VİOP

VİOP Riski Nedir? Dikkat Edilmesi Gereken 6 Risk

VİOP riski, vadeli işlem ve opsiyon piyasasına giriş yapmak isteyen her yatırımcı tarafından mutlaka bilinmelidir. Çünkü riskler önceden öğrenildiği takdirde yatırımların daha bilinçli bir şekilde yapılması mümkün olmaktadır.

VİOP finansal türevler arasında gruplandırılmaktadır. Bir yatırım aracı olarak VİOP’un finansal türevler arasında sınıflandırılmasının, onu diğer finansal araç türlerine nazaran daha çok ya da daha az riskli yapmıyor olduğunu bilmek önem taşımaktadır.

Ancak tabii, diğer riskler de göz önüne alındığında esasen, özellikle de kaçınılmaz olarak spekülatif pozisyonların cezbedici miktarda kaldıraçla alınmasına olanak sağlaması bakımından VİOP riskli olabilmektedir.

Bu kılavuzda maddeler halinde VİOP riskleri üzerine konuşacağız. Ek olarak, mutlaka VİOP Avantaj, Dezavantaj ve Riskleri hakkında yazdığımız makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. Bunun sizler için geniş bir bakış açısı sağlayacağına inanıyoruz.

Dikkat Edilmesi Gereken 6 VİOP Riski

VİOP riski, vadeli işlemler ve opsiyon piyasasında işlem yapan yatırımcıların karşı karşıya kalmaları muhtemel olumsuz durumları ifade eden bir kavramdır. VİOP riskleri oldukça çeşitli olabilmektedir.

VİOP doğası ve işleyiş mekanizması gereği risklidir. Piyasa yatırımcılarının, bu riskleri öğrenmeleri önemlidir. Aynı zamanda katılımcıların bu riskleri öğrenerek yönetme becerileri edinmeleri de gerekmektedir.

Alım satımda VİOP işlemleri özelinde dikkat edilmesi, öğrenilmesi ve bunları yönetme becerisi ile mutlak suretle kaçınılması gereken en önemli belli başlı riskler şunlardır:

1. Kaldıraç Riski

VİOP işlemleri ile ilgili en temel risklerden ilki, kaldıraç özelliğinden kaynaklanmaktadır. Kaldıraç ve bu özellikten kaynaklı riskler, VİOP’ta kazanç kayıplarının en önemli sebepleri arasında yer almaktadır.

VİOP risklerinin önüne geçme hususunda, olabilecek en büyük riskten kaçınmak için yatırımcıların kaldıraç kullanımına dikkat etmeleri gerekmektedir. Örneğin, bu özelliğin riskleri doğru şekilde anlaşılarak alınacak pozisyonların VİOP kaldıraç oranları bazında belirlenmesi önemlidir.

2. Likidite Riski

Bu tür işlemlerde likidite ve bunun getirdiği risk önemli bir faktördür. Likidite riskini göz önünde bulundurmak gereklidir ve bir sözleşmeye yönelik işleme girme kararı açısından oldukça önemlidir.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası genelinde likidite seviyesi, işlem yapmama veya işlem yapma kararını etkileyebilmektedir. Bir yatırımcı güçlü bir işlem görüşüne ulaşmış olsa dahi, likidite eksikliği sebebiyle kullanmayı düşündüğü stratejiyi uygulaması mümkün olmayabilmektedir.

Söz gelimi, belirli bir işlem başlatmak için doğru fiyatta piyasada mevcutta yeterli kaşıt bir ilgi olmayabilmektedir. Bu işleme başlanılsa dahi, likidite eksikliği sözleşmelerdeki pozisyonu terk etme ya da bunu maliyetli hale getirme riskini ortaya çıkarabilmektedir.

3. Teminat Yönetimi Riski

VİOP’ta teminat yönetimi oldukça önemli bir faktördür. Piyasa katılımcıları tarafından teminat yönetiminin doğru bir şekilde yapılmaması büyük bir hatayı ve teminat yönetimi riskini ortaya çıkarabilmektedir.

Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasasında başlangıç teminatının altına düşmemek gerekmektedir. Öyle ki başlangıç teminatı altına düşmek ilgili mevzuat uyarınca pozisyonun teminat tamamlama çağrısı suretiyle başlangıç teminatı seviyesine tamamlanması talebi ile sonuçlanmaktadır.

Bu riskten kaçınmak için alınabilecek önlemlerin başında, yatırımcıların hesaplarında başlangıç teminatının üzerinde bakiye bulundurmaları gelmektedir. Bunun yapılması bu riskten korunmak için yeterli olabilmektedir.

4. Fark veya Yayılma Riski

Spread riski olarak da ifade edilebilen fark veya yayılma riskini de bilinmesi elzem olan kavramlar arasında göstermek mümkündür. Her ne kadar vadeli işlem sözleşmelerinde spread pozisyonu almak olağan koşullarda daha düşük riskli olabilse de bazı durumlarda risk taşıyabilmektedir.

Şöyle ki, beklenmeyen piyasa koşullarında yayılma pozisyonu almak, genel olarak VİOP’ta direkt uzun ya da kısa pozisyon almaktan her daim beklenenden az riskli olmayabilmektedir. Bu nedenle de yatırımcıların ilgili pozisyonlara ilişkin riski bilmeleri gerekmektedir.

5. Bilgi Eksikliği Riski

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasına giriş yapmak isteyen her yatırımcının yeterli düzeyde bilgi sahibi olması büyük önem teşkil etmektedir. Bu piyasada bilgisiz bir şekilde işlemlere girmek risk taşımaktadır.

Yatırımcıların bilgilerini artırıp piyasayı öğrenebilecekleri ücretli veya ücretsiz VİOP eğitim materyalleri bulunmaktadır. VİOP eğitim videoları veya VİOP kitap setleri yararlanılması mümkün erişilebilir kaynaklar arasında örnek olarak sıralanabilir.

Öte yandan, yatırımcıların piyasada bilgi ve becerilerini test etmelerine olanak sağlayan VİOP deneme hesabı kullanmaları da uzman önerileri arasında yer almaktadır. Bu tür hesaplar ücretsiz bir şekilde açılıp kullanılabilmektedir.

6. Aracı Kurum Riski

VİOP’ta işlem yapmak isteyen yatırımcıların en iyi aracı kurum seçimi yapmaları önem taşımaktadır. Doğru aracı kurum seçimi yapmamak birtakım riskleri beraberinde getirebilmektedir.

Yatırımcı adaylarının aracı kurum seçimi yaparken ilgili finans kuruluşlarının geçmişini ve güvenilirliğini araştırmaları önem taşımaktadır. Benzer şekilde kurumun teknolojik altyapısı ve profesyonel destek hizmetleri sağlayıp sağlamadığına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Özetle, VİOP işlemleri yapmak için seçilecek aracı kurumun sermaye piyasalarındaki geçmişi, sahip olduğu profesyonel kadro ve özellikle teknolojik altyapısına yaptığı yatırımlar dikkate alınmalıdır. Bu hususlar aracı kurum riskini ortadan kaldırmak için yeterli olacaktır.

VİOP Risklerinin Önüne Geçmek İçin Tavsiyeler

Hemen her yatırım aracında olduğu ve olabileceği gibi VİOP için de en büyük riskler yatırımcı bilgisizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle en başta yatırımcıların vadeli işlemler ve opsiyon piyasası doğasında bulunan riskleri anlamaları önem taşımaktadır.

Bunun akabinde her yatırımcının VİOP hakkında bilgi seviyesini artırması ve geliştirmesi gerekmektedir. Bu kapsamda yatırımcılar bilgi seviyelerini artırabilmek için VİOP eğitim materyallerinden yararlanmayı düşünmelidir.

Ek olarak, piyasaya ilişkin birçok aracı kurum deneme hesabı da sunmaktadır. Herhangi bir VİOP deneme hesabı yatırımcıların gerçek piyasa koşullarında sermayelerini riske atmadan sanal bir para ile bilgi ve becerilerini test etme imkanı sunmaktadır.

Son olarak, VİOP riski doğası gereği mevcuttur. Yatırımcıların riskleri anlamak ve önlem almak için aracı kurumlarının müşteri temsilcileri veya yatırım danışmanları ile fikir alışveriş yapmaları da faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu