Yatırım

Galaksiler Arası Yatırım Fırsatları: Uzay Endüstrisi

Uzay, sınırsız. Hem de her anlamda; özellikle yatırım anlamında muazzam potansiyellere sahip bir pazar. ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, 2040 yılına kadar uzay endüstrisinin 1,1 trilyon dolara ulaşacağını öngörüyor. Bugün, bu rakam yaklaşık 350 milyar dolar seviyesinde.

ABD, Avrupa Birliği, Rusya, Çin ve Hindistan gibi uzay çalışmalarına devasa bütçeler ayıran ülkeler bir yana Richard Branson, Elon Musk ve Jeff Bezos gibi tanınmış girişimcilerin de özel şirketleri vasıtasıyla uzay yarışına katıldığını biliyoruz.

Turizm, trilyon dolarlık madenler, mülkiyet hakları ve uzaydaki daha nice büyük potansiyeller için hem ülkeler hem de özel şirketler mücadele etmeye devam ediyor.

Bizler de yatırım yaparak, bu yarışa bir yerlerden dahil olabilir ve trilyon dolarlık bir pazara ulaşacağı öngörülen bu alandan kazanç sağlayabiliriz. Üstelik galaksiler arası gezgin bir uzay yatırımcısı olmak için dört alternatif yola sahibiz.

İnternet’e Yatırım

Morgan Stanley’e göre, geniş bant uydu hizmetleri 2040 yılına kadar küresel uzay ekonomisinin yüzde 50’sini oluşturacak. Şu anda dünya üzerinde veri bant genişliği talebi hızla büyümeye devam ederken, uydu üzerinden sağlanan internet hizmetlerinde maliyetlerin daha düşük olduğu biliniyor.

Bu anlamda, Morgan Stanley analistlerinin hazırladığı uzay endüstrisinin büyümesinden fayda sağlayacak “Space 20” hisse senetleri arasında GoDaddy (NYSE: GDDY), Alphabet (NASDAQ: GOOGL), Qualcomm (NASDAQ: QCOM) gibi internet veri şirketleri dikkat çekiyor.

Uzay Turizmine Yatırım

Ünlü girişimci Richard Branson’ın sahip olduğu Virgin Galactic gibi şirketler, uzaya ücretli seyahat etme fırsatı sağlıyor. 2004 yılında kurulan şirketin, beş dakikalık ağırlıksız uzay uçuşu için 250.000 dolar karşılığında satılan 600 bileti bulunuyor. Birkaç yıl önce meydana gelen bir kaza yüzünden sıkıntılı duruma düşen bu uçuşların yakında şekilleneceği düşünülse de, henüz belirgin bir tarih bulunmuyor.

Vizyon sahibi teknoloji girişimcisi Elon Musk’ın kurduğu ve geçtiğimiz yıl 21 milyar dolarlık bir değere ulaşan SpaceX, uzay yolcuklarına imkan sağlaması beklenen bir diğer şirket olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca SpaceX kolonileşme ve kargo gönderimlerine kadar birçok alanda da çalışmalar yapıyor.

Kargo Teslimatlarına Yatırım

Uzayda kargo teslimatı, iadeler ve boşaltım hizmetleri sektöründe birazcık tekelleşme olduğundan bahsetmek mümkün. SpaceX, Sierra Nevada Corp ve Orbital ATK olmak üzere bu alanda hakimiyet sağlayan üç şirket var. Bu şirketler 2019’da NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) kargo gönderimi ve boşaltım gibi hizmetleri yapmaları için seçildi.

Sözleşmeler 2024 yılına kadar devam edecek ve her şirket en az altı kez ISS görevi yapacak. SpaceX ve Orbital ATK, birkaç yıldır bunu başarıyla yapıyor.

Savunma Sanayine Yatırım

Teknoloji start-up’ları uzaydaki hakimiyetlerini sürdürmek için ABD Savunma Bakanlığı ile birlikte çalışıyor. Bu yeni teşebbüslerin birçoğu uydulardan gelen verilere ihtiyaç duyuyor. Genellikle bu veriler de görüntülerle ilgili oluyor, dolayısıyla DigitalGlobe ve Planet gibi şirketler kendi görüntü yazılımlarını ve görüntüleme uydularını kullanmak için çeşitli anlaşmalar gerçekleştiriyor.

Özetle, uzaya yatırım yapmak ana akım haline geliyor. Uzaydaki potansiyel kazanımlardan yararlanmak artık sadece devletlere özgü değil. Fırlatma roketleri, yazılımlar ve internet servis sağlayıcıları gibi hemen her kesimden birçok şirket çalışmalarını sürdürüyor.

Şu anda savunma sanayinden Lockheed Martin (NYSE: LMT), Northrop Grumman (NYSE: NOC), Boeing (NYSE: BA) yazılım alanında Intuit (NASDAQ:  INTU), Adobe (NASDAQ: ADBE), Microsoft (NASDAQ: MSFT) internet alanında Alphabet (NASDAQ: GOOGL), Facebook (NASDAQ: FB), Amazon (NASDAQ: AMZN) IT Donanım alanında Apple (NASDAQ: AAPL) Morgan Stanley’e göre uzay endüstrisindeki büyümeden fayda sağlayacak şirketler arasında bulunuyor.

Gelecek yıllarda uzay alanında yapılacak çalışmaların artmasını bekleyebiliriz. Bu açıdan uzun vadede portföyünüzde roket etkisi yaratacak tercihlerde bulmayı düşünebilir, birkaç şirketi izlemeye alabilirsiniz.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir