Yatırım

Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı?

Yatırım için hangi altın alınmalı, bu değerli metalden para kazanmak isteyen herkes tarafından bilinmelidir. Çünkü yatırım için doğru altın seçimi yapmak yüksek kazançlar sağlaması bakımından önemlidir.

Altın yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların önünde birçok alternatif bulunmaktadır. Bu alternatiflerin başında da gram, çeyrek, tam, cumhuriyet ve külçe altın alımı gibi seçenekler yer almaktadır.

Yatırımcılar tercihlerine göre fiziki olarak çeyrek, tam ve külçe altın alabilecekleri gibi gram cinsinden de altına yatırım yapabilmektedirler. Gram altın yatırımları ise çoğu zaman bankalar üzerinden açılan altın mevduat hesapları aracılığı ile avantaj sağlayabilmektedir.

Bu kılavuzda, yatırımlık altın üzerine doğru tercihlerde bulunulması için birtakım detaylardan bahsedeceğiz. Böylece en çok kazandıran altın hangisi sualini cevaplandıracağız ve yatırım için hangi altın alınmalı karmaşasına son vereceğiz.

Bütün bunlara ek olarak, altın yatırımı için hangi seçeneği seçerseniz seçin, bu tür bir yatırımda kazançlarınızın verimliliğini artırmak için dikkat etmeniz gereken birçok unsur bulunmaktadır. Bu unsurları altına yatırım nasıl yapılır makalemizden öğrenebilirsiniz.

Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı?

Altına yatırım yapmak için en çok kazandıran altınlardan biri kesinlikle gram altındır. Çünkü gram altın gerek tam değerinde satılması gerekse de işçilik maliyetine sahip olmamasından dolayı karlı bir seçenektir.

Bununla birlikte, gram altın kuyumcularda ya da döviz bürolarında 1, 2.5, 5, 10 ve 20 gram şeklinde satılabilmektedir. Bu da hemen herkesin kendi bütçesine göre altın alıp yatırım yapabileceği anlamına gelmektedir.

Yatırımcıların gram altın alımı yapmak için iki tür alternatifleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki kuyumcular ve döviz bürolarında satılan gram altınlardır. Bu şekilde 1, 2.5, 5, 10 ve 20 ağırlıklı olarak gram altın alınabilmektedir.

Kuyumcular ve döviz büroları aracılığı ile yatırımcılar bütçelerine uygun olarak belirtilen ağırlıklarda gram altın alımı yapabilmektedirler. Böylece tasarrufları doğrultusunda fiziki şekilde gram altın yatırımı gerçekleştirmeleri mümkün olabilmektedir.

Bunun yanı sıra yatırımcıların bankalar üzerinden açılan mevduat hesapları aracılığı ile de gram altın alımı yapabilmeleri mümkün olmaktadır. Üstelik bu yol ile yatırımcılar belirli gramlara maruz kalmadan diledikleri tutara denk gelecek şekilde gram altın alabilmektedir.

Yatırım İçin Hangi Gram Altın Türü Seçilmeli?

Gram altın türleri 24 ayar (999.9) ve 22 ayar (995) olacak şekilde satılabilmektedir. Bu nedenle gram altınlardaki 999.9 ile 995 arasındaki fark da merak edilmektedir.

Altının en saf hali 24 ayardır. Yani bu, 24 ayara sahip bir altının 22 ayara tekabül eden altına kıyasla daha değerli olduğunun bir ifadesidir. Bu ayardaki seviye düştükçe altın esnekliğini yitirmektedir ve daha dayanıklı bir hale gelmektedir.

24 ayar altın oldukça esnek olmasından dolayı ziynet altın veya bilezik gibi takıların yapımında kullanılmamaktadır. Bu açıdan, takı üretimleri için saf altına bakır gibi çeşitli metaller karıştırılarak esneklik düşürülmektedir ve dayanıklılık artırılmaktadır.

Örnek vermek gerekirse çeyrek, yarım, tam altın veya ata lira altınlar 22 ayar olacak şekilde üretilmektedir. Buna ek olarak mesela bilezikler de genelde 22 ayar şeklinde üretilmekte ve satılmaktadır.

Yatırımcılar gram altın almaya karar vermeleri durumunda, tercihen 22 ayar veya 24 ayar olacak şekilde alım yapmayı tercih edebilmektedirler. Belirtilen bu ayarlara göre tercih yapılması durumunda alış ve satış fiyatları arasında bir miktar küçük farklılıklar olacaktır.

Bu farklılıklar, satın alınan gram altının ayarından kaynaklanmaktadır. Örneğin, 24 ayar gram altın, en saf altın türü olması nedeniyle, 22 ayar altına kıyasla daha değerli olduğundan bir miktar daha pahalı olacaktır.

Yatırım İçin Gram Altın Almak Neden Mantıklı?

Yatırım için gram altın almak hususunu mantıklı hale getiren birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı da yatırımcılar altına yatırım yapmak için gram altın almayı tercih etmeyi mutlaka düşünmelidir.

Burada gram altın almayı avantajlı ve mantıklı hale getiren en temel nedenlerden bazılarını anlatacağız. Daha detaylı bir incelemeye ihtiyaç duymanız halinde gram altın almak mantıklı mı kılavuzuna göz atmanızı öneririz. İlgili yayında bu unsurları enine boyuna ele aldığımızı hatırlatalım.

Gram altın almayı mantıklı hale getiren nedenler:

1. Gram Altında İşçilik Maliyeti Bulunmaz

Altın yatırımını kazançlı hale getiren en büyük faktörlerden ilki, alış ve satış arasındaki fiyat farklılığıdır. Bu farklılık ne denli düşük olursa alış ve satış gerçekleştiğinde yatırımcı da daha verimli bir yatırım yapmış olmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, altına yatırım için bilezik de tercih edilebilmektedir. Ancak tabii, bilezikler genellikle işçilik maliyeti de içerdiklerinden yüksek alış ve satış fiyat farklılıklarına zemin hazırlamaktadır.

Bilezikler gibi takı sınıfında yer alan altın türlerinin tam aksine gram altında işçilik maliyeti ve bu unsurdan kaynaklanan herhangi bir maliyet bulunmamaktadır. Bu da gram altın yatırımını avantajlı hale getirmektedir.

2. Gram Altın Tam Değerinde Alınır ve Satılır

Gram altın, değerli metalin tam değerini yansıtmaktadır. Özellikle de tercihen 24 ayar (999.9) olarak satın alınabilmektedir. Bu da yatırımcının altını tam değerinde ve nihai saflıkta alabildiği anlamına gelmektedir.

Yine gram altının tam değerinde ve tercihen tam saflıkta satın alınması veya gerektiğinde satılması, işçilik maliyetinin de olmaması bakımından kesinlikle büyük bir avantaj sağlamaktadır. İşte bu unsur da gram altın alımı yapmayı hem karlı hem de avantajlı bir hale getirmektedir.

3. Gram Altın Her Bütçeye Uygundur

Gram altın alımı yapmak isteyen yatırımcılar, bütçeleri doğrultusunda belirli tutarlarda alım yapabilmektedir. Fiziki olarak yatırım tercih ediliyorsa, gram altınlar 1, 2.5 ve 5 gibi değerlerde satın alınabilmektedir.

Bununla birlikte, altın hesabı açmak suretiyle de bütçeye daha uygun bir şekilde gram alımı yapmak mümkün olmaktadır. Fiziki alıma kıyasla, bankalardan açılan altın hesapları vasıtasıyla yatırımcılar, diledikleri tutara denk gelecek şekilde gram cinsinden altına yatırım yapabilmektedir.

4. Gram Altın Ek Kazanç Fırsatı Sağlar

Gram altın, gerek fiziki olarak alınsın gerekse de banka mevduat hesapları üzerinden alınmış olsun, yatırımcılara altındaki değer yükselişinden yararlanma fırsatı sağlamaktadır.

Öte yandan, gram altın faiz kazancı da sağlamaya yardımcı olmaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki, bu özellikten yararlanmak isteyen yatırımcıların bankalardan vadeli altın hesabı açmaları gerekmektedir.

Vadeli altın hesabı ile gram altın alan bir yatırımcı, hesabında bulunan altının değer ve miktarına ek olarak faiz kazancı da alabilmektedir. Bu şekilde yatırımcının hem altının değer kazanımından yararlanması hem de faiz getirisi elde etmesi mümkün olabilmektedir.

Yatırım İçin Çeyrek Altın ya da Bilezik Almak Mantıklı mı?

Altına yatırım yapmak isteyen birçok kişi bunun için çeyrek altın veya bilezik alımına da yönelmektedir. Ancak bilinmesi gerekir ki çeyrek altın, cumhuriyet altını ya da bilezik almak gram altın alımına kıyasla birtakım dezavantajları beraberinde getirmektedir.

Çeyrek altın, cumhuriyet altını ve bilezik yüksek işçilik maliyetleri bakımından dikkate değer bir dezavantaja sahiptir. İşçilik maliyeti bulunduran bu tür altınları yatırım için tercih etmek pek de makul değildir.

Altın yatırımını daha kazançlı ve karlı bir şekilde yapmak isteyen yatırımcıların mutlaka işçilik maliyeti düşük olan takıları seçmesi oldukça önem arz etmektedir. Burada en iyi tavsiye yine işçilik maliyeti bulunmayan gram altın alımını tercih etmek olmalıdır.

Fakat illa bilezik gibi takılar almak isteyen ve gram altın almayı tercih etmeyen yatırımcıların, işçilik maliyeti en düşük seçenekleri yönelmeleri gerekmektedir. Örneğin, bu kapsamda makine üretimi ile gerçekleşen 22 ayar bilezikler tercih edilebilir.

Öte taraftan, gerek bilezik gerekse de çeyrek veya cumhuriyet altını belirli zamanlarda artan taleplerden dolayı yüksek işçilik maliyetleri oluşturabilmektedir. Bu açıdan belirli dönemlerde yatırımcıların bu hususu da dikkate almaları önemlidir.

Altına Yatırımda İşçilik Maliyetinin Önemi Nedir?

Altına yatırım yapmak üzere yola çıkıldığında, her yatırımcı olabildiğince yüksek kazanç elde etmek ister. Bunu gerçekleştirmek için de yatırım için doğru altını bulmak büyük ölçüde önem taşır.

Yatırım için en iyi altın kesinlikle işçilik maliyetinin olmadığı türlerdir. Çünkü işçilik maliyeti alış ve satış fiyatı arasında, belirli zamanlarda yüzde 10 seviyelerine kadar, bir fark oluşturmaktadır.

Altın yatırımı yapmak isteyen herkesin işçilik maliyetinin değişime uğrattığı altın alış ve satışı arasındaki fiyat farkını dikkate almaları önemlidir. Çünkü alış ve satış arasındaki fiyat farkı yapılan altın yatırımının da karlılığını etkilemektedir.

Söz gelimi, altın alış ve satış arasındaki fiyat farklı ne denli düşük olursa yatırımın karlılığı da o kadar yüksek olmaktadır. Bu çerçevede işçilik maliyetinden arındırılmış altınların seçimi fiyat farklılığını azaltarak daha avantajlı bir şekilde yatırım yapmayı mümkün hale getirmektedir.

Bankalardan Gram Altın Almak Avantajlı mı?

Altın yatırımı yapmak isteyenlerden birçoğu günümüzde bankalar üzerinden açılan altın mevduat hesaplarını da tercih etmektedir. Çünkü bankalar üzerinden açılan altın hesapları belirli avantajları beraberinde getirmektedir.

Örnek vermek gerekirse, bir bankadan açılacak altın hesabı ile varlıklar koruma altında tutulabilmektedir. Bu hem çalınma hem kaybolma veya hasar görmeye karşı yatırımcı için bir koruma oluşturmaktadır.

Diğer yandan bankalar üzerinden altın, tam değerinde ve mümkün olacak en iyi fiyatlar üzerinden alınıp satılabilmektedir. Ancak tabii, bu noktada bankaların alış satış arasındaki fiyat farklılıkları da önemlidir. Bu açıdan doğru bankanın seçilmesi gerekmektedir.

Daha önce en iyi altın hesabı incelememizde birçok bankanın ilgili mevduat ürünlerini sizlere aktarmıştık. Böylece özel bir analiz yöntemi ile en karlı altın hesabı hangi bankada sorusunu cevaplamıştık. İlgili incelememize mutlaka bakmanızı öneririz.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse, yatırım için en iyi altının gram altın olduğunu rahatlıkla söylemek mümkündür. Bununla birlikte, işçilik maliyetinin düşük olduğu bilezik gibi takılar da tercih edilebilir.

Tekrar altını çizmek gerekirse, altın yatırımını karlı hale getiren alış ve satış arasındaki fiyat farkı her yatırımcı tarafından mutlaka dikkate alınması gereken bir unsurdur. Ayrıca, doğru zamanda alım satım yapılması da es geçilmemesi gereken bir konudur.

2 Yorum

  1. Doğru yatırımı yapabilmek için hangi altın değer kaybetmez diye düşünmeniz gerekiyor. Çünkü işçilik maliyetinin yüksek olduğu bilezikleri falan yatırım yaparsanız karınız yüksek olmaz. Şöyle söyleyeyim 15 gram bilezik 8 bin lira civarına satılıyor. İçinde işçilik falan var ama 15 gram altının ederi şu an 5 bin 700 seviyesinde. Safi zarar.

  2. Kar marjı açısından eğer kuyum alacaksanız Cumhuriyet Altını idealdir. Benimde tavsiyem gram altın olacak. Bankadan alım daha kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu