Yatırım Getirisi Nasıl Hesaplanır?

Yatırım getirisi (YG veya ROI), yatırım yapılan para miktarına göre bir yatırımda oluşan kazanç ya da kayıpları gösterir.

Yatırım getirisi genellikle yüzde olarak ifade edilir ve çoğu zaman bir şirketin kârlılığını ölçümlemek veya farklı yatırımların verimliliğini karşılaştırmak için kullanılır.

Yatırım Getirisi Hesaplama Formülü

Yatırım getirisi hesaplama formülü şöyledir:

YG = (Net Kâr / Yatırım Maliyeti) x 100

Örneğin, bir yatırımcı 1.000 lira değerinde hisse senedi satın alıyor ve iki yıl sonra hisse senetlerini 1.200 lira karşılığında satıyor. Bu örnekte yatırımın net kârı 200 lira olur (1,200 – 1,000 = 200) ve yatırım getirisi şu şekilde hesaplanır:

YG = (200 / 1,000) x 100 = % 20

Yukarıdaki örnekte yatırım getirisi %20 olacaktır. Hesaplama, toplam YG’nin daha doğru bir sonucunu elde etmek için vergiler gibi farklı kalemler düşülmek suretiyle hesaplanabilir.

Yatırım Getirisi Karşılaştırma

Yatırım getirisini hesaplamak ve yorumlamak çok kolaydır. Bu nedenle de formül çok çeşitli yatırımlara uygulanabilir ve bir yatırımcının en iyi fırsatları karşılaştırmalar yaparak görmesini sağlayabilir.

Örneğin, bir yatırımcının 2016’da Ekonomistco’s Pizza isimli şirketten 2,000 lira değerinde hisse senedi satın aldığını ve 2017 yılında bu hisse senetlerini toplam 2,800 liraya sattığını varsayalım. Bu yatırımcının Ekonomistco’s Pizza’dan elde ettiği yatırım getirisi 800 / 2,000 yani %40 olacaktır.

Aynı yatırımcı, aynı tarihlerde Moon Oil isimli şirkete de 1000 lira yatırmış ve bir yıl sonra hisselerini 1.100 liraya satmıştır. Yatırımcının bu şirketten yatırım getirisi 100 / 1,000 yani %10 olacaktır.

Yatırımcı YG’yi kullanarak, bu iki yatırımın kârlılığını kolayca karşılaştırabilir. Bu örnekte yatırımcının %40 oranındaki Ekonomistco’s Pizza getirisi, Moon Oil şirketinin %10’luk getirisinden fazla olduğu için, Ekonomistco’s Pizza yatırımının daha mantıklı bir tercih olduğu anlaşılmaktadır.

Aynı hesaplama, bir şirket tarafından yapılan belirli bir yatırımın getirisini hesaplamak için de kullanılabilir. Ancak bu tür bir hesaplamalarda daha fazla girdi olacağından, hesaplamalar bir bakıma daha karmaşık olabilmektedir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu