Warren Buffet’tan Yatırımcılara Tavsiyeler: Herkes Hırslıyken Korkak Ol

Berkshire Hathaway yatırımcı şirketinin sahibi olan, ABD’li iş adamı, hisse senedi yatırımcısı Warren Buffet yatırımcılara önemli tavsiyelerde bulundu.

Warren Buffet, piyasalardaki yavaş büyüme algısıyla yaşanan düşüşlerden endişe etmediğini söyledi. 2008 yılında 62 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginleri listesinde birinci sırada yer alan Buffet, CNBC‘ye konuştu ve ‘Herkes hırslıyken korkak ol, herkes korkakken hırslı ol.‘ açıklaması yaparak sözlerine ‘Hisse fiyatları ne kadar düşerse almayı o kadar severim‘ şeklinde devam etti.

Aslında bende bunun harika bir taktik olduğunu düşünüyorum. Hatırlarsanız aylar önce Meksika’nın en zenginlerinden biri olan Carlos Slim’in Başarı Kuralları isimli bir yayın hazırlamıştık. Bu yayında Carlos Slim, başarı kurallarından birini şöyle belirtiyordu, ‘Kriz Zamanı herkes varlıklardan kurtulmaya çalışırken, ben aksine yeni varlıklar alıyordum.

Warren Buffet’ın açıklamalarınında Slim’in bu sözlerine paralel düştüğünü söylemek yanlış olmaz. Bu sözlerden net bir çıkarım yapmak gerekirse, elbette yatırım yaparken kendi kurallarımızı kendimiz belirlemeli ve dikkatli olmalıyız ama herkesin çekilmeye başladığı piyasalarda hisse fiyatları düşüyor ve bir süre sonra bu fiyatlar normal haline dönecektir. Yine hatırlarsanız, krizlerle ilgili söylediğimiz bir şey vardı, hiçbir kriz sonsuza kadar sürmez. Kısacası Warren Buffet’ın sözleri stratejik yatırıma göz kırpıyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu