Yatırım

Yatırımlar Hakkında 10 Bilimsel Gerçek

Yatırım bir bilim işidir. Her ne kadar çoğu zaman aynı şekilde düşünmesek de bunun farkında olmadan dahi, çoğumuz yatırımlarla ilgili en tutarlı bilgi birikimine bilimin yollarını kullanarak ulaşabiliyoruz.

Bu nedenle yatırımlar hakkındaki bilimsel gerçekler size de yatırım stratejinizi oluştururken ve yatırım kararları alırken faydalanabileceğiniz bazı gerçekleri en başından fark etmenizi sağlayabilir.

Yatırımlar hakkında bilimsel gerçekleri öğrenmeniz en doğru yatırım yolunu da bulmanıza yardımcı olabilir:

1. Menkul kıymetlerde kâr şansı yüksek fakat kârı elde etme ihtimali daha düşük oluyor

Yatırım amacıyla aldığımız ortaklıklar, alacak hakkı sağlayan kıymetli tüm evraklar her zaman bize daha yüksek kâr elde etme şansı sunar. Fakat ne var ki menkul kıymetlerde kâr şansı ne kadar yüksekse, yüksek kâr elde etme ihtimali de o kadar düşüktür.

2. Zaman ve ihtiyaç yatırım stratejisini şekillendiriyor

Zaman ve Para

Uzun vadede yatırım yapmayı düşünen nispeten daha mantıklı yatırımcılar bir yana, hemen herkes daha kısa sürede daha yüksek gelir elde etmeyi düşünür.

Yatırımcının ne kadar paraya, ne kadar sürede ihtiyacı olduğu da yatırımcının yatırım stratejisini en başından şekillendirir. Kısa sürede daha fazla paraya ihtiyacı olan yatırımcılar kısa vadeli stratejileri uygularken, orta ve kısa vadede paraya ihtiyacı olmayan yatırımcılar uzun vadeli stratejileri kullanırlar.

3. Riski düşük yatırımlar daha az, fakat daha garantili kazanç sağlıyor

Para kazanma

Bir yatırımda risk ne kadar düşükse ilgili yatırım da o denli garantili kazanç sağlar. Düşük risk seviyesine sahip yatırımlar, daha ufak kazançlarla geri dönmelerine rağmen yüksek riskli yatırımların sağlayabileceğinden daha garantili kazanç elde etmeyi sağlarlar.

4. Borsada süre ne kadar uzarsa, pozitif geri dönüş ihtimali de o kadar artıyor

Borsa piyasalarında hisse senetlerini elde tutma süresi ne kadar uzarsa yatırımcıların pozitif bir geri dönüş alma ihtimali de aynı şekilde artar. Borsada uzun vade, çoğu zaman daha olumlu sonuçları beraberinde getirir.

5. Yatırım stratejisinin sürekli değişmesi iyi sonuçlar getirmiyor

Strateji

Heyecanlı, sabırsız ya da ne yapması gerektiği konusunda fikri olmayan yatırımcıların başvurduğu anlık strateji değişiklikleri genellikle her zaman iyi sonuçlar getirmiyor. Özellikle sert inişler ve çıkışlarda strateji değiştirmek kazanç sağlamadığı gibi kayıpları da artırabilmektedir.

6. Daha az paraya ihtiyaç varsa risk de nispeten daha az oluyor

Zengin olmak

Görünen köyün kılavuz istemediği bir diğer durum da genellikle daha kısa sürede daha çok paraya ihtiyacı olanların aldığı yüksek risklerdir. Fakat bilimsel gerçekler gösteriyor ki bir yatırımcının paraya ne kadar az ihtiyacı varsa o kadar az risk alıyor.

7. Uzun süreli (10+ yıl) yatırım, çoğu zaman daha yüksek kârla geri dönüyor

Rakamlar

Uzun süreli yatırımların daha kesin ve kazanç garantili yatırımlar olduğu sır değil. Doğru yatırımların tercih edilmesi halinde 10 yıl ve üzeri yatırımlar çoğu zaman yatırımcılara daha kesin ve yüksek kârla geri dönüş sağlıyor.

8. Yatırım süresi ne kadar uzarsa yatırımcı da o kadar agresif oluyor

Bir yatırımcının hedeflediği kâr miktarına ulaşma süresi ne kadar uzarsa yatırımcı da o kadar agresif oluyor. Zira vade süresi uzun olduğundan yaşanan küresel ve yerel sorunlara ya da sıklıkla görülebilecek inişlere denk gelme ihtimali artıyor.

9. Yatırımcı ne kadar az masraf öderse o kadar başarılı oluyor

Yatırımcının yatırımları için ödediği masrafların düşmesiyle başarılı olma çizgisinde de artış yaşanıyor. Yatırımcı ne kadar az komisyon, masraf veyahut katılım gösterdiği fona az yönetim ücreti ödüyorsa o kadar başarılı oluyor.

10. Duygular yatırımları doğrudan etkiliyor

Yatırımcının içinde bulunduğu ruh hali ve duygu yoğunlu, yatırımları da etkiliyor. Gerek karar süresinde gerekse hedeflenen vade süresinde değişen duygular yatırımları olumlu ya da olumsuz sonuçları beraberinde getirebilecek kadar etkileyebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu