Kripto ParaYatırım

Warren Buffett: Bitcoin Bir Yatırım Değil

Birçok dijital para birimi yatırımcısı, Warren Buffett’ın ilk dijital para birimi olan Bitcoin’e karşı duruşunu zaten biliyor. Kısacası, Buffett’a göre Bitcoin ve diğer dijital para birimleri birer yatırım değil.

Bitcoin’in popülerliği 2017 boyunca yükselmeye devam ederken, Buffett çoğu zaman bu konudan uzak durdu ve pek fazla yorumda bulunmadı. Ancak 28 Nisan Cumartesi günü Yahoo Finance’e yaptığı son açıklamaları, dijital para birimlerine yönelik tutumunun hiçbir şekilde değişmediğini gösteriyor:

Bitcoin ya da biraz kripto para birimi gibi bir şey satın alırsanız, gerçekten hiçbir şey üretmeyen bir şeye sahip olursunuz. Sadece sıradaki bir başka adamın daha fazlasını ödeyeceğini umarsınız. Bunda yanlış bir şey yok. Eğer kumar oynamak istiyorsanız, birileri gelip yarın daha fazla para ödeyecek, bu bir çeşit oyun. Bu yatırım değil.

Buffett’ın Bitcoin hakkındaki görüşleri, risk sermayesi uzmanı Tim Draper ve milyarder yatırımcı Michael Novogratz da dahil olmak üzere diğer finansal efsanelerle çelişiyor.

Tıpkı Buffett gibi Bitcoin’i eleştiren diğer kişiler arasında Amerikalı ünlü ekonomist Robert Shiller ve JPMorgan Chase İcra Kurulu Başkanı Jamie Dimon da var. Hatta Dimon, 2017’de Bitcoin’i “bir sahtekârlık” olarak gördüğünü ifade etmişti.

Bununla birlikte, Bitcoin’i eleştiren üst düzey yatırımcıların çoğu, dijital para birimlerinin temelini oluşturan blockchain teknolojisine inanıyor.

Yahoo Finance’e yaptığı açıklamada, Buffett düşüncelerini blockchain teknolojisine yönelik paylaşmadı, bunun yerine dijital-para birimleri üzerine konuştu. Tabii bu noktada, Buffett’in yatırım modelinin, anlaşılması basit ve kolay kolay bozulmayacak köklü ve sağlam iş alanlarından oluştuğunu hatırlatmak gerekiyor.

Can Çelik

Kripto para piyasaları ile ilgilen ve bu anlamda çeşitli eğitimlere de katılan Can Çelik, Bitcoin başta olmak üzere piyasalardaki en popüler dijital para birimleri üzerinde işlemler yapıyor. Üniversite eğitimi ile İşletme lisans derecesine de sahip olan Can Çelik, kripto para piyasasına yönelik araştırma ve deneyimlerini Konupara'da paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir