Uzun Vadeli Yatırım Nedir? Uzun Vadeli Yatırım Stratejileri ve Avantajları

12.04.2022

Yaşamımız süresince karşımıza kaçınılmaz tavsiyeler olarak çıkan bazı bilgiler hiç kuşkusuz ki faydalıdır. Sağlıklı beslenmek için daha fazla sebze tüketmek, yürüyüş yapmak veya uzun vadeli yatırım yapmak gibi tavsiyeleri bu faydalı bilgilere örnek olarak gösterebiliriz.

Yine kabul etmek gerekirse bu tür tavsiyelerin her biri kısmen kulağa pek hoş gelmez, ancak her üçünün de zamanla fayda sağlayarak kanıtlanmış iyi tavsiyeler olduğunu biliriz. İş en ciddi meseleye yani parayı kullanarak yatırım yapmaya geldiğinde, uzun vadeli yatırım yapmanın önemini de defalarca kez duyarız.

Peki, uzun vadeli yatırım yapmak neden bu kadar önemli? Bu yazıda, uzun vadeli yatırım yapmanın tam olarak ne anlama geldiğine ve niçin bu kadar önemli olduğuna değineceğiz. Ayrıca uzun vadeli yatırım yapmanın avantajları ve stratejileri hakkında da açıklamalara yer vereceğiz.

Uzun Vadeli Yatırım Nedir?

Uzun vadeli yatırım, bir yatırımcının bir yıldan daha uzun süre elinde tutmayı planladığı varlıklardır. Uzun vadeli yatırım yapan bir yatırımcı, sahip olduğu varlıkları en az bir yıl veya bundan daha uzunca bir süre elinde tutmaktadır.

Uzun vadeli yatırım, kısa vadeli yatırım planına kıyasla varlıkları elde tutma süresi olarak farklılık gösterir. Öyle ki kısa vadeli yatırım planları ile alınan varlıklar genellikle daha kısa sürede satılır. Uzun vadeli yatırım planları ile alınan varlıklar ise yıllarca elde tutulur, uzun süre elden çıkarılmaz ve hatta bazı durumlarda asla satılmaz.

Günümüzde birçok yatırım enstrümanı uzun vadeli yatırım için değerlendirilip kullanılabilir. Mesela hisse senetleri, gayrimenkul veya nakit en popüler uzun vadeli yatırım araçları arasında yer alıp yatırımcılar tarafından sıkça tercih edilir.

Uzun vadeli yatırımcılar, daha yüksek getiri elde etmek için uzun vadeli yatırım araçlarını yaygın olarak kullanır. Benzer şekilde yatırım planlarını da istikrarlı bir şekilde belirli stratejiler uygulayarak bu kapsamda şekillendirir.

Uzun Vadeli Yatırımın Avantajları

Uzun vadeli yatırım, piyasa zamanlamasından yararlanmaya çalışan veya çok kısa vadelerde günlük al sat yapan yatırımcıların faydalanamayacağı birtakım önemli avantajları beraberinde getirir.

Daha düşük işlem ücretleri ödemek, kayıpları telafi edebilmek ve olası küçük dalgalanmalara karşı daha az endişelenmek gibi durumları uzun vadeli yatırım yapmanın bazı avantajları arasında gösterebiliriz. Ancak elbette, bahsedeceğimiz avantajlar sadece birkaç unsurla sınırlı değil. İşte uzun vadeli yatırım yapmanın bilinmesi ve göz ardı edilmemesi gereken avantajları:

Duygusal Hareket Etmeyi Engeller

Uzun vadeli yatırımın en büyük avantajlarından biri, duygusal davranmaya ve mantıksız hareket etmeye engel olmasıdır. Çünkü uzun vadeli bir yatırım planına sahip olmak, piyasanın bir günde yüzde 15 yükselmesi veya yüzde 15 düşmesi gibi durumlarda yatırımcıyı endişelere sevk etmez.

Tarihsel Olarak Haklı Başarı Sağlar

Uzun vadeli yatırımlarda verileri incelerseniz grafikler, haklı ve başarılı olabileceğinizi gösterir. Tarihsel olarak, portföyün uzun vadeli olarak şekillendirilmesi, para kazanma olasılığının daha yüksek olabileceğini kanıtlamıştır. Yatırımcıların uzun vadede portföylerinin değerinin arttığını görme şansı genellikle daha yüksektir, özellikle de yüksek kaliteli varlıklara odaklanmaları halinde.

Zaman Yatırımcı Lehine Çalışır

Uzun vadeli yatırım yapmak, daha da büyük kâr potansiyeli oluşturmak veya kârı toplayarak zaman içinde yeniden yatırım yapma imkanından faydalanmaya yardımcı olur. Örneğin, temettü yatırımına odaklanılmış ise uzun vadede alınacak kâr payları ile yeniden yatırım yapmak ve zamanın lehte çalışmasını sağlamak mümkün olur.

Geceleri Rahat Uyumayı Sağlar

Hiç kuşkusuz uzun vadeli yatırım yapmanın diğer bir önemli avantajı da stresten uzak geceleri rahat uyku çekebilecek olmaktır. Çünkü uzun vadeli bir yatırım planına sahip olmak, her gün piyasaların açılış saati ile uyanmayı ve varlıkların bir gecede batıp batmadığını kontrol etmeyi gerektirmez.

Hatalar Kolayca Telafi Edilebilir

Zamanın lehte çalıştığına ilişkin bahsettiğimiz maddeyi hatırlıyor musunuz? Uzun vadeli yatırımın bir diğer önemli unsurlarından biri, hataların bir kısmını veya tamamını düzeltmeye olanak sağlamasıdır. Çünkü yeterli zamana sahip olunduğundan yatırım hatalarını telafi etmek uzun vadede mümkün mertebe çok daha kolay olmaktadır.

Daha Düşük İşlem Ücretleri

Günlük al sat yapan yatırımcıların her yıl işlem ücretleri ve komisyonlara binlerce lira harcaması alışılmadık ve sürpriz bir konu değil. Kısa sürede al sat yapan yatırımcılar her bir işlem için gerekli ücret ve komisyonları zorunlu olarak ödemek durumda kalır. Ancak uzun vadeli planlara sahip olan yatırımcılar sürekli al sat yapmadıkları için işlem ücreti ve komisyonlardan önemli ölçüde tasarruf etmiş olurlar.

Uzun Vadeli Yatırım Stratejileri

Uzun vadeli yatırım yapmayı bir alışkanlık haline getirmek tahmin edildiğinden daha kolaydır. Bu hususta ihtiyaç duyulan tek şey, bağlı kalınabilecek bir dizi yatırım stratejisi uygulamak ve bu stratejileri kullanmaktır.

Profesyonel bir uzun vadeli yatırımcıysanız veya uzun vadeli yatırıma ilk kez başlamayı düşünen biriyseniz, bu stratejiler sizin için ya yararlı bir hatırlatma olabilir ya da nereden başlamanız gerektiğini öğrenmenizde faydalı olabilir. İşte uygulanabilecek uzun vadeli yatırım stratejileri:

Gelir Odaklı Yatırım Stratejisi

Gelir odaklı yatırım stratejisi, piyasada güvenilirliği yüksek şirketlerin hisse senetleri gibi, temerrüt riski düşük olan varlıkları bulmayı ve portföye dahil etmeyi amaçlayan uzun vadeli bir yatırım stratejisidir.

Bu strateji, görece istikrarlı ve daha muhafazakar bir yol izlemeyi düşünen yatırımcılar için idealdir. Öte yandan güvenilir varlıkların yanı sıra özellikle hisse senedi yatırımı için tercih edilebilir.

Hisse senedi yatırımı yapmak ve bu stratejiyi kullanmak isteyen yatırımcıların uygun şirketleri bulabilmeleri için onların ana itici güçlerine odaklanmaları önemlidir. Mesela üç aylık raporlar ve hisse senedi fiyatları yerine şirketin büyüme beklentileri, rekabet avantajı ve yönetim kadrosuna odaklanılması gerekir.

Sabit ya da sürekli artan temettü geçmişine sahip şirketleri, bu stratejiyi uygulamak isteyen yatırımcılar için örnek olarak gösterebiliriz. Mesela ortaya çıkması muhtemel gelişmeler, çoğu zaman bir şirketin hisse fiyatlarında kısa süreli düşüşlere neden olabilir. Fakat bu, şirketlerin temettü ödeme kapasitelerini kalıcı olarak etkilemez. Üstelik bu fiyat düşüşleri uzun vadeli yatırımcılar için satın alma fırsatlarını da beraberinde getirebilir.

Maksimum Büyüme Stratejisi

Maksimum büyüme stratejisi, portföyde yer alan tüm menkul kıymetlerin değerinin 10 yıl ya da daha uzun bir süre boyunca en üst düzeye çıkarılmasını amaçlayan uzun vadeli bir başka yatırım stratejisidir.

Maksimum büyüme stratejisi ile oluşturulan bu tip portföyler hisse senedi, borsa yatırım fonu (ETF’ler) veya doğrudan yatırım fonları gibi karma ürünleri kapsayabilir. Böyle bir stratejide, yatırımcıların risk toleransına bağlı olarak çeşitli menkul kıymetleri de portföylerine dahil edebilmeleri mümkündür.

Bu stratejiyi uygulayan yatırımcıların potansiyel getirileri maksimum düzeye çıkarmayı hedefleyerek başta agresif olmaları olağandır. Uzun vadeli bir plan izlendiği için başlangıçta alınan bu risk, hedeflenen yüksek getirileri elde etmemeye sebep olsa dahi telafisi mümkün olabilmektedir.

Ancak tabii ki bu stratejiyi kullanan ve başlangıçta agresif olan yatırımcılar hedef tarih yaklaştıkça genellikle daha muhafazakar bir seyir izlemeyi tercih ederler.

Dengeli Yatırım Stratejisi

Dengeli yatırım stratejisi, bir portföydeki yatırımları riskler ve getiriler eşitlenecek şekilde bir araya getirmeyi amaçlayan uzun vadeli bir yatırım stratejisidir.

Genel olarak, hisse senetleri ve tahviller, böyle bir portföyü oluşturmak için yeterlidir. Böyle bir strateji en çok orta seviyede risk toleransına sahip yatırımcılar için uygundur.

Bu stratejide, bir yatırımcı portföyünün, güvenli tahviller ve sabit temettü ödeyen piyasa güvenilirliği yüksek şirketlere ait hisse senetleri gibi düşük getirili ancak güvenli araçları kapsıyor olmasına dikkat edilmesi önemlidir.

Uzun Vadeli Yatırım Hikayeleri

Uzun vade yatırım hikayeleri birçok yatırımcı tarafından araştırılan konuların başında geliyor. Çünkü pek çok yatırımcı uzun vadeler beklemek yerine kısa vadede kazanç sağlamayı umuyor ve uzun vadeli yatırımın gerçekten etkili olduğuna inanmak istiyor.

Yatırım dünyasına baktığımızda uzun vadeli yatırım stratejisi uygulayan ve başarılı olan birçok yatırımcının olduğunu görebiliyoruz. Örneğin, borsada uzun vadeli değer yatırım stratejisini uygulayıp başarılı olan Warren Buffett, John Templeton, Kenneth Fisher ve Bill Miller’ı uzun vade yatırım hikayeleri kahramanları arasında gösterebiliriz.

Bu kahramanlardan servetinin büyük çoğunluğunu hisse senedi yatırımlarından elde eden Warren Buffett’ı ele alalım. Öyle ki borsada uzun vadeli yatırım stratejileri uygulayan ünlü hisse senedi yatırımcısı Buffett, satın aldığı bir hisse senedini elinde tutma süresi ile ilgili olarak yöneltilen bir soruya “sonsuza dek” cevabını veriyor.

Servetinin büyük kısmını borsada kazanan Buffett, gerçekten de sahip olduğu bir varlığı uzunca bir süre elinde tutuyor ve günümüzde hala uzun vadeli yatırım stratejilerini kullanmaya devam ediyor.

YORUMLAR

  1. Cihangir Aras dedi ki:

    Paragrafta tutmama kelimesi tutma olarak düzeltilmeli.

    1. Konupara Ekibi dedi ki:

      İlgili paragraftaki bir kelimede yaptığımız önemli yanlışlığı düzelttik. Bilgi verip düzeltme yapmamıza yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederiz.