Yatırım Olmayan Yatırımlar: Gayrimenkul, Altın ve Diğer Emtialar

21.01.2022

Yatırım, eldeki mevcut parayı çoğaltmak için yapılır. Başlangıçta koyulan para bir şekilde çoğalıp daha fazlasını kazandırıyorsa, genel olarak buna iyi bir yatırım gözüyle bakılır. İster hisse senedi olsun ister altın ya da gayrimenkul…

Ancak bu genel bakış açısına kıyasla, pek çoğumuzun birer yatırım olarak gördüğü altın ve gayrimenkul gibi varlıkların, gerçek bir yatırım olduğu görüşünü altüst eden basit ama son derece akıllıca bir yaklaşım var.

Peki bu yaklaşımın ardındaki mantık nedir? Bu yaklaşımdaki temel mantığa göre, yatırımlar birileri için değerli olan ve kesin bir şekilde nakit akışı yaratan mal veya hizmet sağlayan varlıklardır. Örneğin bir yatırım, kârlı bir işletme veyahut hisse senedi gibi ya da işletmelerde sahip olunan bir ortaklık olabilir. İyi yatırımlar zamanla daha da değerli hale gelir çünkü nakit akışlarını artırırlar. Bu varlıkların sahipleri de, nakit akışı üzerinde bir hak iddia edebildikleri için, bu varlıkları satın almak isterler.

Bunun aksine, spekülasyona konu olan varlıklar nakit akışı sağlamazlar. Onların değeri, insanların kendileri için ödeme yapmak istedikleri bedele bağlıdır. Nakit üretemedikleri için de bu tip varlıklardan elde edilecek herhangi bir potansiyel kazanç, ödediğinizden daha yüksek bir bedel ödemesi için önemli ölçüde başkalarına bağlıdır.

Gayrimenkuller

Muhtemelen hiç kimse evi gibi en büyük varlığının bir spekülasyon olduğunu duymamaktan hoşlanmaz, ancak içinde yaşadığınız bir evdeki durum için geçerli olan budur. Bir ev veya apartman dairesi, içinde oturduğu sahipleri için para üretmez. Diğer spekülatif varlıklar gibi, bir evin fiyatı da, sahibi için ürettiği nakit akışına bağlı değildir.

Elbette kira geliri oluşturan bir mülk farklıdır. Mesela kiralama özelliği olan bir mülk, satın alma fiyatına ve nasıl yönetildiğine bağlı olarak bir yatırımdır ve potansiyel olarak iyi bir seçenektir. Fakat alıcının hızlı bir şekilde alıp-satma ya da içinde oturma niyetinde olduğu bir mülkün kendisi bir spekülasyona konudur.

Altın ve Diğer Emtialar

Altın yatırımcıları, sarı metalin gerçek değere sahip olduğunu her fırsatta söylemeyi severler, çünkü altın sınırlı ve zor bulunan bir varlıktır, üstelik de irade ile yaratılabilecek kağıt paranın aksine.

Ama altın da eviniz gibi bir spekülasyondur, çünkü değeri nakit akışı üretmeye bağlı değildir. Spekülatörler altının değeri üzerinden değer kazanıyorlar, böylece sattıklarında daha fazla para elde edebiliyorlar. Aynı şey diğer değerli metaller, elmaslar ve tarımsal ürünler gibi diğer emtialar için de geçerlidir. Bitcoin’i de buna ekleyin.

Bu görüşün savunucularının söylediği şey şu: spekülasyon değil, yatırım alın. Birçok yatırımcı için bu, borsada nakit akışı sağlayan şirketlerin hisse senetlerini satın almak anlamına geliyor. Örneğin altını seviyorsanız, onu işleten ve bu işlemlerden nakit üreten bir şirket hissesi satın almanız gerekiyor.

Tabi genel olarak bu farklı yaklaşım, bazı kişilerin spekülasyonlardan para kazanamayacağı ve bahsi geçen bu varlıkların iyi yatırımlar olmadığı anlamına gelmiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.