Yatırım

Yatırım Yaparken Duygularınızı Avantaja Çevirebilirsiniz

Araştırmalar, bir yatırım stratejisi belirleyip ona bağlı kalınması gerektiğini söylüyor. Eğer aklınızdaki stratejiler inandığınız planı ortaya çıkarıyorsa, bunu yapması daha da kolay.

Para ve yatırım hakkında sohbet etmeye başladığınızda insanların çoğu eninde sonunda aynı soruyu soruyorlar. Bu soru, ‘yatırım yapmak için en iyi yol nedir’ oluyor. Sorunun kaynağı çok iyi. Para kazanmak için çok emek sarf ediliyor, haliyle insanlar paralarının da kendileri için çok emek sarf etmesini istiyorlar.

Fakat bu sorunun içinde sizin başınızı belaya sokabilecek önemli bir nokta var. Çünkü aslına bakılırsa yatırım yapmanın tam olarak doğru bir yolu bulunmuyor. Yatırım yapmanın en doğru yolu yatırımcının fikirleri ve almaya niyetli olduğu risk toleransına göre değişebiliyor. Ayrıca doğru yatırım yolunu aramak, eğer sizin yatırım yönteminizi en yeni ve en iyi fikri kovalamak adına sürekli değiştirmenize yol açacaksa sunduğu çözümden çok daha fazla soruna yol açacaktır.

Bunun yerine en iyi yatırım yolunun biraz bilim ve biraz da duygunun size en yüksek başarı şansı verecek şekilde karıştırılmasından geçtiğini en başından kabul etmenizde fayda var.

Yatırımın bilimsel haline yaklaşım

Yatırım bilimi on yılların araştırma birikimine dayanmaktadır ve size yatırım yapmak üzereyken kullanılabilecek en iyi yollardan bazılarını öğretebilir. Yatırımın bilim tarafı farklı yatırım seçeneklerinin nasıl işlediğini size açıklar, başarı şansınızı artıracak bazı basit stratejiler gösterir ve amaçlarınıza ulaşacak kadar ‘iyi’ bir yatırım yapmanıza yardımcı olur.

Örnek olarak size yatırımcılık hakkında yapılmış en iyi bilimsel araştırmalara dayandığına inandığımız birkaç şeyden bahsedeyim:

  • Menkul kıymetler size en iyi karı elde etme şansı sunar fakat o karı elde etme ihtimaliniz de bir o kadar düşüktür,
  • Bonolar ufak fakat garantiye daha yakın karlar sağlar,
  • Menkul kıymetler borsasında ne kadar uzun kalınırsa pozitif bir geri dönüş alma ihtimali o kadar artar,
  • Yatırım stratejinizi sürekli değiştirmeniz veya inişli – çıkışlı bir şekilde menkul kıymetler borsasına girip çıkmanız pek de iyi sonuçlar doğurmayacaktır,
  • Ne kadar paraya ne zaman ihtiyacınız olduğu yatırım stratejinizi belirlemede mutlaka rol oynamalıdır,
  • Ne kadar az paraya ihtiyacınız varsa yatırım stratejiniz de o kadar tutucu (yani kesin) olabilir,
  • Paraya ihtiyacınız olacağı zaman ne kadar uzaksa o kadar agresif olabilirsiniz (çünkü yatırım süreniz daha uzun olacağı için iniş dönemlerine denk gelme ihtimaliniz daha yüksek olacak),
  • Uzun süreli (10+ yıldan daha uzun) yatırım yapıyorsanız menkul kıymetlere önemli miktarda yatırım yapmanız faydalı olabilir,
  • Masraflar önemlidir. Hem de çok. Yatırımlarınız için ne kadar az ödüyorsanız başarı şansınız o kadar yüksektir.

Bunların hiçbiri kesin değil. Yatırım dünyasında hiçbir şey kesin değildir zaten. Fakat yukarıda sayılanlar yapılması mümkün en iyi bilimsel araştırmalardan çıkarılan sonuçlardır. Bu yüzden yatırım planı oluştururken bu sonuçlar size rehberlik edebilir.

Yatırımın duygusal haline yaklaşım

Yatırım işin bilimsel tarafı harika, fakat tam olarak tek başına doğru değil. Size işe yaraması mümkün bir takım muhtemel stratejiler sağlar fakat tek bir doğru cevaba ulaşmanızı asla sağlamaz.

On yıllardır süregelen tecrübelerden, paylaşımlardan ve hikayelerden öğrendik ki yapılabilecek en iyi şey, doğru kurgulanmış bir yatırım planı belirleyip ne olursa olsun onu değiştirmemektir. Süreklilik, neredeyse her şeyden öte, başarıya ulaştıran en önemli etmendir. İşte burada da duygular işin içine giriyor.

En nihayetinde hepimiz insanız; duygularımız var. Bir bilgisayar değiliz en nihayetinde. Kendimize ‘EN İYİ YATIRIM PLANI 2020’ diye bir yazılım yazıp sonsuza kadar ona bağlı kalamayız.

Biz insanız ve insanlar duyguları olan varlıklardır. Ve bu duygular, biz istesek de istemesek de kararlarımızı bir şekilde etkiler.

Örneğin, borsaya yoğun şekilde yatırım yapmanız gerektiğini duyabilirsiniz çünkü gençsinizdir ve emekli olmanıza daha çok vardır. Bu sağduyulu bir düşüncedir ve bunun arkasında çok haklı nedenler olduğunu da es geçmemek gerekir.

Fakat borsa piyasasında yatırım yapmanın pazarın iniş-çıkışları yüzünden hesap dengenizde sürekli ciddi yükselişler ve düşüşler yaşatacağı gibi bir gerçek de var. Bazı insanlar için bu durumla karşı karşıya kalmakta bir sorun yoktur. Bazıları içinse bu ciddi bir sorundur. Eğer sizin için bir sorun yoksa bunu şimdiden kabul edin ve biraz tutucu olun. Bu rahatlık seviyenizi yükseltecek, böylece planınıza sadık kalma ihtimaliniz de artacaktır. Bu da mutlaka amaçlarınıza ulaşma şansınızı artıracaktır.

Bu yalnızca tek bir örnek. Araştırdıkça kendinize uygun başka bir sürü doğru yatırım yöntemini bulacaksınız. Ayrıca, ihtiyaç duyuyorsanız bir yatırım uzmanıyla da çalışabilirsiniz. Diğer yandan en iyi yatırım aracını bulma konusunda bağlantıdaki yazı da işinizi bir hayli kolaylaştırabilir.

Yazılar veya yatırım danışmaları fark etmeksizin bazıları size gerçekten faydalı rehber olabilirler fakat şunu anlamanız gerek, bunların hiçbiri sabit ve uyulması gereken kurallar değiller. Yani karar verirken mantığınızı, tecrübelerinizi ve duygularınızı da mutlaka hesaba katmanız gerekir.

En iyi yatırımcılar bilimi en iyi uygulamaları anlamak için kullanırlar ve ‘yeterince iyi’ olduğuna karar verdikleri kendi yatırım stratejilerini belirlerler. Daha sonra da işe duygularını dahil edip yalnızca uygun olmayan, aynı zamanda anlayabildikleri ve uygularken de iyi hissedecekleri yatırım planını seçer ve planlarına sadık kalırlar. Bu olabileceğin en iyisidir ve yatırımlarda başarıya giden yol da budur.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir