VİOP

VİOP İşlem Saatleri Ne Zaman? VİOP İşlem Saatleri İçin 5 Bilgi

VİOP işlem saatleri, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası üzerinde yaptığınız yatırımlar hususunda bilmenizin önemli olduğu temel konular arasında yer alır. Çünkü piyasa, işlem saatleri vasıtasıyla alım ve satım emirlerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olur.

VİOP’ta işlem saatleri pay vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ve arta kalan diğer sözleşmeler olmak üzere iki farklı alanda düzenlenir. Aynı zamanda VİOP açılış kapanış saatleri, tam iş günü ve yarım iş günü olmak üzere birtakım değişiklikler gösterir.

VİOP piyasasında işlem saatleri bu anlamda yetkili merci olan Takasbank tarafından belirlenir. Bu yayında, VİOP işlem saatleri hakkında bilmeniz ve öğrenmeniz gereken tüm bilgileri bulabilirsiniz. Ayrıca yatırım yaparken avantajlı olmanıza yardımcı olacak bazı püf noktalarına göz atabilirsiniz.

1. VİOP İşlem Saatleri Ne Zaman?

VİOP’ta işlem saatleri, pay vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri için hafta içi 09.30 – 18.10 arasındadır. Diğer vadeli işlemler ve opsiyon sözleşmeleri için de işlem saatleri hafta içi 09.30 – 18.15 arasındadır.

VİOP’ta açılış saatleri tüm ürün grupları için 09.30’dur. Sadece kapanış saatleri değişiklik gösterir. Kapanış saatleri pay vadeli işlem sözleşmeleri için 18.10 iken bunun haricinde kalan diğer tüm ürünler için 18.15’tir.

VİOP işlem saatleri ve sözleşmelere göre açılış kapanış saatlerini daha açıklayıcı olması için bir çizelge üzerinde gösterelim:

Sözleşmeler İşlem Saatleri
Pay Vadeli ve Opsiyon İşlem Sözleşmeleri 09.30 – 18.10
Endeks Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri 09.30 – 18.15
Diğer Sözleşmeler 09.30 – 18.15

Çizelgeden de görebileceğiniz üzere açılış seans saatleri her bir ürün grubu için aynıdır ve yine ürün gruplarına göre kapanış seans saatleri değişiklik gösterebilmektedir. Bu kapsamda VİOP işlem saatleri için aslında çok da karışık bir durumun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

VİOP işlem saatleri için küçük bir örnek verecek olursak, mesela bir pay vadeli işlem sözleşmesi olan Türk Hava Yolları (THYAO) sözleşmesinde açılış kapanış saatleri 09.30 ve 18.10 olacaktır. Ancak endeks vadeli işlem grubunda yer alan VİOP 30 (BIST30) için açılış kapanış saatleri 09.30 ve 18.15 olacaktır.

2. VİOP İşlem Saatleri Yarım Gün Uygulamasında Nasıldır?

Henüz yeni gelişmekte olan bir piyasa olmasına müteakip VİOP işlem saatlerinin geliştirilmesi için çalışmalar yapılmakta ve “akşam seansı” gibi yenilikler belirli zamanlarda ortaya çıkarak yatırımcılara duyurulmaktadır.

Resmi tatillerin olduğu durumlarda tahmin edebileceğiniz gibi borsa kapalı olacağından ilgili gün ve zaman dilimlerinde işlem gerçekleştirilememektedir. Bununla birlikte, arife günü gibi yarım gün resmi tatil olması durumunda, işlemler yarım gün de yapılabilmektedir.

VİOP piyasasının yarım gün açık olduğu durumlarda ise işlem saatleri ve farklı bir deyişle açılış kapanış saatleri şu şekilde olmaktadır:

Sözleşmeler İşlem Saatleri
Pay Vadeli ve Opsiyon İşlem Sözleşmeleri 09.30 – 12.40
Endeks Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri 09.30 – 12.45
Diğer Sözleşmeler 09.30 – 12.45

Özetlemek gerekirse, piyasanın yarım gün çalışıyor olması halinde tüm ürün grupları için açılış saati 09.30 iken kapanış saati pay vadeli ve opsiyon işlem sözleşmeleri ve endeks vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri için 12.40’tir. Diğer sözleşmeler için de kapanış saati 12.45’tir.

VİOP yarım gün uygulamasında işlem saatleri için farklı bir örnek vermek gerekirse, mesela bir pay vadeli işlem grubunda yer alan Aselsan (ASELS) sözleşmesinde açılış kapanış saatleri 09.30 – 12.40 olacak iken endeks vadeli işlem grubunda yer alan BİST Likit Banka Endeksi (XLBNK) için açılış kapanış saatleri 09.30 – 18.15 olacaktır.

3. İşlem Saatleri Dışında Fiyat Grafiklerinde Neden Boşluklar Oluşur?

VİOP’ta akşam işlem saatleri sonlanıp piyasanın kapanmasının ardından belirli ürün gruplarında spot fiyat hareketliliği devam edebilir. Mesela, buna döviz ürünlerini örnek olarak gösterebiliriz. Bu açıdan değerlendirdiğimizde, sonraki sabah piyasa tekrar açılıp işlem saatleri yeniden başladığında, yatırımcılar bu hareketliliğe bağlı olarak fiyatlama yapacaklarından fiyat grafikleri üzerinde boşluklar görülebilir.

Fiyat hareketleri ve grafiklerde göreceğiniz bu boşlukların miktarı tamamıyla akşam piyasanın kapanmasının ardından sabah saatlerine dek yaşanan piyasa hareketliliği ile alakalıdır. Söz gelimi, ertesi gün piyasa tekrar açıldığında hareketli bir gece yaşanmışsa bir önceki güne yönelik kâr ve zararınız önemli ölçüde değişebilir. İşlem saatlerinden bahsetmişken bu hususu da es geçmeden belirmiş olalım.

4. VİOP İşlem Saatleri Nasıl Belirlenir?

VİOP işlem saatleri Takasbank tarafından belirlenir ve ilan edilir. Piyasaya ilişkin güncel açılış kapanış vakitlerini Takasbank’ın bu sayfasından takip edebilirsiniz. Söylediğimiz gibi VİOP gelişmekte olan bir piyasa olmasından dolayı işlem saatlerinin düzenlenmesi ve geliştirilmesi için bezen çalışmalar yapılabiliyor.

VİOP işlem saatleri, ayrıca aracı kurumunuzun ilgili sayfalarında da düzenli olarak ilan edilir ve değişiklikler olması halinde bir yatırımcı olarak sizin de tarafınıza bilgi verilir. VİOP piyasasındaki güncel seans saatlerini dilerseniz aracı kurumunuz aracılığı ile de öğrenebileceğinizi ekleyelim.

5. VİOP İşlem Saatlerinde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bildiğiniz üzere borsadaki her bir piyasanın açılış kapanış ve işlem saatleri bulunur. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası da BİST çatısı altında faaliyet gösteren bir piyasa olduğundan buna VİOP piyasası da dahildir.

VİOP işlem saatlerine yönelik dikkat etmeniz gereken birkaç konudan bahsedecek olursak, bu piyasanın kapanış saati yaklaştığında özellikle de akşam saatlerinde çok hareketli olduğunu bilmeniz gerekir. Öte taraftan açıktan ya da kredili işlem yaptığınız durumlarda kapatmayı planladığınız bir alım satım işleminiz bulunuyorsa bunu akşam saatlerine ertelememeniz faydanıza olabilir.

Diğer yandan açıktan veya kredili işlem haricinde herhangi bir nedenden dolayı aynı gün kapatmanız icap eden bir alış satış işlemi için de bu püf noktasına dikkat ederek işleminizi akşam saatlerine ertelemek yerine kapanış saatinden önceden yapmayı düşünebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir