Yatırım

Yatırıma Hobi Gibi Değil İş Gibi Yaklaşmalısınız

Dünyanın önde gelen zenginleri veya zengin aileleri sadece servetlerini doğru kullanarak yatırımlarını yönetiyor ve sürdürebilir gelir sağlamayı başarabiliyorlar. Hatta servetini doğru yatırım araçlarında kullanamayan birçok kişi ve aile de özel danışmanlık şirketleriyle çalışıyorlar. Ülkemizde son zamanlarda ortaya çıkan Aile ve Kişi Servet Danışmanlığı‘nın yükselen meslekler arasında yer alması bunun en büyük kanıtı.

Eğer trilyonlarca liraya sahip değilseniz elbette kendi servetinizi kendiniz yönetebilirsiniz. Şu anki toplam servetiniz 100 lira bile olsa! Kendinizi servet ve yatırım yönetimi konusunda eğitmeniz, profesyonel olmanız hiç de zor değil.

Hayatta, profesyonelleri acemilerden ayıran en büyük fark, profesyonellerin her zaman her duruma hazırlıklı olmalarıdır. Profesyonel yatırımcılar ve servet yönetenlerde sırf beklenmedik herhangi bir şeyle karşılaşmamak için gerektiğinden daha fazla kendilerini yatırım planları ve servet yönetimleri için eğitir ve eğitimleri üzerinde çalışırlar. Tüm profesyonel yatırımcılarda her zaman yatırım planlarına sadık kalarak hareket ederler.

Yatırım planı herhangi bir profesyonel iş planına denktir. Mesela, işletmenizi büyütme kararı aldığınızı düşünün bu yolda yapacağınız tüm çalışmalar iş planınızı oluşturacaktır. Peki ya kişisel servetinizin bir kısmıyla almayı düşündüğünüz fon? Kesinlikle hobi olarak yaklaşmamanız gerektiği kesin…

Sadece planla bitmiyor, rasyonel yaklaşım da önemli

Akıllı yatırımcılar düşündükleri yatırım planını değerlendirirken daha rasyonel davranırlar. Yatırım bir kez gözler önüne serilmeye başlandığında daha az rasyonel olabileceklerini bildiklerinden, duygusallıktan uzak hareket ederler. Gerçekten doğru olanda budur. Çünkü duygusallık ve hobisel yaklaşım yatırım planlarında elde edilmesi öngörülen tüm kârı çoğu zaman bitirir, yok eder.

Yatırımlarla para kazanmak için daha yaygın bir ifadeyle paradan para kazanabilmek için bu konuda ciddi olan herkesin eğlence veya hobi olarak değil, yatırımı iş olarak görmesi gerekir. Yatırımı iş olarak gören tüm profesyoneller tıpkı bir işte çalışıyor gibi servetlerini yöneterek, doğru yatırım planları yapar ve sürdürebilir gelir elde ederler.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir