyet yürüten şirketlere yatırım yapıyor. Bu şirketler arasında Apple, Adobe, Amazon, Alibaba, Netflix ve Google gibi teknoloji devleri yer alıyor.

Yapı Kredi Portföy Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu ya da Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu sayesinde sizler de teknoloji şirketlerine yatırım yapabilir, bu şirketlerin borsa performansına ortak olabilirsiniz.

Yatırım fonları hakkında genel olarak daha fazla bilgi almak istiyorsanız, yeni başlayanlar için hazırladığımız kapsamlı Yatırım Fonu Rehberi bu konuda size yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu