VİOP

Akbank VİOP Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Akbank VİOP hesabı ile Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası üzerinde yatırım yapmak mümkün olabilmektedir. Akbank, yatırımcılara sağladığı VİOP hesabı üzerinden ilgili piyasada işlem olanakları sağlamaktadır.

Türkiye’nin önde gelen finans kuruluşları arasında yer alan Akbank’ta VİOP işlemleri yapabilmek için öncelikle bir yatırım hesabı açmak gerekmektedir.

Yatırım hesabı açma işlemi sırasında yatırımcıların Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hazırlanan uygunluk testini doldurmaları gerekmektedir. Yatırımcılar tarafından doldurulacak bu test ile her bir yatırımcının risk profili ortaya çıkmaktadır.

Risk profiline göre uygunluk sağlanması halinde yatırımcıların, yatırım hesapları üzerinden VİOP işlemleri yapabilmeleri de mümkün olmaktadır. Bu yayında, Akbank VİOP hesabı açma işlemleri başta olmak üzere konu hususunda öğrenilmesi gerekenlere değiniyoruz.

Akbank VİOP Hesabı Nedir?

Akbank VİOP hesabı, yatırımcıların Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası üzerinde işlem gerçekleştirmelerine olanak sağlayan bir yatırım hesabıdır.

VİOP ise Borsa İstanbul çatısı altında işlem görmekte olan vadeli işlemler ve opsiyon sözleşmelerinin alış ya da satışlarının yapılabildiği piyasanın bilinen en yaygın kısa adıdır.

Yatırımcıların bu piyasada işlem yapabilmeleri için bir VİOP hesabı açmaları gerekmektedir. VİOP hesabı açma sürecini tamamlayan yatırımcılar ilgili piyasada vadeli veya opsiyon sözleşmelerinin alım satımlarını yapabilmektedir. Konu hakkında viop hesabı nedir makalesine göz atabilirsiniz.

Bu çerçevede Akbank VİOP hesabı da yatırımcıların ilgili piyasada işlem gerçekleştirmelerine olanak sağlamakta olan alternatif yatırım hesaplarından biridir.

Akbank VİOP Hesabı Nasıl Açılır ?

Akbank VİOP hesabı, bankanın uygulama, internet şube ve fiziki şube kanalları aracılığı ile kolaylıkla açılabilmektedir. Yatırımcıların herhangi bir seçenek ile hesap açmaları mümkün olabilmektedir. Akbank VİOP hesabı açmak için en kolay ise mobil uygulama veya internet şubesi kullanmaktadır.

Akbank VİOP hesabı açma süreci:

 • Öncelikle bir Akbank müşterisi olun.
 • Akbank Direkt mobil uygulamasına veya Akbank İnternet Şubesi‘ne giriş yapın.
 • Ardından “Başvuru ve Nakit İşlemler” adımına geçin.
 • Sonrasında “Hesap Açma” butonuna tıklayın.
 • Daha sonra Akbank ile aranızda gerçekleşecek yatırım hesabı sözleşmesini onaylayın.

Küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse, yatırım hesabı açma sözleşmesini dikkatlice okumanız gerekmektedir. Ayrıca, Akbank VİOP hesabı açma sürecinde SPK tarafından doldurulması zorunlu uygunluk anketini de doldurmanız gerekmektedir.

Akbank VİOP Hesabının Avantajları Nelerdir?

Akbank VİOP hesabı alternatiflerine kıyasla yatırımcılara rakiplerine benzer veya farklı bazı avantajlar sunabilmektedir. Yatırımcıların bir VİOP hesabı açmadan önce alternatifler de dahil olmak üzere bir karşılaştırma yapmaları önemlidir.

Akbank VİOP hesabı avantajları:

Akbank VİOP hesabı, şubelerine gitmeye gerek kalmadan İnternet ve Mobil’den VİOP hesabı açabilme olanağı sunmaktadır. Vadeli ve opsiyon işlemlerinin yapılmasına imkan sağlamaktadır. Böylece yatırımcılar Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasasına giriş yapabilmektedir.

Bu yatırım hesabı, yatırımcıların VİOP piyasasında alış veya satış yönlü işlem yapabilmelerini mümkün kılmaktadır. Bu şekilde yatırımcılar belirledikleri stratejilere göre piyasadan yararlanabilmektedir.

Akbank, kolay ve basit bir ara yüze sahip işlem platformu sunmaktadır. Böylece yatırımcıların İnternet şube veya mobil kanallar üzerinden işlem platformunu kolay bir şekilde kullanabilmeleri mümkün olmaktadır.

Bütün bunlara ek olarak, Akbank’ın müşteri hizmetleri, yatırımcılara 7 gün 24 saat destek sunmaktadır. Yatırımcıların bu destek sayesinde, herhangi bir sorun yaşamaları halinde müşteri hizmetlerinden yardım almaları mümkün olmaktadır.

Akbank VİOP Hesabı ile Neler Yapılabilir?

Akbank VİOP hesabı, yatırımcıların tasarruflarını şubeye gitmeden Akbank İnternet ve Mobil aracılığıyla Borsa İstanbul çatısı altında faaliyet gösteren VİOP piyasasında değerlendirme olanağı sunmaktadır. Bu hesap ile VİOP işlemleri yapılabilmektedir.

Yatırımcıların, Akbank VİOP hesabı vasıtasıyla yatırım portföylerinin belirli bir kısmı ile yüksek potansiyel getiri sağlaması mümkün olmaktadır. Yatırımcılar tahvil-bono ağırlıklı fonlar, çeşitli emtialar, ABD doları veya euro gibi para birimleri, hisse senetleri ve bunları içeren yatırım fonlarının yanı sıra vadeli işlemler piyasasından da yararlanabilmektedir.

Böylece yatırımcıların Akbank’ta VİOP hesabı açarak portföylerini Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası sözleşmeleri ile çeşitlendirmeleri mümkün olabilmektedir. VİOP çeşitlendirmesi sayesinde de yatırımcıların getirilerini yükseltmeleri imkan dahilinde olabilmektedir.

Akbank VİOP’ta İşlem Gören Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nelerdir?

 • Pay Vadeli İşlem Sözleşmeleri
 • Enerji Vadeli İşlem Sözleşmeleri
 • Döviz Vadeli İşlem Sözleşmeleri
 • Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri
 • Kıymetler Madenler Vadeli İşlem Sözleşmeleri
 • Yabancı Endeksler Vadeli İşlem Sözleşmeleri
 • Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri

VİOP’ta İşlem Gören Opsiyon Sözleşmeleri Nelerdir?

 • Pay Endeks Opsiyon Sözleşmeleri
 • Dolar TL Opsiyon Sözleşmeleri
 • Pay Opsiyon Sözleşmeleri

VİOP İşlemleri Yapmanın Riskleri Nelerdir?

VİOP işlemleri doğası gereği riskli olabilmektedir. VİOP’ta kaldıraç imkanı her ne kadar yatırımcıların getirilerini artırmaya yardımcı olsa da, ters bir pozisyonda kalma durumunda birtakım riskleri beraberinde getirebilmektedir.

Elbette bu riskler de yatırımcıları zarara maruz bırakabilmektedir. Bu çerçevede kaldıraç kullanımının doğru bir şekilde yapılması önem teşkil etmektedir. Kaldıraç riskinin yanı sıra hemen her yatırım aracında olduğu gibi VİOP işlemleri için de piyasa riski söz konusu olabilmektedir.

Örneğin, piyasa hareketlerinden dolayı yatırımcılar olumsuz etkilenebilmektedir. Öte yandan yatırım gerçekleştirilen ülkenin ekonomik, politik ve sosyal yapısı da belirli zamanlarda farklılıklar gösterebilmektedir. Bu da yatırım pozisyonu için iniş ve çıkışlara sebep olabilmektedir.

Yatırımcıların VİOP işlemleri yapmadan önce piyasanın temel yapısı ve özelliklerini anlamaları önemlidir. Bu açıdan gerçek piyasaya adım atmadan önce yatırımcıların VİOP demo hesap açmayı ve bilgilerini bu sanal hesaplar ile test etmeleri büyük avantaj sağlamaktadır.

Bununla birlikte, yatırımcıların doğru karar ve stratejiler ile hareket etmeleri önemlidir. Bu kapsamda piyasaya yeni başlayan yatırımcıların yatırım danışmanlarından yardım almaları ve özellikle de VİOP riski hususunda bilgi edinmeleri mutlak surette önemlidir.

Akbank VİOP Hesabı Tercih Edilmeli mi?

VİOP, en başta özellikle riske yönelik koruma gerçekleştirmek isteyen yatırımcılara risk kontrolünü sağlama olanağı sunmaktadır. Yatırımcılar VİOP’un sağladığı bu avantaj ile riskten korunma imkanı sağlayabilmekte ve ek olarak portföylerini çeşitlendirebilmektedir.

Öte yandan VİOP, yatırımcılara farklı piyasa şartlarında yatırım yapma fırsatı sunma özelliğiyle spot piyasalardan farklılık göstermektedir. Bu kapsamda örneğin fiyat beklentisi hususunda kar sağlamayı hedefleyen yatırımcılar için spot piyasalara kıyasla daha düşük teminat tutarları ile eş miktarda dayanak varlık üzerine yatırım yapılabilmektedir.

VİOP piyasasının temelini oluşturan bu özellikler herhangi bir finans kuruluşunda açılacak yatırım hesapları üzerinden yapılabilmektedir. Akbank da ülkemizin en büyük finans kuruluşlarından biri olarak yatırımcılara bu olanağı sunmaktadır.

Ek olarak Akbank, işlem platformu kullanım kolaylığı ve müşteri hizmetleri desteği ile de ön plana çıkmaktadır. Bu piyasada işlem yapmak isteyen yatırımcılar için Akbank VİOP hesabının en iyi alternatiflerden biri olduğunu söylemek mümkündür.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir