VİOP

VİOP ile Para Kazanmak Mümkün mü?

Çoğu zaman, türev piyasalar olarak da bilinen vadeli işlem piyasaları, hem en riskli hem de en kârlı piyasaların başında gelir. Esasen bu denli riskli olması çok da anormal değildir zira emtia ve finansal türev piyasaları risk üzerine işlem yapar.

Vadeli işlemler piyasalarında, finansçılar ve şirketler hisse senetlerinden tahvillere, döviz kurlarına, metal ve emtialara kadar hemen her şeyin fiyatları hakkında spekülasyon yaparlar. Hatta gayrimenkul fiyatları ve hava durumu hakkında yapılan spekülasyonlar bile buna dahildir.

Ülkemizde ise vadeli işlemler, Borsa İstanbul çatısı altında faaliyet gösteren VİOP üzerinden gerçekleştirilir. Bu kısaltmanın açılımı Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’dır. Dünyada yaygın olarak kullanılan vadeli işlemler bugün ülkemiz yatırımcıları tarafından da tercih edilir. Öyle ki VİOP’ta işlem hacmi her geçen gün artmaya devam ediyor.

VİOP’a ilgi gösteren ya da bu sistemi anlamaya çalışan yatırımcıların da aklını en malum sorulardan biri kurcalıyor. VİOP para kazanmak için iyi bir alan mı ya da VİOP ile para kazanmak mümkün mü?

Bu haklı sorulara mutlaka bilinmesi gerektiğine inandığımız vadeli işlemlerin tarihine de değinerek çeşitli örneklerle objektif bir şekilde açıklık getirmeye çalışacağız. Ayrıca, içeriğin devamında özel ipuçları da bulacaksınız.

Vadeli İşlemler ve VİOP’un Kısa Tarihi

Vadeli işlem sözleşmeleri, bir emtia veya yatırımı gelecekte belli bir fiyata almak için sahip olunan sözleşmelerdir. Yüzyıllardan bu yana vadeli işlem türleri var olagelmiştir. Çünkü bir ürünün siparişi ve ele geçmesi her daim bir süre gerektirir. 13. ve 14. yüzyıllarda çiftçiler yün siparişlerini çoğu zaman bir ya da iki yıl öncesinden alırlardı.

Buna benzer şekilde örneğin, 18. yüzyılda Japonya’da tüccarlar gelecekte teslim edilmek üzere pirinç satarlardı. İlk vadeli işlem sözleşmeleri de Japonya’da samuraylara satıldı. Samuraylara genelde pirinç türünden ödeme yapılırdı. Ancak birkaç kötü hasadın ardından, gelecek yıllar için kendilerini güvenceye almak istediler.

Vadeli işlemler piyasası kesin olarak 19. yüzyılda ivme kazandı. O dönemki ve şimdiki mabedi, vadeli işlem piyasasının Emtia Borsası olarak isimlendirildiği Şikago’ydu. Örneğin 1880 senesinde dev gıda şirketi Heinz, çiftçilerden gelecek yıllarda belirlenmiş fiyatlara domates ve salatalık almak üzere anlaşmalar imzaladı.

Ancak yine de bilmeniz gerekiyor ki, vadeli işlem sözleşmeleri genelde direkt alıcı ve satıcı arasında değil, ülkemizdeki VİOP gibi aracı görevi gören piyasalar üzerinden gerçekleşti. Hala da bu şekilde gerçekleşmeye devam ediyor. Mısırdan metale kadar her şeyin fiyatı değiştikçe, bu emtiaların vadeli işlemler piyasasında değeri de değişiyor.

Ülkemizde vadeli işlemler ise ilk kez kısa ismi VOB olan bir borsa çatısı altında başladı. Ardından VOB, Borsa İstanbul çatısı altına girerek Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası, yani kısaca VİOP adını aldı. Günümüzde hem vadeli işlemler hem de opsiyon işlemleri VİOP üzerinden gerçekleşmeye devam ediyor.

VİOP’ta Para Kazanmak Mümkün mü?

VİOP’ta para kazanmak mümkündür. Opsiyon işlemleri bir yana özellikle vadeli işlemler göz önüne alındığında doğru uygulanan kararlar VİOP ile para kazanma olanağı sağlamaktadır.

Elbette bunun altını dolduracağız ve yakın gelecekten örneklerle bunu destekleyeceğiz. Ancak bunun öncesinde VİOP avantaj, dezavantaj ve riskleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerektiğine inanıyoruz. Çünkü VİOP birtakım avantajlar sağlasa da dezavantajlar yaratıp riskli de olabilmektedir.

Sürekli dalgalanma, VİOP gibi türev piyasalarını, kazançlı hale getirebileceği gibi riskli bir hale de getirir. En önemli emtialardan biri olan ham petrole baktığımızda bunun sebebini görüp anlayabiliriz. Petrol fiyatları ekonomik etkenler başta olmak üzere jeopolitik faktörlere kadar çeşitli sebeplerle dalgalanabilir.

Yatırımcıların sıklıkla takip ettiği popüler The Economist dergisi 1999 yılında, varili 10 dolara gerileyen petrol fiyatlarının 5 dolara kadar ineceğini tahmin etti. Lakin sene sonunda fiyatlar 25 dolara kadar yükseliş görmüştü. 2000 ile 2005 arasında fiyat, varil başına 25 ila 40 dolar arasında gelip gitti.

Bütün bunların ardından Irak’ın işgali, dünyadaki ekonomik büyüme ve petrol rezervlerinin azalmaya başlayacağı endişesi, fiyatları önce 60 daha sonra 80 dolara, 2008 yılında da 140 dolara çıkardı. Bu fiyata erişim gerçekleştiğinde ise fiyatlar önceki değerlerine geri dönmeye başladı zira dünya resesyona girdi.

Bu olayın ardından vadeli işlemlerde fiyatlar üzerine risk alan birçok yatırımcı inanılmaz derecede paralar kazandı. Hatta pek çok yatırımcı büyük servetler elde etti. Ancak tabii, yanlış tahminlerden dolayı para kaybedenler de oldu.

Şirketler büyüyüp geliştikçe hisse senetlerinin değerinin arttığı borsaya kıyasla, VİOP gibi vadeli işlemler borsası temelde sıfır toplamlı bir oyundur. Yani her bir kazanan için aynı oranda kaybeden biri de vardır. Kısaca vadeli işlemler piyasası, modern ekonomik makinenin temel ve en önemli parçalarından biridir.

Özetlemek gerekirse, aslında tüm yatırım seçeneklerinde olduğu gibi VİOP’ta, yani vadeli işlemlerde, para kazanmak da mümkündür kaybetmek de olasıdır. Bu hususta fiyatlar konusunda iyi tahminlerde bulunmak ve doğru stratejiler uygulamak elzemdir.

VİOP ve Vadeli İşlemler Neden Tercih Edilir?

Bireysel yatırımcılar ve şirketler sırf fiyat tahminlerinde bulunmak veya para kazanmak için VİOP’a girip vadeli işlemler gerçekleştirmez. Aynı zamanda riski yeniden bölüştürmek gibi önemli bir ekonomik görevi de yerine getirirler.

Gerek bireysel yatırımcıların gerekse de şirketlerin geleceğin tahmin edilmesinin zor olduğu bir dünyada ileriye yönelik plan yapmaları gerekir. Örneğin eğer bir ketçap üreticisi iseniz, sene başında hasadın nasıl olacağını söz gelimi çiftçilerin ne kadar domates üreteceğini bilemezsiniz. Hasat yetersiz olursa, domates fiyatları artar, iyi olursa arz artacağından fiyatlar düşer.

VİOP piyasası gibi vadeli işlemler ile yatırımınızı güvenceye alıp yazın belli bir tarihte belirli bir fiyata ketçap alacağınızı sözleşmeyle garanti altına alabilirsiniz. Böylece belli bir miktar ödemenin güvenliğini tercih ederek hasat iyiyse tasarruf etmekten veya hasat kötüyse zarar etmekten kaçınmış olursunuz. Bu alışverişin diğer tarafında, çiftçinin de riski azalır zira hiç yoktan o sene için belli bir kazancı garanti altına almış olur.

Vadeli işlemler piyasası dünyanın en önemli ve en yoğun piyasalarından biri haline gelmiştir. Ülkemizde de bu işlemler VİOP’ta her geçen gün daha da yoğunluk kazanmakta ve tercih edilmektedir. Çünkü bu piyasanın aktörlerinden olan hem yatırımcılar hem de şirketler daima bu tür kararlar vermek zorunda kalırlar.

Sözün özü, vadeli işlemler piyasasında, fiyat sabitleyen domates çiftçisinden Microsoft ve General Motors gibi, örneğin doların birden değer kaybetmesiyle zarar etmemek veya kazanç sağlamak için kur üzerine yatırım yapan dev ihracatçılar da bireysel yatırımcılar da bulunur. Bu örnekler vadeli işlem sözleşmelerine göre elbette çoğaltılabilir.

VİOP ile Para Kazanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

VİOP, yani vadeli veya opsiyon işlemleri yaparak para kazanmak için piyasayı öğrenmeye başlamak gerekir. VİOP’un kendine has bir işleyiş yapısı vardır. Bu yapı geleneksel borsalardan biraz farklı çalışır. Bu nedenle VİOP’u ve özellikle vadeli işlemler ya da opsiyon işlemlerini doğru bir şekilde öğrenmek önemlidir.

VİOP’u öğrenmek için sayısı her geçen gün artmaya devam eden eğitimlerden ve çeşitli materyallerden yararlanabilirsiniz. Kitaplar, videolar ve ücretli eğitim seminerlerini yararlanabileceğiniz kaynaklara örnek olarak gösterebiliriz. Bazı iyi seçenekler için VİOP eğitim makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bütün bunlarla beraber bir yatırım aracını tanımanın en iyi yolunun pratik yapmak olduğu görüşünü savunuyoruz. Bu anlamda VİOP için pratik yapabileceğiniz yollar da bulunuyor. Mesela VİOP demo hesap bu hususta değerlendirmeyi düşünmeniz gereken yollar arasında yer alıyor.

Ücretsiz bir VİOP demo hesap açarak vadeli ve opsiyon işlemleri hakkında öğrendiklerinizi doğrudan sanal para ile herhangi bir risk almadan uygulayabilirsiniz. Böylece risksiz bir şekilde piyasayı tanıyabilir ve deneyim kazanabilirsiniz. VİOP demo hesabı açmanın ücretsiz olduğunu da tekrardan belirtmiş olalım.

Kısaca özetlemek gerekirse VİOP ile para kazanmak mümkündür. VİOP’ta para kazanmak mümkün olduğu kadar her yatırım aracında ihtimaller dahilinde olabilen kaybetme durumu da olasıdır. Bu anlamda, araştırmalarınızı iyi yapıp piyasası tanımanızı ve özellikle demo hesaplarda pratik yapmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir