Yatırım

Yatırım Nedir?

Yatırım, hem bugün hem de gelecekteki finansal güvenliğimizi sağladığı için mutlaka yapılması veya en azından üzerinde düşünülmesi gereken bir eylemdir. Yatırım yaptığınızda, sadece banka hesabınızda biraz daha fazla paraya sahip olmazsınız, aynı zamanda farklı gelir akışları da yaratmış olursunuz.

Yatırım, hem zenginlik hem finansal güvenlik hem de pasif gelir elde etmenin en iyi ve tek yoludur. Bu yayında, yatırım nedir ve bu eylemi gerçekleştirmek için ne yapmalı ve nereden başlamalı gerektiği konuları üzerine temel bir giriş yapacağız.

Yatırım Nedir?

Yatırım, gelecekte gelir getirmesi amacı doğrultusunda taşınır veya taşınmaz varlıkların satın alınması veya yaratılması için kaynak tahsis etme eylemidir.

Yatırım, gelecekteki mevcut tüketimin ertelenmesi ile ilişkili olan tasarrufla ilgilidir. Bu nedenle, herhangi bir yatırım, şu anda mevcut olmayan faydaların arzusu ile yapılır.

Paranızı, gelir getirmesi amacı ile taşınır veya taşınmaz bir varlığa tahsis ettiğinizde, yatırım yapmış olursunuz. Mesela, bir ev satın almak veya bir hisse senedi satın almak yatırıma örnek olarak gösterilebilir.

Yatırım Değişkenleri Nelerdir?

Herhangi bir yatırımda, dört temel değişken bulunur. Bu değişkenler doğru yatırım kararları verilmesi ve yatırımların beklenen faydaları sağlaması gibi nedenler dolayı önemlidir. Bu nedenle, yatırım değişkenlerini bilmeniz ve dikkate almanız gerekir.

Beklenen Getiri: Yatırımınızdan beklediğiniz getiridir. Beklenen getiri genellikle yatırılan miktarın yüzdesi olarak ölçülür. Burada beklenen getiri ile kabul edilen risk arasında doğrudan bir ilişki olduğunu unutmamanız gerekir. Yani getiri ne kadar yüksek olursa risk de o kadar büyük olur.

Kabul Edilen Risk: En basit ifadeyle, geri dönüş ve yatırım yapılan paranın geri alınamama olasılığı hakkında belirsizliktir. Bu yatırımcı profilinize ve alabileceğiniz risklere göre çok öznel bir değişkendir. Örneğin, agresif profile sahip bir yatırımcı, daha yüksek karlılık için portföyünün büyük kısmını hisse senetlerine ayırabilir ve olası riskleri göze alabilir. Bunun aksine korumacı profile sahip bir yatırımcı, çok fazla risk almak istemeyeceği için düşük karlılık elde edecek olsa bile portföyünü sabit getirili menkul kıymetler veya vadeli mevduat gibi yatırımlardan oluşturabilir.

Vade Tercihi: Diğer bir değişken, yatırımın kısa, orta ve uzun vadeli olabileceği zaman ufkudur. Bir yatırımcı beklenti ve isteklerine göre kısa vadeli yatırımlar, orta vadeli yatırımlar veya daha uzun vadeli yatırımlar yapabilir. Uzun vadeli yatırımlar genellikle kısa vadeli yatırımlara kıyasla yüksek karlılık getirir. Öte yandan, uzun vadeli yatırımlar piyasaların olası inişlerine karşı bir avantaj sağlar ve olası kayıpların telafisini mümkün kılabilir.

Likidite: Düşünmeniz gereken son bir nokta, yatırımınızın likiditesidir. Yani yatırımınızı ne kadar çabuk geri alabileceğinizdir. Örneğin, ülkenin en büyük bankalarından birinin hisse senetlerine yatırım yapmak, hisselerinizi satarak yatırımınızı hızlıca geri alabilmenizi mümkün kılar. Bunun aksine, bir konuta yatırım yaptığınızda, konutu satmanız ve paranızı almanız haftalar hatta aylar alabilir.

Yatırım Neden Önemlidir?

Yatırım, bugün ve gelecekteki uzun vadeli finansal güvenliğinizi sağlamaya yardımcı olur. Yatırımlarınızdan elde ettiğiniz para finansal güvenlik sağlamanın yanı sıra ek gelir yaratmanızı da sağlar.

Yatırımın neden önemli olduğunu anlamak için biraz düşünmek önemlidir. Bugün ve gelecekte en az birkaç on yıl kadar daha çalışacaksınız. Bir süre sonra illa ki çalışamaz duruma gelecekseniz. İşte o zaman bir evinizin veya bir birikiminizin olmadığını düşünün. Böyle bir durumda geçinmeniz ve yaşamsal ihtiyaçlarınızı karşılamanız bir hayli zor olacaktır.

Yatırım, bu anlamda sizi geleceğe hazırlar ve hatta bugün bile daha iyi yaşamanızı mümkün hale getirir. Mesela 20’li yaşlarda yaptığınız birikimleri değerlendirerek 30’lu yaşlarınızın başında bir ev satın aldığınızı düşünün, artık kira ödemeniz gerekmeyecek. Artık kira ödemek yerine yeni yatırımlar yapabilir, arabanızı değiştirebilir, yurt dışına bir seyahat planlaması yapabilir ve hatta yeni bir ev bile alabilirsiniz.

Yatırım Yapmaya Nasıl Başlanır?

Yatırım yapmaya başlamak için bir yatırım hesabı açmanız gerekir. Yatırım hesabınızı açtıktan sonra hisse senetlerine, tahvillere, yatırım fonlarına veya daha fazlasına yatırım yapabilirsiniz.

Yatırım yapmaya başlamadan önce, bahsettiğimiz getiri, risk, vade ve likidite gibi yatırım değişkenlerini göz önünde bulundurmanız ve doğru yatırımlar yaptığınızdan emin olmanız gerekir. Yatırım yapabileceğiniz birçok yatırım aracı bulunur. Her birini titizlikle araştırarak kendiniz için en iyi yatırım aracını her zaman bulabilirsiniz.

Neye Yatırım Yapmalıyım?

“Neye yatırım yapmalıyım” şeklinde düşünmek yerine, “nelere yatırım yapmalıyım” diye düşünmek her zaman daha doğru bir yaklaşımdır. Çünkü yatırım dünyasında tüm yumurtaları tek bir sepete koymak yanlıştır.

Yani yatırım değişkenlerini göz önüne alarak beklenti ve ihtiyaçlarınıza göre birkaç yatırım aracı seçmeli ve paranızı dağıtarak çeşitlendirme yapmanız gerekir. Mesela sermayenizi korumak ve karlılığı yüksek tutmak için, yüksek ve düşük riskli yatırımların bir karışımını yapmayı düşünebilirsiniz.

Genel olarak, ne kadar fazla risk alabilirseniz, portföyünüz o kadar agresif olur, daha büyük bir kısmı hisse senetlerine ve daha azını tahvil ve diğer sabit getirili menkul kıymetlere ayırırsınız.

Tersine, ne kadar az risk alırsanız, portföyünüz o kadar korumacı olacaktır. Böylesine bir portföyün temel amacı ise değerini korumaktır.

Yukarıda gösterilen tahsis, örneğin tahvillerden gelir sağlayacak ve aynı zamanda yüksek kaliteli hisse senetlerine yapılan yatırımlardan da daha yüksek karlılık sağlamayı mümkün kılacaktır.

Bazı yatırım araçlarına yönelik güncel değerlendirmelerimize ulaşmak için neye yatırım yapmalı makalemize göz atabilirsiniz. Bu makale yatırım araçlarının getirilerine ilişkin bilgi almanıza ve karşılaştırma yapmanıza yardımcı olabilir.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir