VİOP

VİOP’ta İşlem Gören 6 Vadeli Döviz Sözleşmesi

VİOP’ta alış satış işlemi yapabileceğiniz çeşitli döviz pariteleri veya başka bir deyişle para birimi kontratları bulunuyor. İşlem gören bu para birimleri veya döviz çifti sözleşmeleri birçok yatırımcı tarafından almak ve satmak için kullanılıyor.

Halihazırda VİOP’ta alış satış yapılabilen şu anda maksimum altı vadeli döviz sözleşmeleri bulunuyor. Vadeli işlemler piyasasında alım satımı yapılabilen bu vadeli döviz kontratları üzerinde en fazla 1:10 olacak şekilde kaldıraç kullanmak mümkün olabiliyor.

VİOP’ta döviz yatırımı yapmak istiyorsanız, piyasada işlem gören para birimleri, pariteler veya diğer bir deyişle döviz çiftleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Burada VİOP’ta para birimi yatırımı için tercih edebileceğiniz vadeli döviz sözleşmeleri nelerdir ve hangi vadelerde kullanılır gibi birtakım bilgilere yer vereceğiz.

Bütün bunlara ek olarak, VİOP’ta vadeli döviz sözleşmeleri haricinde yatırım yapabileceğiniz birçok farklı kontratlar da yer alıyor. Bunlara VİOP sözleşmeleri makalesinden bakabilirsiniz. Çünkü VİOP piyasasında hisse senetlerinden emtialara kadar keşfetmeniz gereken birçok sözleşme de bulunuyor.

1. EURO / ABD Doları Vadeli İşlem Sözleşmesi

 • Sözleşme Kodu: EURUSD
 • İşlem Saatleri: 09.30 – 18.15
 • Vade Tarihleri: Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık

EUR/USD döviz çifti, küresel finans piyasasında en fazla işlem hacmine sahip olmakla beraber yatırımcılar tarafından ziyadesiyle tercih edilen bir parite olma özelliğine sahip oluşuyla ön plana çıkıyor.

Bu döviz çiftinin bu kadar popüler olmasının en temel nedeni, Euro ve ABD dolarının dünyanın en büyük iki ekonomisini temsil ediyor olmasıdır. Hem EUR hem de USD göz önüne alındığında ekonomik bağlamda olağanüstü derecede yüksek miktarda günlük hareket olduğunu söylemek gerekiyor.

EURO/ABD doları paritesi VİOP’ta alış satış işlemi için kullanabileceğiniz başlıca döviz kontratları arasında yer alıyor. VİOP’ta bu pariteye ait sözleşmeler EURUSD işlem kodu ile işlem görüyor.

2. İngiliz Sterlini / ABD Doları Vadeli İşlem Sözleşmesi

 • Sözleşme Kodu: GBPUSD
 • İşlem Saatleri: 09.30 – 18.15
 • Vade Tarihleri: Şubat, Nisan, Ağustos, Ekim ve Aralık

İngiliz sterlini/ABD doları çapraz paritesi, dünya ekonomisinin diğer güçlü ülkelerinin para birimleri ile meydana gelen majör döviz çiftini oluşturuyor. Yatırımcılar tarafından VİOP piyasasında sıklıkla tercih edilen bu parite hedge, arbitraj ve spekülatif yatırım bağlamında kullanılabiliyor.

İngiliz sterlini/ABD doları çapraz paritesi sözleşmeleri, Borsa İstanbul VİOP piyasasında GBPUSD kodu vasıtasıyla işlem görüp alınıp satılabiliyor. Özellikle spekülasyon, arbitraj ve hedge olanaklarından yararlanmayı düşünüyorsanız bu GBPUSD çapraz paritesi sözleşmelerini kullanmanız mümkün oluyor.

3. EURO / Türk Lirası Vadeli İşlem Sözleşmesi

 • Sözleşme Kodu: EURTRY
 • İşlem Saatleri: 09.30 – 18.15
 • Vade Tarihleri: Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık

VİOP’ta işlem gören Euro/Türk lirası paritesi, adından da anlaşılacağı üzere Avrupa Birliği para birimi ve Türk lirasından oluşuyor. Egzoik pariteler grubunda yer alan EURTRY döviz çifti, ülkemizdeki yatırımcılar tarafından ABD dolarının ardından en çok tercih edilen ikinci para birimi olarak karşımıza çıkıyor.

Tarihsel sürece bakıldığında, Türk lirası; İngiliz sterlini, Fransız frangı ve son olarak ABD doları gibi para birimlerine sabitlenmiş olarak karşımıza çıktı. Yatırımcılar, kriz öncesi koşullarda bu parite ile ilişkili yüksek volatiliteden etkilendi. Ancak o zamandan bu yana, Euro Bölgesi’nde fiyat istikrarını sağlamayı amaçlayan para politikası sebebiyle volatilite azaldı.

Döviz risklerine karşı hedge olanağı sağlayan EURTRY vadeli işlem sözleşmeleri genellikle bu amaç doğrultusunda kullanılmaya devam ediyor. Öte yandan, yatırımcıların yüksek oranda spekülatif işlemler yaparak kurdaki iniş çıkışlardan gelir elde etme doğrultusunda pozisyonlar alabilmeleri de mümkün olabiliyor.

Euro/Türk lirası parite kontratları, VİOP’ta EURTRY koduyla işlem görüyor. Tekrar belirtmek gerekirse, bu sözleşmeler hem hedge hem de spekülatif kazanç elde etmek için sıklıkla kullanılabiliyor.

4. ABD Doları / Türk Lirası Vadeli İşlem Sözleşmesi

 • Sözleşme Kodu: USDTRY
 • İşlem Saatleri: 09.30 – 18.15
 • Vade Tarihleri: Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık

ABD doları/Türk lirası döviz çifti, Amerika Birleşik Devleti para birimi olan dolar ve Türk lirasından meydana geliyor. Burada dolar baz dövizi oluştururken, karşıt dövizi ise Türk lirası oluşturuyor. Parite, ülkemizde yatırım için oldukça fazla kullanılıyor.

VİOP piyasasında sözleşmeleri USDTRY kodu ile işlem gören bu parite, hedge imkanı sunmak ile birlikte kazanç elde etmeye yönelik pozisyonlar oluşturmak için de kullanılabiliyor. Söz gelimi, yatırımcıların USDTRY vadeli işlem kontratlarını bahsettiğimiz iki temel amaç doğrultusunda kullanmaları mümkün olabiliyor.

5. Rus Rublesi / Türk Lirası Vadeli İşlem Sözleşmesi

 • Sözleşme Kodu: RUBTRY
 • İşlem Saatleri: 09.30 – 18.15
 • Vade Tarihleri: Şubat, Nisan, Ağustos, Ekim ve Aralık

Küresel bağlamda oldukça güçlü enerji ülkeleri sınıfında kendine yer verebileceğimiz Rusya’nın para birimi Ruble’den ve Türk lirasından meydana gelen RUBTRY paritesi, yatırımcılar tarafından sıklıkla izleniyor.

Bu paritede Rusya para birimi Ruble baz döviz çiftini, ülkemizin para birimi Türk lirası ise karşıt döviz çiftini oluşturuyor. Enerji ülkeleri arasında yer alması hasebiyle RBY’nin değeri Rusya’daki enerji fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar ve jeopolitik gelişmelerden de etkileniyor.

RUBTRY döviz çifti VİOP’ta yatırımcılara spekülatif, hedge ve arbitraj olanakları sunuyor. Bu bağlamda döviz sözleşmeleri arasında VİOP işlemleri için tercih edilebiliyor. VİOP’ta bu parite kontratları RUBTRY kodu ile işlem görüyor.

6. Çin Yuanı / Türk Lirası Vadeli İşlem Sözleşmesi

 • Sözleşme Kodu: CNHTRY
 • İşlem Saatleri: 09.30 – 18.15
 • Vade Tarihleri: Şubat, Nisan, Ağustos, Ekim ve Aralık

Çin yuanı/Türk lirası döviz çifti, küresel bağlamda dünyanın ciddi anlamda en büyük ve gözde ekonomilerinden biri olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin para birimi Yuan’dan ve Türk lirasından oluşuyor.

CNHTRY vadeli işlem kontratı Çin Halk Cumhuriyeti ile ivme kazanan ekonomik ilişkilerde olası döviz risklerine karşı hedge olanağı sunmak ile birlikte, spekülatif fiyat dalgalanmalarından da yararlanıp kazanç elde etme fırsatı sunuyor.

Bu döviz çifti, VİOP piyasasında CNHTRY kodu ile işlem görmeye devam ediyor. CNHTRY vadeli işlem sözleşmeleri gerek hedge gerekse de spekülatif gelir elde imkanlarından ötürü yatırımcılar tarafından sıkça tercih edilebiliyor.

Bu yayında VİOP’ta işlem gören döviz çiftleri ya da pariteler veya başka bir deyişle para birimleri sözleşmeleri hakkında temel bilgilere yer vermeye çalıştık.

Son sözler olarak, eğer VİOP’ta döviz ve para birimi bağlamında yatırım yapmayı düşünüyorsanız bu kontratları ya da diğer bir ismi ile sözleşmeleri hedge, spekülatif ve arbitraj amaçları doğrultusunda kullanabileceğinizi belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir