Yatırım

Yatırıma Hobi Gibi Değil İş Gibi Yaklaşmalısınız

Dünyanın önde gelen zenginleri veya zengin aileleri sadece servetlerini doğru kullanarak yatırımlarını yönetiyor ve sürdürebilir gelir sağlamayı başarabiliyorlar. Hatta servetini doğru yatırım araçlarında kullanamayan birçok kişi ve aile de özel danışmanlık şirketleriyle çalışıyorlar. Ülkemizde son zamanlarda ortaya çıkan Aile ve Kişi Servet Danışmanlığı‘nın yükselen meslekler arasında yer alması bunun en büyük kanıtı.

Eğer trilyonlarca liraya sahip değilseniz elbette kendi servetinizi kendiniz yönetebilirsiniz. Şu anki toplam servetiniz 100 lira bile olsa! Kendinizi servet ve yatırım yönetimi konusunda eğitmeniz, profesyonel olmanız hiç de zor değil.

Hayatta, profesyonelleri acemilerden ayıran en büyük fark, profesyonellerin her zaman her duruma hazırlıklı olmalarıdır. Profesyonel yatırımcılar ve servet yönetenlerde sırf beklenmedik herhangi bir şeyle karşılaşmamak için gerektiğinden daha fazla kendilerini yatırım planları ve servet yönetimleri için eğitir ve eğitimleri üzerinde çalışırlar. Tüm profesyonel yatırımcılarda her zaman yatırım planlarına sadık kalarak hareket ederler.

Yatırım planı herhangi bir profesyonel iş planına denktir. Mesela, işletmenizi büyütme kararı aldığınızı düşünün bu yolda yapacağınız tüm çalışmalar iş planınızı oluşturacaktır. Peki ya kişisel servetinizin bir kısmıyla almayı düşündüğünüz fon? Kesinlikle hobi olarak yaklaşmamanız gerektiği kesin…

Sadece planla bitmiyor, rasyonel yaklaşım da önemli

Akıllı yatırımcılar düşündükleri yatırım planını değerlendirirken daha rasyonel davranırlar. Yatırım bir kez gözler önüne serilmeye başlandığında daha az rasyonel olabileceklerini bildiklerinden, duygusallıktan uzak hareket ederler. Gerçekten doğru olanda budur. Çünkü duygusallık ve hobisel yaklaşım yatırım planlarında elde edilmesi öngörülen tüm kârı çoğu zaman bitirir, yok eder.

Yatırımlarla para kazanmak için daha yaygın bir ifadeyle paradan para kazanabilmek için bu konuda ciddi olan herkesin eğlence veya hobi olarak değil, yatırımı iş olarak görmesi gerekir. Yatırımı iş olarak gören tüm profesyoneller tıpkı bir işte çalışıyor gibi servetlerini yöneterek, doğru yatırım planları yapar ve sürdürebilir gelir elde ederler.

4 Yorum

  1. Geçen hesapladım bankada 200 bin tl para olsa şimdiki maaşımı faizden alıyor olacaktım iş gibi yaklaşım derken buysa kasıt. 200 binle bitmez tabi de olası var

  2. Yeterli birikimim olsaydı sadece faizle bile geçim sağlayabilirdim. Şimdilik iş gibi bakamıyorum yinede benim hiç hobi gibide değil tam ortası ikisinin merkezi.

  3. Yatırım denince aklıma hep bizim eski ev sahibimiz Ekrem Bey geliyor. İzninizle anlatmak istiyorum konuyla ilgili. Hemde anı gibi :)

    Göztepe civarında yaklaşık 12 sene kadar kirada oturduğumuz evimiz vardı. Çocukluk dönemim oradaki arkadaşlarım mahallemde geçti. Aklımda kalanda ev sahibimiz Ekrem Bey’di. Bizim oturduğumuz ev dahil aynı sokakta 2-3 apartmanı vardı. Her bir dairesini ayın belirli günlerinde ziyaret eder kiraları toplardı. Biz taşınmadan 2 sene evvel de yaşlandığından kiraları banka hesabına gönderilmesini talep etmişti. Her neyse… her sabah mahallede komuşu çocuklar okula, büyükler işlere giderlerdi. İşine gitmeyen tek kişi Ekrem Bey’di. Kendine ait apartmanlardan birinin altında küçük bi ofisi olduğunu hatırlıyorum. Her sabah elinde gazetesi tv de haberleri oturur çayıyla milletini kendine imrendirirdi. İlkokul döneminde çocuk halimle az imrenmedim keşke gitmesem bende okula yaşasam böyle diyordum :) Yıllar geçip üniversiteye gidince anladım ki Ekrem Bey’in işi bu! Onun işi yatırımlarını yönetmek daireleri ne zaman aldı kendi mi yaptırdı bilmiyorum ama tek bildiğim bir şekilde yapmıştı adam yatırımını. Her ay takır takır onlarca kiracıdan geliri vardı. Eminim tek geliri evleri değildi belki farklı araçlarda kullanıyordu yatırımları için uzun süredir görmüyorum zaten aynı yerden taşındıktan sonra pek gitmeye fırsatım olmadı ama benim aklımda kalan sizin tabirinizle “profesyonel yatırımcı” bana göre yatırımını iş olarak gören Ekrem Bey hep aklımda kaldı. Dünyadan örneklere baksak George Soros vs isimlerin konusu açılır üstüne yazılırdı. Benim önümde daha canlı bir örnek var işte.

    Hala hayalimdir gayrimenkul yatırımına olan ilgimde buradan gelir. Yatırımları yönetmek zor mu değil mi tecrübem olmadı henüz ama bildiğim tek şey gerçekten iş gibi görülmesi gerektiği. Yazı için teşekkür ediyorum. Aklıma anı gelince sabah sbaah da yazıyı görünce yazmak istedim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu