Yatırım Yapanların Vazgeçilmezi Gram Altın

Merkez Bankası altın kuru baz alınarak fiyatı hesaplanan altın fiyatları gramajlarına göre farklılık göstermektedir. Altın; hem yatırım hem hediye aracı olarak kullanılmaktadır. Gram altın külçe altın olarak da bilinir. Gram altın daha çok yatırım amaçlı kullanılırken diğer altınlar daha çok hediye amaçlı kullanılmaktadır. Diğer yatırım araçlarına oranla altının riski düşüktür.

Gram altın; 0,5 gr, 1 gr, 2,5gr,10 gr, 20gr, 50gr, 100 gr şeklinde satılan külçe altın kategorisine girer. İki çeşit altın saflığında üretilir. Bunlardan ilki 24 ayar gram altındır 0.995 saf altından üretilir. Ayarı yüksek olduğu için yani daha fazla altın oranına sahip olduğundan dolayı yumuşak bir yapısı vardır. Saf altındır ve 1000 miligramdır. Kolay şekillendirilebilir ve eğilip, bükülebilir. İşçilik maliyetleri bu yüzden düşüktür. Satışı yapılırken çok fazla mali kayıp yaşanmaz. İkincisi olan 22 ayardaki gram altın ise 0,916 saflığından oluşur. İnce bir yapıya sahip olduğu için şekillendirmesi daha zordur. İşçilik maliyetleri daha fazladır.

Değişen Altın Fiyatları

Altın fiyatları dünyadaki değişen durumlara göre günlük olarak değişim gösterir. Dünyada yaşanan ekonomik krizler, kaos, enflasyon oranı gibi durumlar piyasada olumsuz etkiye yol açar. Bu durum altın piyasalarında güvensizlik oluşturduğu için altın fiyatlarının da düşmesine neden olur. Aynı zamanda altın fiyatları dünyadaki altın borsasındaki durumlar, petrol fiyatları ve dövize göre de değişiklik göstermektedir. Yatırımcıların talepleri de fiyatların şekillenmesinde etkendir. Çok fazla talep olursa piyasada bulunan altın azalacağından fiyatlar da yükselir. Talep azaldığında ise bu durum tersine döner.

Gram altın gramajları değişiklik gösterdiği için cebinize uygun olan gramajı novabazar.com’dan  rahatlıkla alabilirsiniz. Düğünlerin, sünnetlerin, kınaların vazgeçilmez takılarından birisi olan 1 gram altının satışı, arkası karton önü görülebilir şeffaf olan paketlerde yapılır. Üzerinde kaç gram olduğu ve ayarı yazar. Satış yapan firmaların ya da sitelerin üzerinde ismi bulunur.  Bazı gram altın paketlerin üzerinde sertifikası da bulunur. Bu sertifikası altının seri numarasını gösterir. Bu ürünleri güvenerek satın alabilirsiniz.

Kolaylıkla Temin Edebilme

Alışverişinizi Navobazar’ın sunduğu güvenli alışveriş imkânı, hızlı ve ücretsiz kargo seçeneğiyle yapabilir ve altın çeşitlerinden gramajlarına göre kategorize edilen gram altınları bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Düğünlerde, sünnetlerde, kına gecelerinde hatta yeni doğan bebeklere ve sevdiklerinize hediye edip onları mutlu edebilirsiniz. Yatırım amacıyla da kullanılan gram altını istersiniz yastık altı saklayabilir, isterseniz bankalarda muhafaza edebilirsiniz. İhtiyaç halinde bankalar, sarraflar, döviz büroları ve kuyumculardan istediğiniz zaman nakit paraya çevirebilirsiniz.


Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz