VİOP

VİOP Güvenilir mi? VİOP Güvenliğine İlişkin Bilgiler

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın (VİOP) güvenilir olup olmadığı bu alandaki fırsatlardan yararlanmak isteyen birçok yeni yatırımcının araştırdığı temel konuların başında geliyor.

Bu araştırmalar pek de yersiz değil. Çünkü günümüzde birçok yatırımcı her geçen gün VİOP’a yönelerek piyasadaki avantajlardan faydalanmayı amaçlıyor. Öyle ki riskten korunma, spekülasyon ve arbitraj benzeri avantajları beraberinde getiren VİOP, yatırımcılara ters pozisyona girebilme, kâr sağlama ve fiyat farklılıklarından yararlanma gibi eşsiz olanaklar sunuyor.

Peki ama gerçekten VİOP güvenilir mi? İşte VİOP’un güvenilir olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak bilgileri ve piyasasının güvenilirliğine ilişkin bilmeniz gereken temel hususları burada anlatıyoruz.

VİOP Güvenilir mi?

VİOP, Borsa İstanbul çatısı altında faaliyetlerini sürdürmeye devam eden son derece şeffaf ve güvenilir bir piyasadır. Öte yandan, Borsa İstanbul çatısı altındaki VİOP’ta yapılan tüm işlemler Takasbank’ın sermayesi ile güvence altında gerçekleştirilmektedir.

VİOP’un güvenilir olup olmadığının daha iyi anlaşılabilmesi için ülkemizdeki türev piyasalara ilişkin gerçekleşen önemli dönüm noktalarını ve süreci doğru bir şekilde anlamak gerekmektedir. Bu durumda yakın tarihe kısa bir bakış atmak yerine olacaktır.

Türkiye’de türev piyasalara dair ilk adım takvimler 2001 yılını gösterdiğinde atıldı. Türev piyasalara ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) 17 Ağustos 2001 tarihli 9/1101 kararına dayanılarak Bakanlar Kurulunun 2001/3025 sayılı kararı türev piyasaların kuruluşuna dair yasal dayanak oluşturdu. Bu kararın ardından 9 Temmuz 2002’de Ticaret Sicil Gazetesi’nde resmi duyuru yayımlandı. Böylece borsa kuruldu ve ilk işlemler 4 Şubat 2005 tarihinde gerçekleştirilmeye başlandı.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası olarak kurulan bu borsa kısaca VOB olarak isimlendirildi. Yaklaşık 9 milyon TL sermaye ile kurulan ve ülkemizin ilk özel borsası olan VOB’un kuruluş hissedarları arasında birçok önemli kurum ve özel banka yer aldı.

VOB’un ilk kuruluş hissedarları arasında yer alan kurumlar şunlar oldu:

  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
  • Borsa İstanbul
  • İzmir Ticaret Borsası
  • Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği
  • Takasbank
  • Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası
  • Koçbank
  • Garanti Bankası
  • Akbank

Böylece ülkemizde vadeli işlemler için ilk adım atılmış oldu ve vadeli işlemlerin gerçekleştirilmesi için kurulan VOB, 2012 yılının sonlarına dek faaliyetlerini sürdürmeye devam etti.

Bu sürecin ardından 21 Aralık 2012’de Borsa İstanbul çatısı altında vadeli işlemlerin gerçekleştirilebileceği yeni bir borsa kuruldu. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası olarak kurulan yeni borsa VİOP olarak isimlendirildi. Günümüzde de kısaca VİOP olarak ifade edilmeye başlandı. VİOP’un kurulmasının ardından işlemlerin büyük kısmı VOB’dan bu borsaya taşınmaya başladı.

Daha sonra VOB için bir değişiklik yaşandı. Tarihler 3 Mayıs 2013 yılını gösterdiğinde Borsa İstanbul, VOB’un bütün hisselerini aldı. Böylece VOB, Borsa İstanbul çatısı altına girdi ve faaliyetlerini Borsa İstanbul çatısı altından devam ettirmeye başladı. Söz gelimi, Borsa İstanbul VİOP, VOB’u satın alarak bünyesine geçirmiş oldu.

VİOP İşlemleri Güvenilir mi?

Borsa İstanbul çatısı altında faaliyetlerini sürdüren VİOP, hem şefaffaf hem de güvenilir bir piyasa olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu da VİOP işlemlerinin şeffaf ve güvenilir bir ortamda gerçekleştirilmesini mümkün hale getirmektedir.

Buna ek olarak, VİOP işlemleri Takasbank’ın sermayesi ile garanti altındadır. Çünkü Takasbank, VİOP’ta gerçekleştirilen bütün işlemlerde, hem alıcı hem de satıcıya karşı alıcı durumunda bulunarak merkezi karşı taraf hizmeti sunmaktadır.

Takasbank’ın sunduğu bu hizmet sayesinde böylece VİOP’ta karşı taraf riski bulunmadan işlemlerin gerçekleştirilebilmesi mümkün olmaktadır. Yani, VİOP’un güvenli olduğu kadar piyasada gerçekleştirilen işlemlerin de güvenli bir şekilde yapılabildiğını net bir şekilde söyleyebilmek mümkün olmaktadır.

Ayrıca, vadeli ve opsiyon işlemlerini SPK tarafından faaliyet iznine sahip olan aracı kurumlar üzerinden gerçekleştirmenin de işlem güvenli açısıdan önem arz ettiğini vurgulamadan geçmemek gerekir.

Tekrar altını çizip özetlemek gerekirse, VİOP Borsa İstanbul çatısı altında faaliyet gösterdiği için güvenilirdir. Benzer şekilde VİOP işlemleri de Takasbank sermayesi ile güvence altında olması sebebiyle güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu