Warren Buffett, son yıllarda yatırımlarını resesyona dayanıklı işlere yönlendiriyor

21.01.2022

Geçtiğimiz aylarda, ünlü yatırımcı Warren Buffett, Teksas’ta ortalama 10 milyona yakın aboneye elektrik hizmeti sağlayan Oncor (Oncor Electric Delivery Co.) için teklif vermişti.

Dallas merkezli Oncor, 10 milyona yakın aboneye ve 3.700’den fazla çalışana sahip.

Anlaşma başarıya ulaşsaydı 2007 senesinde dünyanın en büyük kaldıraçlı alım satımıyla özelleştirilen ve 2014 senesinde iflasını açıklayan Oncor’un yeni sahibi Berkshire Hathaway’e bağlı Berkshire Hathaway Energy olacaktı.

Fakat Buffett’ın teklifinden sonra işler değişti. Sempra Energy ağustos ayının son haftasında yaptığı açıklamada, Oncor’un ana şirketi Energy Future Holdings’i 9,45 milyar dolar karşılığında satın alacağını ve bunun kesinleştiğini açıkladı.

Sonuç itibarıyla Buffett anlaşmada başarısızlığa uğradı. Lakin esas gelişme bu değil.

Akıllıca ve kârlı yatırım adımlarına şahit olduğumuz Buffett’ın yatırımlarının önemli bir kısmını son yıllarda stabil, resesyona dayanıklı işlere yönlendirecek çabaya girişmesi, kaybettiği anlaşmadan daha değerli ve dikkate değer bir gelişme.

Resesyon: Genellikle altı ay süreyle genel ekonomik faaliyetlerdeki gerilemedir. Bir ekonomi üst üste iki çeyrek küçülme yaşamışsa bu durum resesyon olarak ifade edilir. Yüksek işsizlik, durgun ücretler ve perakende satışlardaki düşüş resesyonun temel sebepleri arasında gösterilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.