Yatırım

Ziraat Yatırım Hesabı Nasıl Açılır? 6 Adımda Hesabınızı Açın

Ziraat Yatırım, Türkiye’deki öncü aracı kurumlar arasında yer alıyor. Temel olarak, Ziraat Yatırım’dan bir yatırım hesabı açarak borsada hisse senedi alım satım işlemleri başta olmak üzere, yatırım fonu pay alım satımları ve forex ya da VİOP işlemleri yapabiliyorsunuz.

Ziraat Yatırım’da yatırım işlemleri çevrimiçi olarak Ziraat Yatırım e-Şube, Ziraat Bankası İnternet Şubesi, akıllı telefonlarda kullanılabilen mobil uygulama ZBorsa ve yine akıllı telefonlarda ya da bilgisayar ortamında kullanılabilen Ziraat Trader platformları üzerinden yapılabiliyor.

Ziraat Yatırım’dan hesap açmak için Ziraat Bankası şubelerinden herhangi birine giderek başvuru yapmanız gerekiyor. Ancak, halihazırda Ziraat Bankası’nın müşterisiyseniz ve Ziraat Bankası İnternet Şubesi kullanıyorsanız, yatırım hesabı açma işlemlerinizi şubelere gitmeden çevrimiçi ortamda tamamlayabiliyorsunuz.

Bu yayında, halihazırda Ziraat Bankası hesabı olan ve Ziraat Bankası İnternet Şubesi’ni kullananların Ziraat Yatırım’dan nasıl hesap açabileceğini maddeler halinde anlatacağız. Ziraat Bankası müşterisiyseniz ve bankanın internet şubesini kullanıyorsanız adımları takip ederek banka şubesine gitmeden yatırım hesabınızı açabilirsiniz.

Küçük bir not düşüp tekrar hatırlatmak ve konunun altını çizmek gerekirse, bankada hesabınız bulunmuyor ya da internet şubesi kullanmıyorsanız, hesap açılış işlemlerinizi şube kanalı üzerinden yapmanız gerekiyor.

1. Ziraat Bankası İnternet Şubesi’ne Giriş Yapın

Ziraat Yatırım’dan yatırım hesabınızı açmak için öncelikle Ziraat Bankası İnternet Şubesi’ne giriş yapmanız gerekiyor. İnternet Şubesi’ni kullanıyorsanız giriş yapın. Ancak, henüz internet şubesi kullanmıyorsanız bu kanalı aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa ziraat internet bankacılığı açma makalemize göz atabilirsiniz.

Ziraat Bankası İnternet Şubesi’ne giriş yaptıktan sonra menüde “Yatırım” sekmesi altında bulunan “ZRY Borsa Hesap Açılışı” seçeneğine tıklayın.

2. Uygunluk Anketini Doğru Bir Şekilde Doldurun

“ZRY Borsa Hesap Açılışı” seçeneğine tıkladıktan sonra bir uygunluk anketi sayfası göreceksiniz. İki bölümden oluşan bu anket sayfasının ilk bölümünde kişisel bilgilerinizi, anketin ikinci bölümünde ise risk bilgilerinizi doldurmanız istenecek. Hesap açılışı yapabilmek için hiçbir soruyu boş bırakmadan bu anketi mutlaka doldurmanız gerekiyor.

Anketin ikinci bölümünü oluşturan risk bilgileri bölümünü oldukça dikkatli bir şekilde doldurmanız şart. Zira bu bölümde yatırımcı profiliniz ve hangi yatırım ürünlerine erişebileceğiniz belirlenecek. Risk bilgileri bölümünde beş seçenek yer alıyor. Bu seçenekleri ve ne anlama geldiklerini aşağıdan görebilirsiniz.

Risk Almak İstemeyen Profil: Olabildiğince riskten kaçınır, güvenli yatırım araçlarını tercih eder, az ama güvenli bir yatırım getiri sağlamayı tercih ederim. (Faiz, Tahvil ve Bono)

Düşük Risk Profili: Enflasyonun üzerinde getiri beklentisiyle, yatırımda düşük riskli ürünlere yatırım yapabilirim. (Fonlar)

Orta Risk Profili: Genel olarak orta riskli ürünler tercih etmekle birlikte, uzun vadede toplam getirimi artırmak amacıyla, riskli ürünlere makul ölçüde yatırım yapabilirim. (Hisse Senedi)

Yüksek Risk Profili: Yüksek getiri beklentisiyle, yüksek riskli ürünlere yatırım yapabilirim. (VİOP ve Türev Piyasalar)

Çok Yüksek Risk Profili: Çok yüksek getiri isterim ve çok yüksek riskli ürünlere yatırım yapabilirim. Gelişmiş yatırımların riskleri konusunda bilgiliyim ve bu ürünlere yatırım yapabilirim. (FX ve Kaldıraçlı İşlemler)

SPK Tebliği ve mevzuat gereği hisse senedi işlemi yapmak isteyen yatırımcıların “Orta Risk”, VİOP işlemi yapmak isteyenlerin “Yüksek Risk”, FX işlemi yapmak isteyenlerin ise “Çok Yüksek Risk” profiline sahip olması gerekiyor. Siz de bu beş seçenekten kendinize en uygun olanı işaretleyin ve anketi tamamlayın.

3. Ziraat Yatırım Borsa Ekranını Tekrar Açın

Anketi tamamladıktan sonra ilk aşamaya geri dönün ve “Yatırım” sekmesi altında bulunan “ZRY Borsa Hesap Açılışı” seçeneğine tıklayın. Bu aşamada artık karşınıza bir anket çıkmayacak ve yatırım hesabı açılış işlemini başlatmış olacaksınız.

4. Hesabınızın Bağlı Olacağı Vadesiz Hesabınızı Seçin

Üçüncü adımı tamamladığınızda yatırım hesabınızın bağlı olacağı vadesiz hesabınızı seçmelisiniz. Ziraat Bankası’nda bulunan tüm hesaplarınız ekranda görünüyor olacak ve bu ekranda vadesiz hesap seçiminizi tamamlamanız gerekecek.

5. Hesap Detaylarını ve Sözleşmeleri Onaylayın

Yatırım hesabınızın bağlı olacağı vadesiz hesabınızı seçtikten sonra hesap detayları sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu aşamada hesap detayları ve ilgili sözleşmeleri okuyup onaylamalısınız. Ayrıca ekstre gönderim tercihinizi de bu aşamada yapabilirsiniz.

6. Ziraat Yatırım’da Hesap Açılışını Tamamladınız

Son aşama ile birlikte Ziraat Yatırım hesap açılış işlemlerini tamamlamış oldunuz. Hesap açılış işlemlerini tamamladığınız için artık Ziraat Yatırım platformlarını ve yatırımcı profilinize uygun olarak belirlenen yatırım ürünlerini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Son olarak, hesap açılış sürecinin öncesi veya sonrasında Ziraat Yatırım’ın iletişim numarası, iletişim formu ya da doğrudan Ziraat Bankası Şubeleri’nden bilgi ve destek alabileceğinizi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu