Yatırım

Warren Buffett, son yıllarda yatırımlarını resesyona dayanıklı işlere yönlendiriyor

Geçtiğimiz aylarda, ünlü yatırımcı Warren Buffett, Teksas’ta ortalama 10 milyona yakın aboneye elektrik hizmeti sağlayan Oncor (Oncor Electric Delivery Co.) için teklif vermişti.

Dallas merkezli Oncor, 10 milyona yakın aboneye ve 3.700’den fazla çalışana sahip.

Anlaşma başarıya ulaşsaydı 2007 senesinde dünyanın en büyük kaldıraçlı alım satımıyla özelleştirilen ve 2014 senesinde iflasını açıklayan Oncor’un yeni sahibi Berkshire Hathaway’e bağlı Berkshire Hathaway Energy olacaktı.

Fakat Buffett’ın teklifinden sonra işler değişti. Sempra Energy ağustos ayının son haftasında yaptığı açıklamada, Oncor’un ana şirketi Energy Future Holdings’i 9,45 milyar dolar karşılığında satın alacağını ve bunun kesinleştiğini açıkladı.

Sonuç itibarıyla Buffett anlaşmada başarısızlığa uğradı. Lakin esas gelişme bu değil.

Akıllıca ve kârlı yatırım adımlarına şahit olduğumuz Buffett’ın yatırımlarının önemli bir kısmını son yıllarda stabil, resesyona dayanıklı işlere yönlendirecek çabaya girişmesi, kaybettiği anlaşmadan daha değerli ve dikkate değer bir gelişme.

Resesyon: Genellikle altı ay süreyle genel ekonomik faaliyetlerdeki gerilemedir. Bir ekonomi üst üste iki çeyrek küçülme yaşamışsa bu durum resesyon olarak ifade edilir. Yüksek işsizlik, durgun ücretler ve perakende satışlardaki düşüş resesyonun temel sebepleri arasında gösterilebilir.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir