Yatırım

VakıfBank Yatırım Hesabı İncelemesi ve Deneyimler

VakıfBank yatırım hesabı da dahil olmak üzere piyasada birçok banka ve seçenek bulunmaktadır. Bu yüzden yatırım işlemleriniz için doğru aracı kurumu bulmak her zaman kolay olmayabilmektedir.

Seçenekler fazla olduğundan, bir aracı kurumdan yatırım hesabı açma kararı almadan önce, sizin için neyin önemli olduğunu netleştirmeniz önemlidir. Buna benzer şekilde ihtiyaçlarınızı da belirlemeniz gerekmektedir.

VakıfBank yatırım hesabı, Türkiye’nin önde gelen bankaları arasında yer alan VakıfBank tarafından sağlanmaktadır. VakıfBank, özel bankacılık hizmetleri de dahil olmak üzere yatırımlara kadar geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.

Birçok yatırımcı yatırım işlemlerini VakıfBank aracılığı ile gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Bankanın sunduğu yatırım ürünleri dikkate alındığında borsada hisse senedi, yatırım fonları ve VİOP gibi işlemler, açılacak tek bir yatırım hesabı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Bu incelemede, VakıfBank’ın yatırım hesabı ürününe yönelik kapsamlı bir değerlendirme sunacağız. Bankanın sunduğu ürün yelpazesi, müşteri hizmetleri deneyimi ve bütün bunlara ek olarak VakıfBank yatırım hesabı açma sürecine dair bilmeniz gerekenleri paylaşacağız.

VakıfBank Yatırım Hesabı Açma

Yatırımcıların, VakıfBank’ın İnternet Şube veya Mobil Uygulama kanallarının herhangi birini kullanarak yatırım hesabı açma sürecini tamamlamaları mümkündür. VakıfBank yatırım hesabı açma süreci yalnızca birkaç basit adımda tamamlanabilmektedir.

İnternet Şubesi’nden VakıfBank Yatırım Hesabı Açma:

  1. VakıfBank İnternet Şubesi’ne giriş yapın
  2. Ana menüde yer alan “Hesaplarım” seçeneğine gidin
  3. “Hesaplarım” seçeneği altındaki “Yatırım Hesaplarım” bölümünü açın
  4. “Yatırım Hesap İşlemleri” bölümünden “Hesap Aç” seçeneğine tıklayın
  5. Açılan formu doldurun ve sözleşmeyi okuyarak onay verin

Mobil Uygulama ile VakıfBank Yatırım Hesabı Açma:

  1. Akıllı telefonunuza VakıfBank mobil uygulamasını indirin
  2. Müşteri numaranız ve şifreniz ile uygulamaya giriş yapın
  3. Menüden “Hesaplarım” ve Ardından “Yatırım Hesaplarım” seçeneğine gidin
  4. Açılacak “Yatırım İşlemleri” opsiyonundan “Hesap Aç” butonuna tıklayın
  5. Formda istenen bilgileri girin ve sözleşmeye onay verin

VakıfBank mobil uygulaması üzerinden yatırım hesabı açabilmek için akıllı telefonunuza uygun olan uygulamayı indirmeniz gerekmektedir. VakıfBank mobil uygulamasını Android için Google Play Store veya iOS için App Store bağlantılarından indirebilirsiniz.

Bu yöntemler ile yatırım hesabı açmak için halihazırda VakıfBank müşterisi olmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. VakıfBank müşterisi değilseniz, bankanın şube ve mobil uygulaması üzerinden görüntülü görüşme gerçekleştirerek hesabınızı hızlı bir şekilde açabilirsiniz.

VakıfBank Yatırım Hesabı Açma Süreci
VakıfBank Yatırım Hesabı Açma Süreci

VakıfBank Yatırım Hesabı Açma Ücreti

Bazı aracı kurumlarda yatırım hesabı açma alt limiti bulunurken bazılarında da bulunmamaktadır. VakıfBank da yatırım hesabı açmak için ücret talep etmeyen finans kuruluşları arasında yer almaktadır. Sözgelimi, Vakıfbank yatırım hesabı açma ücreti bulunmamaktadır.

Ancak elbette, yatırım hesapları için Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından talep edilen birtakım ücretler bulunmaktadır. Bu sebeple VakıfBank da dahil olmak üzere herhangi bir aracı kurumdan açılacak yatırım hesapları için ödenmesi gereken standart MKK ücretleri bulunmaktadır.

MKK, yatırım hesabı sahiplerinden “saklama komisyonu” adı altında bir ücret talep etmektedir. Bu ücret yatırım hesaplarından üç ayda bir olmak üzere, hesap bakiyesi oranında otomatik olarak tahsil edilmektedir.

Örneğin, hesap bakiyesi 10.000,01 – 50.000 TL aralığında olan bir yatırım hesabı üzerinden MKK, üç ayda bir 14 Türk lirası saklama komisyonu tahsil etmektedir. Aracı kurum bu kesintiyi otomatik olarak yapmakta ve MKK’ya iletmektedir.

VakıfBank Yatırım İşlem Platformu

VakıfBank ve Vakıf Yatırım işlem platformu TradeOnline web tarayıcı, bilgisayar veya mobil uygulama üzerinden kullanılabilmektedir. Yatırımcılar tercihlerine göre ilgili kanallardan yatırım işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Benzer şekilde yatırım portföylerini de takip edebilmektedir.

VakıfBank yatırım hesabı işlemleri için kullanılan TradeOnline Platformu, açık ve anlaşılması kolaydır. Platformun sezgisel olarak hatasız çalıştığını söylemek de mümkündür. Emir girişleri doğrudan grafiklerden gerçek zamanlı olarak aktarılabilmektedir.

VakıfBank Yatırım Hesabı İşlem Platformu
VakıfBank Yatırım Hesabı İşlem Platformu

TradeOnline, doğrudan tarayıcı tabanlı olduğu için bilgisayara herhangi bir program indirmek de gerekmemektedir. Doğrudan tarayıcı üzerinden yatırım hesabı, grafik ve fiyat kontrolleri yapılabilmektedir. Ek olarak, yine aynı sayfalar üzerinden emir girişleri verilebilmektedir.

VakıfBank’ın TradeOnline Platformu ile arayüzü ayarları da kolaylıkla yapılabilmektedir. Yatırımcılar, bireysel ihtiyaçlar ve tercihlerine bağlı olarak arayüzde özelleştirmeler yaparak platformu kullanabilmektedir.

VakıfBank TradeOnline Mobil Uygulaması

VakıfBank yatırım hesabı açma sürecini tamamlayan yatırımcılar TradeOnline platformunu akıllı telefonları ile de kullanabilmektedir. Mobil uygulama üzerinden yatırım işlemleri için emir girişleri de dahil olmak üzere anlık olarak portföy takibi yapılabilmektedir.

TradeOnline mobil uygulaması grafik ve fiyat kontrollerinin de anlık olarak takip edilmesine yardımcı olabilmektedir. Tarayıcı platformunda olduğu gibi mobil uygulamada da yatırımcıların arayüz özelleştirmeleri yapabilmeleri mümkündür.

VakıfBank Yatırım Hesabı TradeOnline Mobil Uygulama İşlem Platformu.
VakıfBank Yatırım Hesabı TradeOnline Mobil Uygulama İşlem Platformu.

Tarayıcı tabanlı sürümü ve mobil uygulamayı karşılaştırırsanız, herhangi bir fark görmeniz pek de olası değildir. Sonuçta tıpkı tarayıcı sürümünde olduğu gibi mobil uygulama üzerinde de aynı işlevler ve seçenekler sunulmaktadır.

Bunun da VakıfBank’ta yatırım işlemleri için nihai doğrudan derecelendirme üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü VakıfBank TradeOnline platformu, hareket halindeyken yatırım yapmak istiyorsanız herhangi bir kısıtlamaya katlanmak zorunda olmadığınızı açıkça göstermektedir.

VakıfBank Müşteri Hizmetleri Desteği

Yatırım hesabı açma kararı almadan önce, her yatırımcının aracı kurumları araştırırken müşteri hizmetleri desteğine bakması gerekmektedir. Herhangi bir sorunun çözümünde müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilmek önemlidir.

VakıfBank, bu anlamda yetkin çalışanlarla profesyonel bir müşteri hizmeti ekibi ile yatırımcılara destek sağladığını göstermektedir. İlk doğrudan deneyim sırasında zorluklar ve sorular varsa, VakıfBank ile her gün iletişime geçmek mümkündür.

Öte yandan, Vakıf Yatırım İşlem Hattı üzerinden destek alabileceğiniz gibi, emir iletimi yapmanız da mümkündür. Belirli zamanlarda, özellikle tarayıcı veya mobil uygulama erişimi sağlayamıyorsanız ya da buna vaktiniz yoksa bu hat üzerinden yatırım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

VakıfBank Yatırım Hesabı İşlemleri

VakıfBank’tan açacağınız bir yatırım hesabı ile borsada hisse senedi, çeşitli yatırım fonları veya VİOP piyasası üzerinde yatırımlar gerçekleştirebilirsiniz. Bu, tek bir yatırım hesabı ile farklı yatırım araçlarına erişebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Hisse Senedi İşlemleri

VakıfBank yatırım hesabı ile doğrudan Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerini alıp satabilirsiniz. Bu hisse senetlerine ait anlık fiyatları kontrol edebilir veya grafikleri ücretsiz olarak inceleyebilirsiniz.

Yatırım Fonu İşlemleri

Vakıf Yatırım tarafından yönetilen yatırım fonlarına yatırım yapabileceğiniz gibi, TEFAS üzerinde listelenen diğer kuruluşlara ait yatırım fonlarını da hesabınızdan alıp satabilirsiniz. Hisse senedi işlemlerine benzer şekilde grafik ya da fiyat kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz.

VİOP İşlemleri

VakıfBank yatırım hesabı sayesinde Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası olarak da bilinen VİOP’ta sözleşme alım satımı yapmanız mümkündür. Son yıllarda birçok yatırımcı tarafından çeşitlendirme ve riskten korunma amacıyla kullanılan VİOP’taki fırsatları dilerseniz hesabınız üzerinden siz de değerlendirebilirsiniz.

VakıfBank Demo Yatırım Hesabı

Demo veya deneme olarak ifade edilen hesaplar, her şeyden önce, ilk kez yatırım yapacak olan adaylara önerilmektedir. Çünkü bu demo hesaplar sayesinde yatırımcıların gerçek piyasa koşullarında risk almadan deneyim kazanmaları mümkün olabilmektedir.

VakıfBank, borsa ya da VİOP özelinde bir demo hesap sunmamaktadır. Bu sebeple, işlem platformunu denemek, piyasayı tanımak veya TradeOnline üzerinde işlem stratejilerini test etmek şimdilik mümkün değildir.

Yine de eğer piyasayı tanımak ve işlem stratejilerinizi risk almadan denemek istiyorsanız, demo hesabınızı farklı kuruluşlardan ücretsiz bir şekilde açmanız mümkündür. Hisse senedi piyasası işlemleri için borsa deneme hesabı bağlantısından dilerseniz, bir demo hesap açmayı düşünebilirsiniz.

Sonuç

VakıfBank yatırım hesabı için doğrudan alınan ücretler şeffaftır, bu nedenle gizli maliyetlerden korkmanıza gerek yoktur. VakıfBank geniş bir yatırım ürün yelpazesi sunulduğundan, bu açıdan olumlu izlenim yarattığını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak, çoğunlukla olumlu referanslara sahip olduğunu hesaba katarsak, VakıfBank’ta yatırım hesabı açma kararının mantıklı ve tavsiye edilebilir olacağını söylemek mümkündür. Genel kapsamda, VakıfBank ve Vakıf Yatırım’ın tercih edilebilir bir aracı kurum olduğunu belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir