Teknoloji Hisselerine Yatırım İçin En İyi İki Yatırım Fonu

18.04.2022

Teknolojinin ABD başta olmak üzere dünya ekonomilerinin arkasındaki en büyük itici güç olduğunu söylesek yanılıyor olmayız. Sürekli olarak gelişerek yeni ürün ve hizmetler ortaya çıkaran bu sektörün dev şirketleri de yatırımcıların gözdesi.

Teknoloji şirketlerinin hisse senetlerine bireysel olarak yatırım yapmak hem masraflı hem zahmetli hem de riskli bir iş. Zira böylesine bir yatırım yoğun araştırma, analiz ve takip gerektiriyor. Buna karşın teknoloji yatırım fonları, kendi bankanızdan TEFAS aracılığıyla yapacağınız tek bir işlemle teknoloji devlerine aynı anda yatırım yapma kolaylığı sunuyor.

2019’da büyük teknoloji trendlerine oynamak isteyen ancak tek bir şirkete bağlı olmak istemeyen bir yatırımcı olarak, en iyi teknoloji yatırım fonlarına göz atın.

Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFT)

 • İhraççı: Ak Portföy
 • Fon Toplam Değeri: 226.645.448,75 TL
 • Yıllık Fon Yönetim Ücreti: %2,9
 • Sene Başından Bu Yana Getirisi: %38.39

Ak Portföy’ün Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu, yurt dışı borsalarda işlem gören teknoloji sektörünün önde gelen şirketlerine yatırım yapma imkânı sunuyor. İleri teknolojiye dayalı ürün ve hizmetlerin geliştiricisi konumunda bulunan 20 şirketin hisse senetlerine eşit ağırlıkla yatırım yapmak fonun amacını oluşturuyor.

Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu’nun yatırım yaptığı şirketler Alibaba, Tencent, Tesla, Apple, Google, Facebook, Netflix, IBM, Cisco, Amazon, Microsoft, Baidu, Intel, Samsung, Nvidia, Oracle, Qualcomm, Taiwan Semiconductors, SAP ve Adobe’den oluşuyor. Bloomberg’e göre bu şirketler geçtiğimiz yıl yatırımcılarına Türk lirası bazında %155 kazandırdı.

Yapı Kredi Portföy Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu (YAY)

 • İhraççı: Yapı Kredi Portföy
 • Fon Toplam Değeri: 427.638.248,76 TL
 • Yıllık Fon Yönetim Ücreti: %3,25
 • Sene Başından Bu Yana Getirisi: %35.32

Yapı Kredi Portföy’ün Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu, yurt dışı borsalarda işlem gören teknoloji sektörü şirketlerine yatırım yapan en eski fonlarından biri. Fonun amacı genel olarak teknoloji alanındaki global fırsatlara odaklanmak. Bu çerçevede fon toplam değerinin en az %80’ini sürekli olarak yurt dışı borsalarda işlem gören teknoloji sektörü şirketlerine ayırıyor.

Fon yeni teknolojiler geliştirip teknolojik ilerleme kaydeden ürün veyahut hizmetler sunan e-ticaret, bilişim teknolojileri, elektronik, çevirimiçi iletişim, telekomünikasyon, yenilenebilir enerji teknolojileri, elektronik ödeme, biyoteknoloji ve medikal teknoloji sistemleri gibi benzer teknoloji sektörlerinde faaliyet yürüten şirketlere yatırım yapıyor. Bu şirketler arasında Apple, Adobe, Amazon, Alibaba, Netflix ve Google gibi teknoloji devleri yer alıyor.

Yapı Kredi Portföy Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu ya da Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu sayesinde sizler de teknoloji şirketlerine yatırım yapabilir, bu şirketlerin borsa performansına ortak olabilirsiniz.

Yatırım fonları hakkında genel olarak daha fazla bilgi almak istiyorsanız, yeni başlayanlar için hazırladığımız kapsamlı Yatırım Fonu Rehberi bu konuda size yardımcı olabilir.

YORUMLAR

 1. Berke dedi ki:

  Yönetim ücretleri gereksiz pahalı, %2 veya %3 bunlar ciddi oranlar. Bunlar %0.01-0.50 arası bir şey olmalı sonuçta bu adamlar bu fonları aktif yönetmiyor ve getiri oranları da öyle abartılacak şahanelikte değil.

 2. Emre Ubat dedi ki:

  Yorumu yazdığım tarih itibarıyla Ak Portföy teknoloji fonunun 1 yıllık getirisi %43, Yapı Kredi Portföy’ün %29. Bu farkın belli başlı teknoloji hisselerinin seçiminden kaynaklandığını düşünüyorum. Yıllık yönetim ücretlerine bakıldığında da Ak Portföy gerçekten iyi iş çıkarıyor.

 3. cenkiz dedi ki:

  Bu fonlarla bu yabancı teknoloji şirketlerine yatırım yapan arkadaşlar görüşlerini paylaşabilir mi? Sizce almak mantıklı mı? Herkes gibi ben de uzun vadeli alım yapmayı düşünmekteyim. İyi kötü düşüncelerini paylaşanlara şimdiden teşekkür ederim.

 4. Alper dedi ki:

  Akportföyün anapara korumalı ve teknoloji hisselerine yatırım yapan fonları var. Fon süreleri 1 yıllık. Yani yatırım fonu gibi süresiz değil ana para korumalı fonlar. Bazı anapara korumalı fonlar %110 veya %120 ana para korumalı da olabiliyor.

  1. Sinan dedi ki:

   Akportföy’ün eylül gibi yapay zeka teknoloji şirketleri özelinde talep toplatığı bi fonu vardı anapara korumalı hatırlıyorum. Gene haziran gibi anapara korumalı teknoloji şirketleri fonu vardı. Bu tarihlerde alım yapamadım. Şimdi böyle bir şey keşke denk gelse diyorum takip etmek lazım.

 5. Anonim dedi ki:

  Yapı kredi portföy yabancı teknoloji sektörü hisse senedi fonu epey eski. Bunu iyi anlamda söylüyorum. Ak portföy daha sonra çıktı ama yapı kredi kadar başarılı. Ak portföy yeni teknolojiler yabancı hisse senedi fonu hakkında yorumlar yapılırsa faydalı olur. İyi bir karşılaştırma olmamış ne yazık ki. Fon yönetim ücreti bir kriterdir evet ama tek ve zaruri kriter değildir.

 6. Anonim dedi ki:

  Borsaya üstelik de yurtdışı piysalara girmek isteyenler için yatırım fonları çok avantajlı. Yönetim ve maliyet açısından da iyiler.