Yatırım

Yapay Zekaya Yatırım Yapmanın 5 Yolu

Teknoloji sektöründe dair şu an yoğun olarak haber üretilen iki popüler alan var: kripto paralar ve yapay zekâ veya daha yaygın olarak kullanıldığı şekliyle AI.

Peki, yapay zekâ nedir? Oxford Sözlüğü, bunu “Görsel algılama, konuşma tanıma, karar verme ve diller arasında çeviri gibi normalde insan zekâsı gerektiren görevleri gerçekleştirebilen bilgisayar sistemlerinin teorisi ve geliştirilmesi” olarak tanımlıyor.

Bilimkurgu gibi görünüyor ama bugün, teknoloji alanında yapılan büyük atılımlar sayesinde bilimkurgu gerçeğe dönüşüyor.

Sadece özel şirketler AI yatırımları yapmıyor, devletler de işletmelerin başarılı olmasına yardımcı olmak adına bu teknolojinin altyapısına yatırım yapıyor.

Mesela Çin, AI ile ilgili derin öğrenme de dâhil olmak üzere bu teknolojiyi ilerletme amacına yönelik bir kampüs kurmayı planlıyor. Vaatler de bir hayli büyük. Ülke kampüs ve çevresine konumlandıracağı teknoloji parkını inşa etmek için önümüzdeki beş yıl içinde toplam 2.1 milyar dolar harcama yapacağını belirtiyor.

AI üzerinde çalışmalar yapan şirketleri araştırarak, dolaylı olarak bu teknolojiye siz de yatırım yapabilirsiniz. İşte şirketlerin AI yatırımları yaptığı beş alan.

Otonom Sürüş Teknolojileri

Elektrikli araçlar haricinde, hiç şüphesiz otomotiv sektöründeki en büyük trendlerden birisi otonom (sürücüsüz) araçlardır. Zira hemen hemen tüm büyük otomobil üreticileri bir şekilde araçlarına otonom teknolojisini uygulamaya odaklanırken, bu alandaki yatırımlarını artırıyor.

Örneğin ABD’li otomotiv devi olan Ford (NYSE: F), 2005 yılından bu yana otonom araçlar üzerinde araştırmalar yapıyor ve şu anda Arizona, Michigan ve Kaliforniya’da önemli test filolarına sahip. Şirket, 2017’nin başında Argo AI (eski Google ve Uber çalışanları tarafından kurulan bir girişim) isimli yapay zekâ teknolojilerine odaklanan şirkete 1 milyar dolarlık bir yatırım yaptı.

Otomotiv devleri dışında bu alanda ilerleme kaydeden teknoloji şirketleri de var.

Bunlardan biri de NVIDIA (NASDAQ: NVDA). NVIDIA’yı kişisel bilgisayarlar için ekran kartı veya grafik işlemcileri üreten bir şirket olarak biliyor olabilirsiniz, ancak şirket Pegasus olarak bilinen ve araç üreticilerinin araçlarının tamamen sürücüsüz çalışmasına izin veren bir bilgi işlem platformu geliştirdi. Şu anda yollarda gördüğümüz yarı otonom otomobillerin çoğunun merkezinde NVIDIA’nın bu donanımı yer alıyor.

Ses Tanıma Teknolojileri

Microsoft (NASDAQ: MSFT) ve IBM (NYSE: IBM) gibi dev bilişim şirketleri, konuşmayı öğrenen, konuşulanları anlayan ve ileride bizler için çok daha kusursuz yazı yazabilen teknolojileri geliştirmekle meşguller.

Şu anda ses tanıma teknolojisi o kadar çok gelişti ki artık insanlarla aynı seviyede yazı yazabiliyor. Mesela Microsoft’a ait mesajlaşma uygulaması Skype, metin ve konuşmaları farklı dillere çevirme olanağını geliştirdi. Bu şimdiye kadar ses çevirileri için en çığır açan gelişmelerden biri ve şu anda sekiz farklı dil için çalışıyor.

Ses tanıma teknolojileri haricinde, birçok alanda AI çalışmaları yapan IBM’in geliştirdiği Watson isimli bir yapay zekâ, geçtiğimiz yıl Japonya’da yaşayan bir kişide nadir görülen bir hastalığı teşhis etmişti. Ayrıca şirket, Watson ile film fragmanı hazırlamaktan, otonom sürüşlere kadar birçok alanda bu teknolojinin mucizevi bir şekilde kullanılabileceğini de gözler önüne sermişti.

IBM, dünyanın en iyi teknik üniversitelerinden biri olarak bilinen MIT ile de yapay zekâ araştırmaları için 10 yıllık süreyi kapsayan bir işbirliği yapmış, bu işbirliği için 240 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığını açıklamıştı.

Müşteri İlişkileri Yönetimi

Amerikan bulut bilişim şirketi Salesforce (NYSE: CRM), müşterilerine yeni özellikler sunmak için 2016 yılında MetaMind isimli bir şirketi satın aldı. Bu şirketin en yeni ürünü Einstein, şirketlerin görüntü veyahut metin tanıma yoluyla daha iyi müşteri hizmeti sunmalarına olanak sağlamak için AI kullanıyor.

Bununla birlikte, diğer birçok şirket de müşteri deneyimini daha fazla artırmak ve 24 saat müşteri hizmetini etkin tutmak için sanal asistanları kullanıyor. Örneğin, ülkemizde de genellikle bankaların ya da GSM operatörlerinin çağrı merkezlerinde bu teknolojiyi kullanmaya başladıklarına şahit oluyoruz.

İçerik Önerileri

İsveç merkezli çevirimiçi müzik veri akış şirketi Spotify (bu yıl bir halka arz planlıyor), abonelerine öğrenme ve tanıma yeteneği sayesinde artık özel içerik önerileri sunuyor.

Bu aynı zamanda, yazılımın zaten dinlediği müzikler temelinde dinleyicilerine çok daha özel oynatma listeleri oluşturacağı anlamına geliyor. Örneğin, bir abone sıklıkla Louis Armstrong veya Billie Holiday dinliyorsa, yazılım bunu tespit ederek kullanıcının dinlemek isteyeceği benzer caz parçalarını sunuyor.

Dünyanın en büyük internet televizyonu Netflix (NASDAQ: NFLX) içerik önerileri söz konusu olduğunda AI çalışmalarında öne çıkan şirketler arasında yer alıyor. Zira şirket AI kullanarak içerik önerisi yapmakla kalmıyor, platformdaki tüm kullanıcı hareketlerini detaylı bir şekilde analiz ederek yeni yapımlar üretiyor ve bu yapımlar için devasa bütçeleri gözden çıkarıyor.

Son yıllarda büyük başarılar elde Netflix Orijinal’lerini göz önüne aldığımızda şirketin sırrının bir nevi yapay zekâ teknolojisinde olduğu söylenebilir.

Akıllı Asistanlar

Google, Apple, Microsoft ve Amazon gibi şirketler sesle komuta edilebilecek günlük görevlere yardımcı olmaları için akıllı asistanlar yarattı.

Örneğin, Google’ın (NASDAQ: GOOGL) akıllı asistanı Google Home’dan, internetten bilgi bulma, telefon görüşmesi yapma, Netflix’ten televizyonda bir program açma veya evinizin ışıklarını açma gibi birçok görevi yerine getirmesini isteyebilirsiniz.

Ya da elinize iPhone’unuzu alarak Apple’ın (NASDAQ: AAPL) Siri’sinden mesaj göndermesini, telefonla birini aramasını, en yakın hastaneleri bulmasını, günlük yapılacaklar listenizi okumasını, banka hesabınızı kullanarak para göndermesini veya bir uygulama indirmesini isteyebilirsiniz.

Amazon’un (NASDAQ: AMZN) akıllı ev asistanı Alexa da Siri’nin, Google Home’un veya Microsoft’un Cortana’sının yapabildiklerini sizler için yapabilir.

Şu anda akıllı asistanların gelişimi yalnızca başlangıç döneminde ve ileride daha fazlasını yapmaları mümkün. Örneğin Alibaba (NYSE: BABA) ve Microsoft, Stanford Üniversitesi tarafından test edilen ve insanlardan daha iyi okuma ve anlama kabiliyetine sahip bir yapay zekâ geliştirdi.

AI gelişmeye devam ettikçe, muhtemelen bunu zaten kendileri söyleyecektir. Hatta belki de bir sonraki en iyi AI yatırımlarını da…

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir