Yatırım

Yatırım Tavsiyesi Vermek Suç mu?

Yatırım tavsiyesi, müşterinin gerek kişisel gerekse de ekonomik koşullarını dikkate alarak, çeşitli finansal ürünlerin riskleri ve fırsatları hakkında bilgilendirip yönlendirmeyi ifade etmektedir. Peki yatırım tavsiyesi vermek suç mudur?

Yatırım tavsiyesi, bir müşteri ile bir finansal hizmet sağlayıcısı arasında gerçekleşen tavsiyeler bütünüdür. Yatırım danışmanlığı, yasalarca belirlenen koşullar çerçevesinde gerçekleşen bir yatırım hizmetidir. Bir nevi mali ortak için kapsamlı ve bağlayıcı bilgi yükümlülüklerini tanımlamaktadır.

Bir yatırım tavsiyesi, ülkemizdeki yasal düzenleyici ve denetleyici kuruluş olan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), ek olarak da yasaların belirttiği ölçüde, bu izne sahip kurum veya çalışanları tarafından verilebilmektedir.

Bu tür tavsiyeler verilirken yatırımcının yatırım hedefi ve risk alma iştahı da dikkate alınmalıdır. Her şeyden önce, danışanın bilgi düzeyi esastır.

Yatırım tavsiyesi konusunda yardım arayan yatırımcılar genellikle bu konuda gerekli deneyime ve yeterli bilgiye sahip değildir. Bu nedenle yatırım tavsiyesinde hangi ürünün hangi risklerle ilişkilendirildiği açıkça belirtilmesi önem taşımaktadır.

Yatırım Tavsiyesi Vermek Suç mu?

Yatırım tavsiyesi vermek suçtur. Resmi olarak bir lisans ve izne sahip olmayan birey ve kuruluşların yatırım tavsiyesi vermesi suçtur. İlgili konu 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun piyasa dolandırıcılığı bölümünde düzenlenmiştir.

Buna göre, sermaye piyasası enstrümanlarının değerlerini, fiyatlarını ya da yatırımcıların kararlarını etkilemek niyetiyle yanlış, yalan veya yanıltıcı bilgiler yayan, yorum yapan ve bu şekilde menfaat sağlamak suçtur. Bu suçun hapis ve adli para cezası bulunmaktadır.

Bu sebeple de yatırımlar üzerine konuşanlar veya yorumda bulunanlar buna dikkat etmektedir. Bu kişiler, bir yorumun tavsiye gibi algılanmaması için de genelde “YTD” uyarısı yapmaktadırlar. Bu, yatırım tavsiyesi değildir, anlamına gelmektedir. Daha fazla bilgi için ytd ne demek makalesine bakabilirsiniz.

Ek olarak, kripto para yatırım tavsiyesi vermek suç mu sorusunun yanıtı da merak edilmektedir. Kripto para piyasası her ne kadar diğer piyasalara benzer şekilde olmayıp biraz yasaların dışında bulunsa da, kripto para yatırım tavsiyesi vermek de bir suç sayılabilmektedir.

Yatırım Tavsiyesi Verme Süreci Nasıl İşler?

Yatırım tavsiyesi verme süreci genellikle benzer bir model izlemektedir. Bir yatırım danışmanı, danışanın yatırım hedefleri, finansal durumu, bilgi ve tecrübelerinizle ilgili olarak bilgi talep etmektedir. Bu bilgiler ışığında ise yatırım tavsiyesi vermektedir.

Yatırım Amaçları:

 • Yatırımda belirli hedefler mi izliyor mu?
 • Yatırım amacı nedir? Emeklilik mi, varlık veya likidite birikimi veya spekülasyon mu?
 • Risk toleransı nedir?
 • Yatırımın süresi ve talep edilen vade sınırlı mı?

Finansal Koşullar:

 • Yatırımcının menkul kıymetleri ve finansal varlıkları ne durumda?
 • Gayrimenkul gibi başka varlıkları var mı?
 • Düzenli bir gelire sahip mi?

Bilgi ve Tecrübe:

 • Finansal araçlar ve finansal hizmetler hakkında ne kadar bilgi sahibi?
 • Hangi finansal araçlar ve finansal hizmetler konusunda deneyimi var?
  Son birkaç yılda kaç kere yatırım yaptı?
 • Hangi tutarlarda yatırım yaptı?
 • Yabancı para birimlerinde yatırım konusunda deneyime sahip mi?

İşte bir yatırım danışmanı bu bilgileri yatırımcıdan talep etmektedir. Yatırım tavsiyelerini ise yatırımcının gerek mevcut finansal durumu, koşulları, hedefleri, bilgi ve tecrübelerine göre vermektedir.

Yatırım Tavsiyesi Danışmanlığının Sınırı Var mı?

Yatırım tavsiyesinin sahip olabileceği etki ve potansiyel yansımalar göz önüne alındığında, bu tür girdileri sağlayabilecek durumda olabilecek profesyoneller, genellikle olabilecek olası etkiler konusunda uyarılmaktadır.

Bir banka veya bağımsız bir finansal danışman olsun, yatırım tavsiyesi sunarken genellikle belirli şartlara uymak zorundadır. Bu, müşterinin finansal durumu ve ihtiyaçları hakkında yeterli bilgiye sahip olmayı gerektirmektedir.

Sunulan yatırım tavsiyesinin niteliğini ve müşteriyle ilişkisini anlamak için gereklilikler olabilmektedir. Yatırım tavsiyesi sunanların ayrıca sundukları kılavuzda herhangi bir çıkar çatışması olmadığını kanıtlamaları da bazı durumlarda gerekebilmektedir.

Bu, bir danışmanın yatırımcılara sermayelerini koymalarını önerdiği bir endüstride, piyasada, alım satım varlıklarında ani bir düşüş olması durumunda özellikle çok önemli olabilmektedir.

Yatırım tavsiyesi danışmanı bu görevleri yerine getirmiyorsa, yönlendirmelerine dayanarak yatırımcının maruz kaldığı belirli zararlardan sorumlu tutulabilmektedir.

Sonuç olarak, hangi yatırımların en uygun olduğuna karar vermek bireysel yatırımcıya kalmıştır, ancak yatırımcı emin değilse profesyonel bir yatırım danışmanına danışması fayda sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu