Yatırım

Yeni Başlayanlar için 10 Temel Yatırım Tavsiyesi

Her zaman iyi kazanımlar sağlayacak alanlara yatırım yapma arzusu duyarız. Para yönetimi bir beceridir ve basit bir süreç değildir. Bu süreçte göz önünde bulundurulması gereken faktörler vardır.

Ne maksatla yatırım yapıyor olursanız olun paranızın artması için bir planınız olmalıdır.
Bu yolda göz önüne almanız gereken 10 kurala göz atın.

1. Finansal medyayı dinlemeyin

Eğer akıllı bir yatırım yapmak istiyorsanız finansal medyadan duyduklarınızı göz ardı edin çünkü bunların çoğu pahalıya patlayacak hatalar yapmanıza neden olabilecek yanlış yönlendirmeler içerebilmektedir. Bunlardan bazıları doğru çıksa dahi tamamen bunlara göre hareket etmeyin. Bu tarz haberler ana akım olmadan binlerce yatırımcı tarafından zaten duyulmuş ve ona göre konumlanmalar yapılmıştır. Medyanın ve trendlerin yatırım alışkanlıklarınızı yönlendirmesine izin vermeyin.

2. Duygusal olmayan bir tutum edinin

Korku/endişe faktörü ve riski yönetme yeteneği başarılı bir yatırımda önemli rol oynar. Başarılı yatırım için sihirli bir formül veya kısa yol yoktur. Dürtüsel alımlardan kaçının. Rakamlar söz konusu olduğunda iyimser veya kötümser değil gerçekçi olmalı, bilgileri ve figürleri incelemeli ve nesnel bir görüşe sahip olmalısınız. Gerçekçi bir kişi işlerin kötü gitmesi ihtimalini ve hatalarını kabul eder ve yatırım kararlarını duygularıyla vermez.

Öneri: Yatırım Yaparken Duygularınızı Avantaja Çevirebilirsiniz

3. Trendleri takip etmeyin, öngörün

Eğer yatırım yapacak bir miktar paranız varsa akılda tutmanız gereken ilk şey sürüyü takip etmemektir. Genel kanılara kapılıp trendlere göre hareket etmek kolay olan olsa da bu, çoğu zaman olumsuz sonuçlar doğurur. Bu yol ile pek çok yatırımcı tuzağa düşürülmektedir. Bu kişiler çoğu zaman yanlış işaretlerle genel eğilimlere yönlendirilir. Olması gereken kalabalığın arasında değil, ilerisinde olmaktır.

4. Kazandığınızdan az harcayın

Varlık birikimi yapmak için kazandığınızdan daha az harcamalısınız. Bu, herkesin bildiği bir şey olsa da pek çok kişi bunu başaramamaktadır. Kazandığınız para ile harcadığınız para arasında ne kadar çok fark varsa finansal başarınız o kadar yüksek olacaktır.

5. Paranızın nereye gittiğini bilin

Yatırımınız için harcamalarınızı takip etmek, hedeflerinize ve bütçenize bağlı kalmak çok önemlidir. Çeşitli telefon uygulamaları ile bunu yapabilir ve harcamalarınızın planınızla uyumlu olup olmadığını görebilirsiniz. Bu tarz uygulamalar uyarılar vererek bütçenizi aşmamanız ve bütçenizi doğru bir şekilde takip etmeniz için size yardımcı olur.

Öneri: Ünlü kişisel finans uzmanı Suze Orman’ın yeni yatırımcılar için verdiği 3 tavsiye

6. Risk tolerans seviyenizi belirleyin

Risk olmadan kazanç olmaz. Her yatırımın riskinin olduğunu anlamak önemlidir. Bu riskler potansiyel getiriye göre hesaplanmalıdır. Risk toleransı sınırlarınızı, güçlü ve zayıf yanlarınızı bilmelisiniz çünkü yatırım yapmak çoğu tecrübesiz kişi için duyguların da dâhil olduğu bir süreç olabilmektedir. Yatırım yapmada önemli kazançlar sağlama gibi önemli kayıplar yaşama riski de vardır. Olası kayıplara da çeşitli yönlerden hazırlıklı olmalısınız.

Yatırımcılar çeşitli sebeplerle risk toleranslarını kaybettiklerinde asla iyi sonuçlar vermeyecek olan duygusal kararlar almaya başlarlar.

7. Uzun vadeye odaklanın

Finansal açıdan sıkıntıda olan ya da olmayan her yatırımcı için en önemli yatırım önerilerinden biri uzun vadeye odaklanmalarıdır. Kısa vadeli yatırım planları ve kısa vadeli sonuçlara endişelenip durmaktansa uzun vadeye odaklanmak daha iyi sonuçlarla karşılaşmanıza yarımcı olacağı gibi kısa vadeli gelişmelere karşı endişelerinizi de azaltır.

Daha fazla fikir almak için uzun vadeli yatırım araçları yazısına göz atabilirsiniz.

8. Birikim yapmaya şu an başlayın

Birikim yapmaya başlamak için şu andan daha iyi bir zaman asla yoktur ve olmayacaktır. Birikimler yatırım yapmanızı sağlar. Ne kadar erken ve ne kadar sık birikim yaparsanız, o kadar fazla yatırım yapma imkânınız olur.

Hem şimdi yaptığınız gibi ufaktan yatırımlarla ilgili püf noktalarını kapın hem de yakın gelecekteki esaslı yatırımlarınız için birikim yapmaya şu an başlayın.

Öneri: Tecrübesiz Yatırımcıların Sıklıkla Yaptıkları 10 Hata

9. Tüm yatırım seçeneklerinizi araştırın

Her zaman paranızı güvendiğiniz ve bildiğiniz yatırım araçlarında değerlendirmeye çalışmalısınız. Çünkü paranızı anlamadığınız bir şeye yatırmak iyi bir fikir değildir. Risk toleransınıza, zaman ve getiri tercihine yönelik olarak kendinize en uygun yatırımı her zaman bulabilirsiniz. Bunun için tercihlerinizi göz önüne alarak tüm yatırım seçeneklerinizi mutlaka araştırmanız gerekir. Kendiniz için en doğru yatırımı ancak bu şekilde bulabilirsiniz.

10. Yatırımlarınızdan kâr sağlamak için enflasyona dikkat edin

Bir yatırım için ortaya para koymadan önce enflasyonu göz önünde bulundurmanız gerekir. Yatırım araçları getirileri genellikle enflasyonun üzerinde olsa da altında da olabilir. Yatırım getirilerinizin enflasyon oranının altında olması sizin hiçbir işinize yaramaz; yani, paranız artar gibi gözükse de aslında değer kaybeder.

Bu sebeple, neyi nasıl yaparsanız yapın fakat enflasyonun üzerinde getiri almayı hedefleyin. Diğer yandan halk arasında da ifade edildiği şekilde enflasyondan korunmak için paranızı asla yastık altına atmayın, bu paranızın günden güne ölmesine eş değer kötü bir tercih olur.

Öneri: Yatırımlar Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilimsel Gerçek

Akıllı yatırımlar yapmak göründüğü kadar kolay değildir. Makul sonuçlar almak nispeten daha kolay olsa da büyük risklere girmeden büyük kazançlar sağlamak az kişinin başarabileceği bir şeydir.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir