Yatırım

Uzun Vadeli Yatırım Araçları için 5 Alternatif

Yüksek kazanç potansiyeli bulunan uzun vadeli yatırım araçları zaman konusunda sıkıntısı olmayan her yatırımcı tarafından tercih edilebilir. Bu yazımda birikimlerini uzun vadeli yatırımlarla değerlendirmek isteyenler için tercih edilebilecek alternatif yatırım araçlarından bahsedeceğim.

Bir süre önce vade açısından daha sabırsız olanlar için kısa vadeli yatırım araçları hakkında yazı yazmıştım. Dilerseniz birikimlerinizi daha kısa sürede değerlendirebileceğiniz yatırım araçlarını da ilgili bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

1. Mevduat faizi

Mevduat faizi, risksiz olması hasebiyle uzun vadede tercih edilebilecek yatırım araçlarındandır. Bankalara göre faiz oranları değişse de yüksek faiz alabileceğiniz e-vadeli hesaplarda birikimlerinizi uzun vadede değerlendirebilirsiniz. Diğer yandan son yıllarda bankaların sağladığı esnek hesaplarla istenilen zamanda para giriş ve çıkışı yapılabildiği gibi faiz getirilerinde de değişiklik olmaması önemli bir avantaj.

Yatırım araçlarının son yıllardaki getirilerine baktığımızda mevduat faizi enflasyon karşısında diğer yatırım araçlarından daha düşük performans gösterse de hiçbir yatırım aracı hakkında bilgisi olmayan ve risk almak istemeyen yatırımcılar tarafından uzun vadeler için hala tercih edilebilir.

2. Hisse senetleri

Günümüzde ulaşılabilirlik bakımından kolayca yatırım yapabileceğiniz hisse senetlerini de uzun vadeli planlarınızda değerlendirebilirsiniz. Örneğin, şu anda internet bankacılığı kullanıyorsanız hemen bankanızdan yatırım hesabı açarak hisse senedi almaya başlayabilirsiniz, bu çok da zor değildir ama genel olarak bakıldığında borsa biraz daha bilgi, analiz ve gözlem gerektiriyor. Bu konularda bilginiz varsa hisse senetleri uzun vadede tercih edebileceğiniz yatırım araçları arasında yer alabilir. Aynı zamanda temettü verimi yüksek kağıtları tercih etmeniz halinde uzun vadede paranızı amorti de edebilirsiniz.

Bu piyasa herkesin beklentilerine ve risk toleransına uygun olmayabiliyor. Her şeye rağmen yine de borsadan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Belirli hisse senetlerine yatırım yapmak yerine tercihinizi borsa yatırım fonlarına yönelik de kullanabilirsiniz. Borsa yatırım fonlarını tercih etmeniz halinde belirli hisse senetlerinden değil tüm endeksin performansından yararlanabilir ve birikimlerinizi uzun vadede değerlendirebilirsiniz.

3. Devlet tahvilleri

1 (bir) seneden daha uzun vadeli borçlanma ihtiyacını karşılamak için çıkarılan devlet tahvilleri de uzun vadeli yatırım araçları arasında tercih edilebilir. Daha önceden belirlenen vadelerle, arz ve talebe göre oluşacak faiz oranıyla ana paranızın üzerinde gelir elde edebilirsiniz. Devlet tahvilleri de tıpkı hisse senedi piyasasında olduğu gibi alınıp satılabilmektedir. Uzun vadeli yatırımlar için özellikle enflasyona endeksli devlet tahvillerini tercih edebilirsiniz.

4. Altın

Ülkemizde en çok tercih edilen yatırım araçlarından olan altından bahsetmesem olmaz. Hemen herkes kolayca altın alarak uzun vadelerde birikimlerini değerlendirebilir. Bankalarda altın hesabı açarak altına yatırım yapabileceğiniz gibi fiziki olarak da alım yapabilirsiniz. Hem bankalardan hem de fiziki olarak alımlarınızda daha avantajlı olan gram altınları tercih edebilirsiniz.

Son 5 yılda altın, yatırımcısını çoğu yatırım aracına göre daha kazançlı çıkaran yatırım araçları arasında yer aldı. Daha iyi anlaşılabilmesi için şöyle örnek vereyim; 2010 yılından 2015 yılına kadar 50 bin lirasını altında değerlendiren yatırımcılar paralarını 86.617 liraya kadar çıkardılar. Yine son 5 yıla bakıldığında mevduat faizi karşısında altının daha karlı bir yatırım aracı olduğunu söylebilirim.

5. Gayrimenkul

Balon ve arz fazlası söylemlerine rağmen gayrimenkul yatırımı uzun vadede hala tercih edilebilecek yatırım alternatifleri arasında yer alıyor. Arazi yatırımının yanı sıra özellikle konut yatırımı hala cazibesini korumaya devam ediyor. Detaylı inceleme yapmak için Merkez Bankası konut fiyat endeksi verilerinden yararlanabilirsiniz. Arazi ve özellikle konut yatırımını uzun vadeli yatırım araçları arasında önemli bir alternatif olarak hala değerlendirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu