Yatırım

Warren Buffet’tan Yatırımcılara Tavsiyeler: Herkes Hırslıyken Korkak Ol

Berkshire Hathaway yatırımcı şirketinin sahibi olan, ABD’li iş adamı, hisse senedi yatırımcısı Warren Buffet yatırımcılara önemli tavsiyelerde bulundu.

Warren Buffet, piyasalardaki yavaş büyüme algısıyla yaşanan düşüşlerden endişe etmediğini söyledi. 2008 yılında 62 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginleri listesinde birinci sırada yer alan Buffet, CNBC‘ye konuştu ve ‘Herkes hırslıyken korkak ol, herkes korkakken hırslı ol.‘ açıklaması yaparak sözlerine ‘Hisse fiyatları ne kadar düşerse almayı o kadar severim‘ şeklinde devam etti.

Aslında bende bunun harika bir taktik olduğunu düşünüyorum. Hatırlarsanız aylar önce Meksika’nın en zenginlerinden biri olan Carlos Slim’in Başarı Kuralları isimli bir yayın hazırlamıştık. Bu yayında Carlos Slim, başarı kurallarından birini şöyle belirtiyordu, ‘Kriz Zamanı herkes varlıklardan kurtulmaya çalışırken, ben aksine yeni varlıklar alıyordum.

Warren Buffet’ın açıklamalarınında Slim’in bu sözlerine paralel düştüğünü söylemek yanlış olmaz. Bu sözlerden net bir çıkarım yapmak gerekirse, elbette yatırım yaparken kendi kurallarımızı kendimiz belirlemeli ve dikkatli olmalıyız ama herkesin çekilmeye başladığı piyasalarda hisse fiyatları düşüyor ve bir süre sonra bu fiyatlar normal haline dönecektir. Yine hatırlarsanız, krizlerle ilgili söylediğimiz bir şey vardı, hiçbir kriz sonsuza kadar sürmez. Kısacası Warren Buffet’ın sözleri stratejik yatırıma göz kırpıyor.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir