Yatırım

Trader Olmak İsteyenler İçin 10 Altın Tavsiye

Trader olmak günümüzde bir meslek sahibi olmaya eşdeğerdir. Trader olarak isimlendirilen kişiler günlerinin büyük bir bölümünü bilgisayar veya akıllı telefonları ile kullandıkları trading platformlarında geçirmektedirler.

Kazanç sağlamak için sürekli belli başlı sinyalleri takip eden trader’lar, bu iş için büyük çaba ve efor sarf etmektedirler. Çünkü trader olmak bir disiplin ve önemli ölçüde de bu iş her daim zaman harcamayı gerektirmektedir.

Trader olmak isteyenler de kaçınılmaz olarak kendilerini tamamen tıpkı bir meslek icra ediyor gibi bu işe adamak zorunda olmalıdırlar. Ancak tabii, bu herkes için çok da kolay olmamaktadır.

Bir profesyonel trader olmak kesinlikle riskleri göz önünde bulundurmak ile birlikte, bunları kaldırabilecek psikoloji, yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayı da gerektirmektedir.

Bu kılavuzda, başarılı bir day trader olmak isteyenler için tavsiyelere yer vereceğiniz. Bu önerilere göz atmadan önce bu işi yapanların tam olarak ne yaptıklarını anlamak için trader ne demek makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Böylece alacağınız bilgilerin aklınızda daha doğru bir şekilde oturması mümkün olacaktır.

1. Doğru Bir İşlem Planı Yapın

Doğru bir işlem planına sahip olmak hiç kuşkusuz ki, trader olmak için gerekli adımlardan en önemlisini oluşturmaktadır. Çünkü doğru bir işlem planı oluşturmak bir trader’ın kazanç sağlaması için olmazsa olmazdır.

Trader’ların ve bu işe yeni başlayanların kazanç sağlayamıyor olmasındaki en büyük sorun, doğru bir işlem planına sahip olmamalarıdır. Bu türden bir planlama eksikliği kazançlara değil, kayıplara sebep olmaktadır.

Bir plana sahip olmak, işlem yapmak için gerekli sermayeye sahip olmak kadar önem arz etmektedir. Söz gelimi, başarılı bir trader olmak için bir plana sahip olmadan doğrudan piyasaya giriş yapmak başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Ayrıca, belirtmeden geçmemek gerekir ki, yapılacak planlamanın çok da detaylı ya da ahım şahım olması gerekmemektedir. Bu, en temelde kendinize bazı kurallar koymak, bir strateji oluşturmak, bunu takip etmek ve ne yapmak veya ne yapmamız gerektiğini en başta biliyor olmanız anlamına gelmektedir.

2. Kendinizi Öğrenmeye Adayın

Trader olmak istiyorsanız, eğitimin her şey olduğunu ve kendinizi öğrenmeye adamanın ne denli önemli olduğunun farkında olmanız gerekmektedir. Bu çerçevede de bilgi kazanmaya çalışmanız oldukça önemlidir.

Sermayenizi piyasaya yatırmadan önce her anlamda detaylı araştırmalar yapmanız, gerekiyorsa bu hususta eğitim almanız ve hatta kendinizi bu konularda olabildiğince geliştirmeniz şarttır. Üstelik bunun için çok uzun zaman gerekiyorsa bile bunu yapmanız gerekmektedir.

Piyasaya baktığımızda, bunun her gün hızlı bir şekilde değiştiğini görmekteyiz. Siz işlemlere başladığınızda da durum çok farklı olmayacaktır. Bu da bir trader olarak trend analizi gibi yolları öğrenmeniz, güncel kalmanız ve bilgi sahibi olmanızın önemini ortaya koymaktadır.

Trader olma yolunda kaçınılmaz olarak bilmeniz gerekiyor ki, “aşırı” ya da “fazla” bilgi diye bir şey yoktur. Bunun farkında olarak her daim okumak, analiz yapmak ve bir planlamaya sahip olmak başarılı bir trader olmanıza fayda sağlayacaktır.

3. Kullanacağınız Sermayeyi Belirleyin

Trader olmak isteyen bir kişi her zaman risklerin farkında olup ne kadar kaybetmeyi göze alabileceğini bilmek zorundadır. Bu, piyasalara giriş için gereken sermaye tutarını da anlamaya yardımcı olacaktır.

Gerek uzun vadeli yatırımlarda olsun gerekse de trading gibi günlük işlemler için olsun, bir kişinin finansal durumunu bilmesi ve bu yönde hareket ederek adımlar atması gerekmektedir.

Trader olmak için profesyoneller tarafından tavsiye edilen en temel kural, sahip olduğunuz sermayenin en fazla yüzde 5 ile işlemlere girmenizdir. Gelecekte bilgi ve deneyim kazanımlarına göre bunu artırmanız yine bir plan dahilinde en ideal yol olacaktır.

Yine altını çizmek gerekir ki, günlük işlemler için kullanacağınız paranın, geleceğe yönelik ihtiyaç duyabileceğiniz diğer zorunlu ve bu minvalde olabilecek harcamalardan ayrı tutulması önemlidir. Yani, tüm sermayenizin tamamını asla bir kerede riske atmamanız gerekmektedir.

4. Her Zaman Disiplinli Olun

Profesyonel trader olmak yoğun disiplin gerektirmektedir. Çünkü diğer her şeyden daha çok, istikrarlı ve disiplinli bir işlem stratejisine sahip olabilmek hayati bir önem taşımaktadır. Ek olarak da büyük fayda sağlamaktadır.

Peki ama neden? Çünkü hem istikrarlı hem de disiplinli bir işlem stratejisine sahip olmak, bir trader olarak sizi pozitif bir ruh haline sokacaktır. Böylesine bir ruh hali de işlemlerinizi stressiz ve rahat bir şekilde yaparak doğru kararlar almanıza yardımcı olacaktır. Bu da size para akışı sağlayacaktır.

Disiplinli olmak demek, doğru bir plan ve oluşturduğunuz stratejiyi takip etmek anlamına gelmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki, gerek kaybetmek gerek de kazanç sağlamak bu işin ayrılmaz bir parçasıdır.

Bunun bir örnekle daha da pekişmesine yardımcı olalım. Mesela, kayba geçtiği andan itibaren elindeki varlıkları derhal çıkarmaya başlamak, bilgisiz bir trader’ın yapacağı iştir. Amma velakin piyasa bu tür oyunları değil, disiplinli olanları ödüllendirmeye devam etmektedir.

5. Kesinlikle Açgözlü Olmayın

Uzun vadeli bir yatırımcı olmaya kıyasla kaldıraç kullanımının faydası sayesinde, day trader olmak çok büyük bir avantajı beraberinde getirmektedir. O avantaj da adı üstünde olduğu gibi, günlük olarak oldukça yüksek getiriler elde edebilmektir.

Ancak tabii, akılda tutulması gerekir ki, piyasada yüksek kazançlara kapı aralayan böylesine bir bolluk, yüksek kayıplara ve sermayenin sıfırlanmasına da sebep olabilmektedir. Bunun temel sebebi de açgözlülükten kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle, trader olmak konusunda ciddiyseniz, açgözlü olmamanız ve bunun sizi yönlendirmesine izin vermemeniz gerekmektedir. Bu, sizi yalnızca kayıpların olduğu yere götürür ve hatta sermayenizin tamamının patlamasına dahi sebep olabilir.

Sözün özü, bu piyasa çok dalgalı ve diğer piyasalara nazaran da hiç olmadığı kadar değişkendir. Bu oyunu düzgün oynamazsanız, günün ilk saatlerinde zengin olabileceğiniz gibi, günün sonlarına doğru fakir de olabilirsiniz.

6. Kayıpların Çoğalmasına İzin Vermeyin

Kazanç kayıplarını karşılayabilmek için her daim bir sınıra sahip olmak önem arz etmektedir. Kayıpları karşılayabilme seviyesi, bir trader olarak kazanç kayıplarınızın çoğalma ve birikmesine engel olacaktır.

Başka bir açıdan ele almak gerekirse, kayıplarla karşı karşıya kalmak bir miktar avantaj da sağlayabilmektedir. Lakin bunu yanlış anlamamak önemlidir.

Zira bahsettiğimiz bu durum, sizin oyuna yönelik tecrübe ve bilgilerinizi artırmaya yöneliktir. Yine de her ne kadar tecrübe kazanacak olsanız bile bunun riskli olduğunu bilmeniz ayrıca önem taşımaktadır.

Profesyonel bir trader’ın bu gibi durumlarda yapacağı ilk hamle, stop loss emrini kullanmak olacaktır. Bu emir, fiyatlar belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra ilgili pozisyonun kapatılıp varlığın otomatik bir şekilde satılacağı anlamına gelmektedir.

7. Gerçekçi Yaklaşımlar Benimseyin

Gerçekçi yaklaşımlar benimsemek ve bunları takip etmek bir trader için son derece mühim bir konudur. Çünkü yalnızca gerçeklere ve gerçekçi planlara dayandığı takdirde, sağlam, etkili bir strateji ve metodoloji oluşturmak mümkün olmaktadır.

Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, mesela bir yıl içinde yüzde 40 kazanç sağlamak mümkündür. Peki ama bu getirinin bir garantisi var mıdır? Hayır, kesinlikle yoktur.

İşte bu nedenle, trader olmak isteyenler, gerçekçi yaklaşımlar benimsemelidirler. Bu kapsamda, iyi getiri sağlayan tek bir yatırıma güvenmemeleri ve rasyonel olmayan düşüncelere kapılmamaları gerekmektedir.

8. Doğru Aracı Kurumlarla Çalışın

Trader olma yoluna girişirken doğru aracı kurumlarla çalışmak da büyük önem taşımaktadır. Günümüzde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) faaliyet iznine sahip birçok aracı kurum bulunmaktadır.

Bunlar arasından en iyi aracı kurum seçimi yapmak için bir takım kriterleri göz önünde bulundurmak önemlidir. İşte aracı kurum seçimi yaparken dikkate alınması gereken bazı kriterler:

  • Etkili yatırım danışmanlığı hizmeti sunması
  • Geniş yatırım enstrümanı çeşitliliği sağlaması
  • Rekabetçi ve uygun komisyon oranlarına sahip olması
  • Yüksek maliyetler yerine düşük maliyetler gerektirmesi
  • Teknolojik ve kaliteli işlem platformlarını sağlaması
  • Başarılı bir müşteri hizmetleri desteği vermesi

Bu kriterlere dikkat ederek bir aracı kurumdan hesap açmak işlemleri sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmenize mümkün mertebe yardımcı olacaktır. Bu nedenle de kesinlikle en başında iyi bir aracı kurum seçimi yapmanız faydanıza olacaktır.

9. Kendinizi Eğitmeye Zaman Harcayın

Trader olmak yalnızca sabit bilgilere sahip olmayı gerektirmemektedir. Bu oynak ve sürekli değişken olan piyasada başarılı olmak istiyorsanız, kendinizi eğitmeye devam etmeniz gerekmektedir.

Bilgilerinizi geliştirmek için sürekli okumaya devam edebilirsiniz. Çevrimiçi kurslardan yararlanarak videolu eğitimlere katılmayı düşünebilirsiniz. Mesela ücretsiz bir forex demo hesap ile sanal para ile risk almadan işlem yaparak pratik kazanmaya çalışabilirsiniz.

Son olarak, öğrendiklerinizi pekiştirmek ve belirli zamanlarda geri dönüp bakmak için bir işlem günlüğü de tutmayı düşünebilirsiniz. Günlük tutmak kazanç ve kayıpları analiz etmenize yardımcı olurken, kullandığınız stratejileri geliştirmenize de yardımcı olacaktır.

10. Durmanız Gereken Noktayı Bilin

Trader olmak gerek stresli gerekse de riskli bir iş olsa dahi, bunu öğrenmek ve ustalaşmak için biraz zamana ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Diğer yandan durmanız gereken yeri de bilmeniz önem arz etmektedir.

Bu piyasada inişler ve çıkışlar olacaktır. Kazançlar ve kayıplar da yaşanacaktır. Ancak bunun hayatınızı yönetmesine izin vermemeniz her şeyden çok daha önemli olacaktır. Bunun için de sabırlı, planlı ve tutarlı bir şekilde hareket etmeniz gerekecektir.

Eğer işler ters giderse, her ne olursa olsun, yapıcı bir şekilde kendinizi sorgulamanız önem taşıyacaktır. Neyi yanlış yapıyorsunuz, tekrar aynı yanlışı yapmamak için nasıl bir aksiyon almalısınız, işlemler için kullandığınız plan ne kadar doğru gibi soruları kendinize sormanız doğru yolu bulmanızda size yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir