Yatırım

Yatırım uzmanına gerçekten ihtiyacınız var mı?

Günümüzde profesyoneller de dahil olmak üzere herkesten daha iyi sonuçlar alabileceğiniz yatırımlar yapmak son derece kolay ve mümkündür.

Bugün araçlar o kadar iyi ki ne kadar para ile yatırım yapacak olursanız olun tek yapmanız gereken portföyünüzü takip edip arada bir yeniden dengeleme yapmak ya da yeni stratejiler belirlemektir. Yatırımda işlerimiz genelde bunlardan ibaret olduğundan profesyonel yardım için para ödemenin çok da zorunlu bir gerekliliği olmadığını düşünüyorum. Çünkü aynı hizmeti bir bilgisayardan çok daha az masraflı ya da masrafsız bir şekilde alabiliyoruz. Geçen haftalarda Eray Bozan’ın yatırım yapmayı kolaylaştıran teknolojik gelişimler yazısında da biraz olsun bahsettiğim bu noktaya değinilmişti.

Fakat profesyonel uzmanlardan alacağınız yardımı teknolojik araçlarla masrafsız bir şekilde alabilecek olmanız, yine de her şeyi tek başına yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Çünkü yatırım uzmanları ve dolayısıyla yatırım önerilerine para harcamak için güzel nedenler var, hatta yatırımlarınızı sizin için uzmanların yönetmesi potansiyel verimi de artırabilecek bir şey.

Burada önemli olan neyin para harcamaya değip değmeyeceğini anlamaktır. O halde aslında ne demek istediğimi anlatmaya başlayayım.

Önerilen: Kendinize En Uygun Yatırım Aracını 10 Adımda Bulun

Hangi yatırım uzmanlarına para harcamaya değmez?

Sayılar asla yalan söylemez. Argüman ne kadar ikna edici ve gerçekçi olursa olsun bir yatırım uzmanının uzun vadede mevcut ortalamadan daha iyi işler çıkardığı neredeyse görülmemiştir, bu çok sık rastlanan bir şey değil. Rakamlar her ne kadar sezgilere aykırı olsa da bu gerçek bir durumdur.

Warren Buffett‘ı yatırım danışmanınız olarak tutmadığınız sürece basit yatırım fonlarından alacağınız kârdan daha iyi yatırım yapabilecek birini muhtemelen bulamayacaksınız.

İşte bu sebeple, size mevcut ortalamalardan daha fazla kazandıracağını iddia eden bir yatırım uzmanı ile asla çalışmayın. Çünkü kesinlikle daha kötü dönüşler alır, kötü sonuçlarla karşılaşırsınız ve bunun bedeli olarak da ciddi rakamlar ödemek zorunda kalırsınız.

Ayrıca, yaptığı tek şey sadece belirli fonları alıp elinde tutan ve arada sırada bir de bunları sizin için yeniden dengeleyen biriyle de asla çalışmayın.

Elbette bu, bunu yapan yatırım uzmanlarının kesinlikle değersiz olduğu anlamına gelmiyor, değerli olabilir fakat gerçekten değerli olması için bu bahsedilenlerden çok daha fazlasını yapması gerekir. Çünkü sizin kendi çabanızla yapabileceğiniz bir şeylerden daha farklı yollar var.

O zaman şunu düşünelim, profesyonel bir uzmana ihtiyacınız varsa para vermeye değecek nedenleriniz neler olabilir, işte hemen aşağıda birkaç neden var.

Başlangıç planı oluştururken yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız

Bugün yatırım planınızı oluşturmak için üst kalitede kaynaklara ulaşabilmeniz mümkün. Ama şimdilik nereden başlamanız gerektiğini düşünmeyi bırakın, çünkü yatırım dünyasında hangi soruları sorarak ulaşacağınızı dahi bilmediğiniz birçok farklı seçenek var.

İşte bu nokta, bir yatırım danışmanının işe yaraması gerekiyor.

İyi bir danışman müşterisinin amaçlarınızı dinler, mevcut finansal durumunu öğrenir ve bir plan hazırlamada yardımcı olur. Örneğin birlikte çalışacağınız yatırım uzmanı, ne kadar birikim yapacaksınız, risk alabilir misiniz, ne kadar risk alabilirsiniz, almaya istekli olduğunuz risk için finansal durumunuz uygun mu, hangi yatırımları seçmeniz gerekiyor gibi soruların cevaplarını kapsayan bir yatırım planı hazırlamalıdır.

Bunlar her zaman iyi bir yatırım planının temelleridir. Yatırım danışmanınız hayatınızdaki değerleri etkileyebilecek finansal durumunuz hakkında ne kadar bilgi sahibi olursa bu getiriden yıllarca istifade edebilmeniz de o kadar mümkün olur.

Plana sadık kalma ve süreklilik sağlama konusunda sıkıntılarınız varsa

En iyi yatırımcılar inişlerde de çıkışlarda da planlarına sadık kalanlardır. Elbette bu her zaman stratejinizi değiştirmeden ilerlemeniz gerektiği anlamını taşımıyor. İyi yatırımcılar pazar yüksekken aşırı agresif olmaktan, pazar düşükken de her şeyi satmaktan kaçınsalar da değişen koşullarda planlarından çok uzaklaşmadan farklı stratejilerle planlarına sadık kalarak sürekliliği sağlarlar.

İşte yatırım uzmanına ihtiyacınız olabilecek durumlardan biri de budur. Aşırı yükselmelerde ne yapacağınızı bilmediğiniz veya düşüşlerde panik ve endişeye kapılmanız durumunda, yani, sıkıntılı zamanlarda dahi yatırım danışmanınız planınıza sadık kalmanız konusunda size destek olmalıdır.

Bu nedenle iyi bir yatırım danışmanıyla iş ilişkinizin başlangıcında süreklilik ve plana sadık kalma konusunda ortaklaşa bir temel atabilmeniz gerekir. Sıkıntılı zamanlarınızda size destek olacak yatırım danışmanı için kesinlikle para harcamaya değer. Yatırım danışmanının bu konulardaki yaklaşımı dahi yatırımlarınızda planların ve özellikle de kazançların sürekliliğini sağlamaya yeterli olur.

Değerlerinize uygun farklı yatırım alanlarını tercih ediyorsanız

Bazı insanlar paradan daha fazlasına yatırım yapmayı severler. Örneğin, kişisel değerlerinizi yatırımlarınıza yansıttığınız sosyal yönden sorumlu yatırımlar yapmayı tercih edebilirsiniz.

Örnekle açıklayacak olursam, eğer dünya ve doğal kaynaklar konusunda hassas iseniz ve sürdürülebilir enerji destekçileri arasındaysanız, özellikle sürdürebilir enerjiyi ileriye götüreceğini düşündüğünüz şirketlere yatırım yapmayı tercih edersiniz. Böyle durumlarda da petrol ve doğal gaz şirketlerine yatırım yapmazsanız.

Amacınız her neyse, pazar temelli yaklaşım dışında değerlerinize yönelik farklı bir yaklaşımla yatırım yapmak istiyorsanız, tüm zamanını sizin seçtiğiniz alandaki en iyi yatırım fırsatlarını bulmaya harcayacak, sizinle aynı değerlere sahip veya değerlerinize saygı duyacak bir yatırım uzmanıyla çalışmanız çok daha mantıklı olacaktır.

Fakat diğer yandan mevcut piyasa insanları kandırmak için oldukça elverişli. Birinin size ilgilendiğiniz alan için gerçek uzmanlığı ve tecrübesi olmadan o alanda uzman olduğunu söylemesi çok kolay bir şeydir.

Bu nedenle, yalnızca belirli alanlarda yatırım yapmayı düşünüyorsanız, karşınızdaki uzmanın tercih ettiğiniz alanlarda gerçekten uzman olup olmadığını anlamanızı sağlayacak birçok soru sorun ve çalışacağınız uzmanı detaylıca araştırın.

Tek başınıza yapamayacağınıza eminseniz

Başarılı yatırıma giden yol her şeyi kendinizin yaptığınızdan emin olmakla geçer. İlk bir kaç yıl kadar her şeyden önemlisi tasarruf oranlarınızdır. Doğru miktarda para tasarruf ettiğiniz sürece kullandığınız yatırım stratejisi çok da önemli değildir.

Daha sonra, tasarruflarınızla yeterince para biriktirdiğinizde, stratejinin kendisi çok daha önemli hale gelecek. Çünkü bu noktadan itibaren elde ettiğiniz kâr, iyi veya kötü, önemli olacak miktarda birikecek ve kesinlikle doğru hareket edip etmediğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

Tüm bunlar kendi başınıza yapabileceğiniz şeyler. Fakat yatırım hesabı açmak da dahil basit konularda bile tüm bunların altından tek başınıza kalkabileceğinizi düşünmüyorsanız birine bunları sizin adınıza yapması için para ödemeye değecektir. Bu durum her şeyi kendi kendinize yapmanızdan daha pahalıya gelse de hiç yapmamaktan çok daha etkili olacağı da kesindir.

Burada bilmeniz gereken en önemli nokta şu, bir yatırım uzmanına para ödemeye kesinlikle değeceğini düşünmeyin. Özellikle çok fantastik yatırım araçlarına erişimin mevcut olduğu bu zamanda masrafların kârları geri de bıraktığı birçok örnek mevcut.

Fakat, eğer gerçekten neye para ödeyip karşılığında ne aldığınızı biliyorsanız ve bir yatırım uzmanıyla çalışmak için çok fazla nedeniniz varsa bir profesyonelin vereceği danışmanlık hizmetini almayı mutlaka düşünmelisiniz.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir